A pótselejtezőnek ugyanaz a menetrendje, mint négy évvel ezelőtt. A 12 pótvizsgázó csapatot három négyes csoportba osztották, ahonnan az elődöntők, majd a döntők után a három győztes kerül ki a 2024-es németországi Európa-bajnokságra. A selejtezők eredményeként a pótselejtező mezőnye, sőt szinte a párosítás is magától összeállt. Egyedül a B divízióban kellett sorsolni, hiszen az Eb-re egyenes ágon ki nem jutó csapatok rangsorában itt két Nemzetek Ligája-csoportelső (Bosznia-Hercegovina, Izrael) és három -csoportmásodik (Finnország, Izland, Ukrajna). Utóbbi trióból a szabályok értelmében sorsolással helyeztek át egy csapatot az A-ágra.
Nos, a finnek jártak így a csütörtöki sorsolásnál, ami önmagában nem dráma, az északiak annak nyilván már kevésbé örülnek, hogy Wales ellen, raádásul idegenben játszanak elődöntőt. Némi kárpótlás, hogy továbbjutás esetén viszont hazai pályán fogadhatnák a lengyel–észt párharc nyertesét.
Az ukránok négy különböző országban játszották a selejtezőiket
A B-ágon Bosznia-Hercegovina–Ukrajna és Izrael–Izland elődöntőt rendeznek, érdekesség, hogy az előbbi páros nyertese lesz majd pályaválasztó a döntőben. A megfogalmazás ukrán siker esetében különösen fontos. Ukrajna a selejtezők során a háború miatt pályaválasztóként egyik mérkőzését sem játszhatta otthon. Szergej Rebrov csapata Szlovákia (Nagyszombat), Csehország (Prága), Lengyelország (Wroclaw) és Németország (Leverkusen) segítségét is igénybe vette, az azonban fel sem merült, hogy Magyarországon szerepeljen.
Magyarország mindenkinek örömmel segít
Már mint ukrán oldalról. A Magyar Labdarúgó-szövetségnek határozatba foglalt alapelve, hogy akár katasztrófa, akár betegség (lásd Covid), akár háború sújtotta országnak felajánlja a segítségét. Hazánk 2020 óta összesen 32 klub- és válogatottmérkőzésnek biztosított semleges helyszínt, legutóbb Izrael játszott a Pancho Arénában Svájc, majd Románia ellen. Ennek megfelelően az elmúlt években több válogatottnak és klubcsapatnak eset a választása Magyarországra, hogy nálunk rendezze a meccsét. Ukrajnak nem élt ezzel a lehetőséggel. Persze ez sem teljesen igaz. Futsalban játszottak nálunk pályaválasztóként az ukránok, nagy pályán azonban nem. Nem valószínű, hogy ez a helyzet márciusra megváltozik.