Egy balhés amerikai a leggyorsabb nő most a világon
A budapesti atlétikai világbajnkságon hétfőn az amerikai Sha’Carri Richardson nyerte meg a női 100 méteres síkfutást, így jelenleg ő a leggyorsabb nő a világon. A Nemzeti Atlétikai Központban még egy amerikai, valamint egy-egy Burkina Fasó-i és svéd aranyérem született.
Magyar Nemzet
2023. 08. 21. 22:28
2023.08.21 Budapest
Sha'Carri Richardson női 100m győztes Fotó: Kurucz Árpád
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
A világbajnokság harmadik, hétfői napján nem volt délelőtti program, az esti műsorban pedig három magyarért szoríthattunk. Női 400 méter gáton a 22 éves Molnár Janka az előfutamában 56,21 másodperes idővel hetedik lett, és így nem jutott tovább; bár bízott benne, hogy ha megjavítja az 56,03-as egyéni csúcsát, s képes lesz áttörni az 56 másodperces határt, akkor ez összejöhet neki. Nos, vagy az első négy között kellett volna végezne a futamában (ehhez 54,65-ös idő kellett volna), vagy 55,29-es időt kellett volna elérnie – utóbbitól is nagyon messze volt. Molnár Janka összesítésben a 41 fős mezőnyben a 30. helyen zárta a vb-t. A női rúdugrás selejtezőjében 465 centinél húzták meg a döntőbe jutáshoz szintet, a 23 éves Klekner Hanga egyéni csúcsa pedig 446 centi volt a vb előtt. Amit aztán most 450-re javított. Ezután 460-ra került a léc, és ez már túlságosan magasan volt versenyzőnk számára, aki a 37 fős mezőnyben a 18. helyen végzett.
Klekner Hanga élete legjobb ugrásának örülhet Fotó: Origo/Csudai Sándor
Női 100 méteren először a fináléba kerülés volt a tét, a 21 éves Takács Boglárka pedig vasárnap remek futással, 11,18 másodperces idővel biztosította helyét az elődöntőben. Takács júliusban az U23-as Eb-n ezüstérmes lett, s a 11,14 másodperces országos csúcsát ezen a versenyen futotta az elődöntőben. Ma az elődöntők második futamában a 2-es pályára került, s jobbra olyan világsztárokat láthatott, mint a jamaicai Shericka Jackson, az amerikai Sha’Carri Richardson és az elefántcsontparti Marie-Josée Ta Lou – az idei világranglista első három helyezettje ebben a sorrendben; 10,65-ös, 10,71-es és 10,75-ös időkkel. A futamot Jackson 10,79-cel nyerte meg, Takács pedig 11,26-tal nyolcadik, utolsó lett; a 0,4 m/sec-os ellenszél nem segítette a futókat. A női 100 méter 56 indulója között Takács Boglárka a 23. helyen kötött ki.
Takács Boglárka a jobb szélen, Shericka Jackson a bal oldalon Fotó: Kurucz Árpád
A döntőt pedig a 9-es pályáról (!) Richardson, a balhés amerikai nyerte meg 10,65-ös idővel, megelőzve Jacksont (10,72) és a jamaicaiak másik klasszisát, a címvédő és 100 méteren ötszörös világbajnok, már 36 éves Shelly-Ann Fraser-Pryce-t (10,77). A 23 éves Sha’Carri Richardson a tokiói olimpián is az egyik nagy esélyes lett volna, mégsem láthattuk, mert előtte marihuánafogyasztáson kapták. Tavaly pedig nem tudott bekerülni az amerikai vb-csapata. Az idei szezonja azonban remekül alakult, és a legjobban végződött.
A férfiaknál 110 méter gáton az amerikai Grant Holloway (12,96 mp), hármasugrásban a Burkina Fasó-i Hugues Fabrice Zango (17,64 méter), diszkoszvetésben a svéd Daniel Stahl (71,46 méter) lett a világbajnok. Diszkoszvetésben a szlovén Kristjan Ceh az utolsó sorozatban 70,02 méteres dobással az élre ugrott, de az addig vezető Stahl a legutolsó kísérletével visszaelőzte, és nem is kevéssel. Majd késébb már a svéd zászlóval a kezében magyarul belekiabálta az orra alá dugott mikrofonba: köszönöm, Budapest!
Borítókép: A győztes amerikai Sha’Carri Richardson a női 100 méteres síkfutás döntője után a budapesti atlétikai világbajnokságon a Nemzeti Atlétikai Központban (Fotó: Kurucz Árpád)
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.