A Jakabos Zsuzsanna, Kapás Boglárka, Késely Ajna, Veres Laura összetételű magyar úszócsapat a hetedik helyen csapott a célba a 4×200 méteres gyorsváltó döntőjében a tokiói olimpián, ám most könnyen lehet, hogy a pontszerző hatodik helyre lépnek előre utólag. Ennek oka, hogy a SwimSwam úszó szakportál értesülése szerint a fináléban világcsúccsal győztes kínai váltó eredményét törölhetik, mert legalább egy úszója doppingvétséget követett el.
A kínai váltó 7:40,33 perces világcsúccsal győzött a 2021-ben megrendezett olimpián, ami azóta már megdőlt, a jelenlegi csúcsot Ausztrália állította fel a tavalyi fukuokai világbajnokságon. Kína azonban az olimpiai aranyat most vesztheti el utólag, ugyanis a SwimSwam cikke szerint amerikai úszókat már tájékoztattak erről. Így ugyanis az Egyesült Államok kaphatja meg utólag az olimpiai bajnoki címet.
A doppingbotrány Katie Ledecky újabb aranyát eredményezheti
A tokiói döntőben az Allison Schmitt, Paige Madden, Katie McLaughlin és Katie Ledecky összetételű amerikai váltó eredetileg második lett Kína mögött. Ha hivatalosan is megerősítik a döntést, akkor Ledecky olimpiai aranyainak a száma hétről nyolcra nőne, így egyike lenne a tizenöt embernek, aki legalább ennyi aranyat szerzett.
Kína kizárásával Ausztrália lenne a második, Kanada pedig a harmadik, ami a dobogósokat illeti. A magyar váltó pedig, ahogy említettük, a hatodik helyre lépne előre.
Kínát óriási doppingvád érte a tokiói olimpia miatt
Eközben ausztrál médiaértesülés szerint 23 kínai úszó annak ellenére szerepelhetett a tokiói olimpián, hogy előtte fennakadt a doppingvizsgálaton. A sydney-i székhelyű Daily Telegraph szombati számában közölte, hogy a versenyzők trimetaziniddel akadtak fenn még 2020-ban. Az érintetteket azonban hagyták versenyezni, mert szennyezettnek találták a mintákat.
A 30 fős kínai úszóválogatott Tokióban hat érmet, köztük három aranyat szerzett.
A kínaiak szerint hamisak az ország úszói ellen felhozott doppingvádak. – Ez az információ félrevezető és nem tényszerű – mondta Vang Ven-pin, a kínai külügyminisztérium szóvivője. Hozzátette: a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökségnek (WADA) az ügyben adott válasza nagyon is világos. – Miután a Kínai Doppingellenes Központ alaposan és részletesen megvizsgálta az esetet 2021-ben, megállapították, hogy az érintett sportolók a tudtuk nélkül szennyezett szereket fogyasztottak – fogalmazott Vang – Szeretném azt is hangsúlyozni, hogy a kínai kormány mindig is fenntartotta zéró tolerancia álláspontját doppingügyekben.