– Szinte hetente érkezik hír olyan sportolóról, aki összeesik a pályán, és vagy meg tudják menteni az életét, vagy sem. Mit érez, amikor ezeket olvassa?
– Hála Istennek, ma már semmit. Húsznál is több év eltelt az én esetem óta, és ezekre a hírek már nem érintenek meg jobban, mint bárki mást. A legutóbbi Európa-bajnokságon is keresett a média, amikor a dán Christian Eriksen kis híján tényleg meghalt a pályán, de ezeket tudatosan elhárítottam, mert már nem szeretnék róla beszélni. Olyan ez, mint a szakítás egy párkapcsolatban: amíg élnek az érzések, addig fáj, de ahogy telik az idő, egyre könnyebb feldolgozni.
– Ma több az eset, mint régen, vagy csak több kerül nyilvánosságra?
– Nem tudom. Az nyilvánvaló, hogy a versenyport nem egészséges. Olyan megterheléssel és nyomással jár, ami az emberi test számára nem normális. Profi szűrővizsgálatok igyekeznek megelőzni a bajt, a sportolókat tetőtől talpig folyamatosan vizsgálják, de léteznek olyan gondok, amelyek hirtelen, előjelek nélkül bukkannak fel. Ma még azt sem tudhatjuk, hogy a Covid-járvány idején kapott oltások kinek milyen hatással vannak a szervezetére – mondom ezt úgy, hogy én is beadattam magamnak mind a hármat.
Mintha megnyílt volna alatta a föld
– Arra a pillanatra hogyan emlékszik vissza, amikor közölték, hogy be kell fejeznie a futballt?
– Kristálytisztán, az ilyet nem felejti el az ember. Éppen a századik NB I-es meccsemen lettem rosszul, a szünetben kértem is a cserét. Aztán egy napi kivizsgálás után
egy egész konzílium jelent meg az ágyam mellett, és kérdezték, van-e valamilyen civil foglalkozásom, mert ezentúl inkább azt kellene erőltetnem. Szörnyű volt huszonhárom évesen azt hallani, hogy a szívemben az egyik billentyű nem zár rendesen, ezért alkalmatlan vagyok az élsportra.
Találgatták, vírus vagy valami más okozhatta a betegséget, de végül is teljesen mindegy volt. Mintha megnyílt volna a föld alattam, és mintha ez az egész nem velem történne...
– Gyerekkorában minden rendben volt?
– Persze. Édesapám is játszott, szerelmes volt a futballba, és látta, már négy-öt évesen elég ügyesen rúgtam a labdát, és azt hiszem, úgy volt vele, hogy amit ő nem tudott elérni, azt majd én elérem. Angyalföldön éltünk, levitt a Vasasba, ahol a salakon kezdtem, aztán szép lassan haladtam felfelé a korral is haladva. Sokáig csenevész gyerekként próbáltam meg boldogulni, csak a kamaszkorra fordulva erősödtem meg annyira, hogy már fizikálisan sem éreztem magamat hátrányban. Ez hozta meg az áttörést, mert jobban érvényesülhetett a tehetségem.