Serhou Guirassy a Bundesliga legutóbbi fordulójában duplázott a Darmstadt ellen 3-1-re megnyert meccsen, és ezzel a Stuttgart csatára már tíz gólt jegyez a bajnokságban. Jelenleg ő áll az öt topliga összesített góllövőlistájának az élén, első játékosként elérve a tíz találatos mérföldkövet. Íme az egyelőre vert mezőny: Erling Haaland (Manchester City) nyolc gól, Harry Kane (Bayern München), Kylian Mbappé (PSG) hét-hét, Victor Boniface (Leverkusen) hat, Robert Lewandowski (Barcelona), Jude Bellingham (Real Madrid) öt-öt és így tovább.
Hogy mennyire erős Guirassy szezonkezdete, azt talán még az iménti felsorolásánál is jobban érzékelteti, hogy a Bundesliga történetében soha senki nem ért el nála több gólt az első öt forduló alatt. A tíz gólra is csak egyvalaki volt ilyen kevés meccs alatt képes azelőtt, Lewandowski a 2020–2021-es idényben, amelynek a végén a Bayern München akkori lengyel sztárja a 41 találatával megdöntötte Gerd Müller legendás német gólcsúcsát. Guirassy ráadásul nem egy domináns csapatban ennyire eredményes, hanem abban a Stuttgartban, amely az előző idény végén csak osztályozón maradt benn a Bundesligában.
Kicsoda Serhou Guirassy?
A guineai szülők gyermekeként Franciaországban született csatár tehetséges fiatalnak számított, tagja volt a francia utánpótlás-válogatottaknak többek közt Kingsley Coman, Benjamin Pavard és Lucas Hernández társaként, de aztán amikor 2015-ben az élvonalba került, a Lille-nél nem tudta megvetni a lábát, majd a Bundesligában Kölnben sem járt sok sikerrel. Innentől megkezdődött az ingázása, voltak fellángolásai, például 2020-ban a Rennes színeiben játszott a Bajnokok Ligájában, és ő szerezte a klub történetének első gólját a sorozatban, de az igazi áttörés mostanáig váratott magára a már 27 éves Guirassy karrierjében.
Kulcsszerepe van a teljesítményében Sebastian Hoeness vezetőedzőnek, aki a vb-ezüstérmes Dieter fia, egyben a Bayern legendás és elnyűhetetlen vezetőjének, Ulinak az unokaöccse. A kis Hoeness az előző idény utolsó nyolc meccsére vette át a kiesés elől menekülő Stuttgart irányítását, és az együttes megtáltosodott. Egyrészt Dárdai Pál Hertháját is a másodosztályba száműzve megszerezte a reményt adó osztályozós helyet, majd a pótvizsgán 6-1-es összesítéssel kiütötte a magyar válogatott Németh András csapatát, a Hamburgot.
Hoeness összesen 18 mérkőzésen irányította eddig a Stuttgartot, amiből 11-et megnyert. Ez idő alatt Guirassy 16 gólt szerzett, ami több mint harmada a csapat találatainak ezeken a meccseken. A guineai válogatott csatár pályafutásának legeredményesebb idénye az előző volt, amikor 11 gólig jutott a Bundesligában, és ebből ötöt az utolsó nyolc fordulóban szerzett már Hoeness irányításával.
Öt meccs alatt tíz gól – de meddig juthat?
– Élete formájában van, hihetetlenül erős – jelentette ki Hoeness Guirassy-ról. – Pontosan tudja, miért van itt, száz százalékban azonosul a játékunkkal. Remélhetőleg így folytatja.
Mit hozhat a jövő? A Bundesliga hivatalos statisztikája szerint jelenleg Guirassy vezeti a bajnokságban a lövéshatékonyság rangsorát +4,3-as mutatóval. Ez a modell összeveti az összes kapura lövés xG-jét (várható gól) a megvalósult gólok számával. Ha pozitív az érték, az azt jelenti, hogy a játékos többször talált a kapuba, mint az a lehetőségei alapján várható lett volna.
Magyarán Guirassy eddig erőn felül teljesített, és a Stuttgart játékosaként nem valószínű, hogy veszélyeztetni tudja Lewandowski 41 gólos ligarekordját, főleg, hogy januárban az Afrika-kupán szerepel a guineai válogatottal, ami miatt több meccset is kihagyhat. Mégis váratlan konkurenciát jelent az európai Aranycipő legnagyobb várományosai, a már említett Haaland, Mbappé, Kane, Lewandowski négyes számára.
Az új Luca Toni?
Egy csatárnak sok erénye lehet, de az erős, jól fejelő, a labdát megtartani képes Guirassy csak 27 évesen kezdte olyan ütemben lőni a gólokat, hogy láthatóvá vált a teljesítménye. Egy csatár esetében pedig végeredményben főként csak a gólok számítanak. E tekintetben Guirassy igazi későn érő típus, akihez hasonló csillagok időről időre felragyognak a futballuniverzumban.
Mindenek előtt ilyen volt Luca Toni, aki 27 évesen még a Serie B-ben futballozott, aztán két évvel később, 2006-ban 31 góllal európai aranycipős lett a Fiorentinában, és világbajnoki aranyat szerzett az olasz válogatottal, majd a harmincadik születésnapjára szerződést kapott a Bayern Münchentől.
Mesébe illő Jamie Vardy története is, aki húszévesen, amikor a nagy tehetségek már válogatottak, még amatőr ligában játszott, és egy gyárban melózott. 2016-ban ismerte meg mindenki a nevét a Leicester City bajnoki címe kapcsán, amihez 24 góllal járult hozzá, amikor már 29 éves volt.
Későn érő típus volt Aritz Aduriz is, aki 2016-ban 35 évesen a második meccsén lőtte az első gólját a spanyol válogatottban. A meghívóhoz az kellett, hogy a harminc és negyven között félúton járó Athletic Bilbao-csatár abban az évben karrierje során először elérte a húsz gólt a La Ligában.
2003 őszén a Monaco–Deportivo 8-3-as BL-meccsen lett Európa-szerte ismert Dado Prso neve, aki azon a találkozón mesternégyest ért el, és a rá következő tavaszon BL-döntőig menetelt a francia klubbal. Ebben az időszakban, 29 éves korában fedezték fel őt a horvát válogatottnál is.
Jelenleg Guirassy mellett Joselu története hasonló az európai topligákban. Ő idén 33 évesen került be a spanyol válogatottba, melyben eddig hat meccsen négy gólt szerzett. A Real Madrid-nevelésű csatár a legutóbbi idényben karriercsúcsot felállítva 16 találatig jutott az Espanyolban, ezután térhetett vissza a királyi gárdába a nyáron.
Hasonszőrű Varga Barnabás
Az NB I ugyan nem topliga, de az utóbbi időben hazánkban is befutottak olyan csatárok, akiknek a pályafutását sokan talán már temették. Marco Rossi válogatott keretében ilyen a Dél-Koreában futballozó Ádám Martin és Ferencváros új kedvence, Varga Barnabás is. Előbbi 2022-ben, 27 évesen úgy volt magyar gólkirály 31 találattal, hogy előtte tízgólos idényt sem produkált.