Francia, horvát, olasz – újra halálcsoportban Magyarország?

December 2-án, Hamburgban készítik el a 2024-es labdarúgó Európa-bajnokság csoportbeosztását. Magyarország a második kalapból várja az eseményt, ám ez nem jelent garanciát arra, hogy nem jut újabb halálcsoport Marco Rossi csapatának. Franciaország, Magyarország, Horvátország, Olaszország: ebbe beleremegne Európa. Hozzá kell tenni, hogy a Szoboszlai Dominik vezette magyar válogatott ma már nem szerepel a kívánságlistákon.

2023. 11. 22. 10:17
England's striker #09 Harry Kane shoots a penalty kick and scores his team first goal during the Euro 2024 qualifying group C football match between England and Italy at Wembley, in London, on October 17, 2023. (Photo by Glyn KIRK / AFP) / NOT FOR MARKETING OR ADVERTISING USE / RESTRICTED TO EDITORIAL USE Fotó: AFP/Glyn KIRK
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Németország, Franciaország, Portugália, Magyarország. A legutóbbi Európa-bajnokságon alaposan belehúztunk, az azt megelőző három nagy torna (2 világbajnokság és egy Eb) győztesével kerültünk egy csoportba. Marco Rossi válogatottja helytállt a halálcsoport tagjaként, sőt a harmadik forduló 84. percéig még továbbjutásra állt, végül két döntetlennel és egy vereséggel utolsó helyen zárt. Akkor a negyedik kalapból húzták ki Magyarország nevét, most a selejtezőbeli csoportgyőzelemnek köszönhetően a második kalapba kerültünk. Ez nyilvánvalóan jobb pozíció, bár ha őszinték vagyunk, egyik kalapbeli társunk elkerülése miatt sem gördül le hatalmas kő a szívünkről. 2021-es három csoportellenfelünk most egyaránt az első kalapban szerepel, viszont összejöhet egy Franciaország, Magyarország, Horvátország, Olaszország halálcsoport.

Magyarország Szerbia
Dibusz Dénes
Magyarország az Eb-n is megkaphatja Szerbiát, Marco Rossi ennek jobban örülne, mint Olaszországnak (Fotó: Mirkó István)

 

1. kalap: Marco Rossi Spanyolország mellé kerülne

Jó ötlet volt az UEFA-tól, hogy díjazza az erős selejtezős teljesítményt, s az első kalap alapján el is érte célját a szervezet. Franciaország, Portugália, Anglia és Spanyolország vitán felül a legerősebbek között van, a legutóbbi világbajnoki kudarc ellenére Belgium sem lóg ki nagyon, s Németországnál sokkal gyengébb rendező országok is megkapták az elmúlt Eb-ken a kiemelést. A Nationalelf bukdácsolását figyelembe véve sok kívánságlistán szerepelhet, de könnyű ellenfél innen semmiképp sem kapható.

A legerősebbnek talán Franciaország tűnik, amely egymás után két világbajnoki döntőt játszott, a selejtezőben pedig simán intézték el oda-vissza Hollandiát. Kylian Mbappénak aligha lesz ismét olyan gyenge tornája, mint a legutóbbi Eb. Marco Rossi Spanyolországra vágyik, de éppen a szakmai kihívás miatt, amit a Vörös Fúria jelentene. Magyarország szövetségi kapitánya Angliát elkerülné, szerinte ugyanis Gareth Southgate válogatottját nagyon fűtené ellenünk a visszavágás vágya a tavalyi Nemzetek Ligájában Angliában aratott 4-0-s győzelmünk után.

2. kalap: Magyarország nem kaphat olyan ellenfelet, amelyet már legyőzött Eb-n

Ami azt illeti, a wolverhamptoni 0-4 után az angolok sem igazán vágynak ránk. Helyi elemzések a legutóbbi Eb-n elődöntős Dánia mellett Magyarországot tartják a második kalap legveszélyesebb tagjának. A magyar válogatott eddig két meccset nyert Európa-bajnokságon: 1964-ben a bronzmeccsen Dániát hosszabbítás után 3-1-re, 2016-ban a csoportkör nyitányán Ausztriát 2-0-ra vertük, most egyikük sem lehet csoportellenfelünk, ahogy Törökország, Románia és Albánia sem.

Jól mutat a második kalapos státus, de egyáltalán nem biztos, hogy ebből a hatosfogatból tényleg mindenki túljut a csoportkörön.

3. kalap: Hollandia és Horvátország kiemelkedik

Míg a második kalap kiegyensúlyozott, a harmadikból két válogatott kiemelkedik. Hollandia ugyan rendelkezett már a mostaninál erősebb válogatottal is, de azért csak tizenegyespárbajra kényszerítette a későbbi győztes Argentínát a legutóbbi vb-n. Horvátország egyenesen éremmel zárta a legutóbbi két világbajnokságot, a Nemzetek Ligája idei döntőjét pedig csak tizenegyesekkel veszítette el Spanyolország ellen. Luka Modric minden bizonnyal utolsó nagy tornájára készül, s szépen búcsúzna.

Skócia a spanyolok elleni selejtezős győzelemmel bizonyította, hogy veszélyes lehet, Csehország, Szlovákia és Szlovénia közül talán az utóbbi a leggyengébb, amelynek Kazahsztánt és Finnországot kellett megelőznie az Eb-részvételért.

4. kalap: a címvédő Olaszország a halálcsoport alapja

Olaszország az elmúlt években a szélsőségek csapata volt. A legutóbbi két világbajnokságról szégyenszemre lemaradt, a kettő között viszont Európa-bajnok lett. A kijutást most az olasz futballt behálózó fogadási botrány és a selejtező alatt lezajlott kapitányváltás ellenére megoldotta a címvédő, s már most kijelenthető, hogy az lesz a halálcsoport, amelybe Olaszország kerül.

– Őrült vágyunk és kötelességünk, hogy megvédjük az Eb-címünket – biztosított mindenkit arról Luciano Spalletti, hogy az olaszokat nem lehet majd félvállról venni az Európa-bajnokságon.

Marco Rossi aligha az egyetlen szövetségi kapitány, aki bízik benne, hogy együttese elkerüli a sorsoláson az olaszokat. A rutinos tornacsapat, Svájc sem tűnik könnyű ellenfélnek, az ilyen néven első Eb-jére készülő Szerbia ellen viszont nagyon jó élményeket szereztünk az elmúlt hónapokban. Ha pótselejtezős ág kerül mellénk, akkor csak jövő márciusban tudjuk meg ténylegesen, hogy melyik válogatott vár ránk. A C ágról egy korábbi győztes (Görögország) vagy Eb-újonc (Grúzia, Kazahsztán, Luxemburg) érkezhet, a másik két ág csak a csütörtöki sorsoláson válik véglegessé. Az A ágra kerül Lengyelország, Wales és Észtország mellé a Finnország, Ukrajna, Izland trió egyik tagja, a másik kettő a B ágra kerül Izrael és Bosznia-Hercegovina mellé.

Az Európa-bajnokság csoportsorsolásának kalapjai

1. kalap: Németország (rendezőként az A csoportba kerül), Portugália, Franciaország, Spanyolország, Belgium, Anglia.
2. kalap: MAGYARORSZÁG, Törökország, Dánia, Albánia, Románia, Ausztria
3. kalap: Skócia, Szlovénia, Szlovákia, Csehország, Hollandia, Horvátország
4. kalap: Olaszország, Szerbia, Svájc, a három pótselejtezős csapat

Borítókép: Marco Rossi Angliát és Olaszországot is szívesen elkerülné az Eb-sorsoláson (Fotó: AFP/Glyn Kirk)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.