Csalódottak az angol szurkolók, csalódottak az olaszok is, a legutóbbi Eb-döntő két résztvevője eddig inkább lehangolta, mint felvillanyozta a híveit. Anglia ráadásul úgy érkezett Németországba, hogy a kontinenstorna legnagyobb esélyesének tartották, ám az eddig nyújtott teljesítmény alapján egy szó dicséret nem illeti, sőt a média inkább pocskondiázza a játékosokat, Gareth Southgate szövetségi kapitányról pedig mindenki úgy beszél, mint akinek mindenféleképpen távoznia kell az Európa-bajnokság után.
Pedig a múlt óvatosságra intheti a bősz kritikusokat. A leginkább erre figyelmeztető történet negyvenkét éves, és az 1982-es, spanyolországi világbajnokságról szól. Rengeteg a párhuzam, ám persze akad különbség is, az olasz válogatott például egyáltalán nem számított esélyesnek a végső győzelemre. A vb-t megelőző évben kilenc meccséből mindössze két kettőt nyert meg – Bulgária, illetve Luxemburg ellen –, Spanyolországba pedig a selejtezőkből Jugoszlávia mögött végezve csoportmásodikként jutott ki.
Rossi kegyelmet kapott
Az 1975 óta szövetségi kapitány, Enzo Bearzot folyamatosan a támadások kereszttüzében állt, elsősorban azért, mert a felnőttválogatott előtt csupán a Torino ifi-, a Prato és az olasz U23-as csapat élén dolgozott. Az olasz futballt ráadásul alapjaiban rázta meg 1980-ban a Totonero, azaz a bundabotrány, amelyben féltucatnyi csapat volt érdekelt, köztük olyan sztárklubok is, mint a Juventus és az AC Milan, utóbbit a Lazióval együtt visszasorolták a B ligába, és olyan játékosokat is eltiltottak három évre, mint Paolo Rossi, a Juventus csatára, aki az 1978-as Mundialon a házigazda argentinok, a magyarok és az osztrákok ellen is gólt szerzett, végül a torna második legjobb játékosának is megválasztották.
És az olasz válogatott nem is futballozott esélyesként a világbajnokság csoportkörében, pedig Paolo Rossi is ott lehetett a csapatban, Enzo Bearzot néhány hónappal a vb előtt járta ki számára a kegyelmet. A csapat azonban szánalmas teljesítményt nyújtva 0-0-t játszott a lengyelekkel, 1-1-et Peruval, majd ugyancsak 1-1-et Kamerunnal, végül az afrikai válogatottal azonos pontszámmal és azonos gólkülönbséggel zárt, eggyel több szerzett góljának köszönhetően ment tovább. Úgy is nézhetjük, hogy csak azért nem esett ki, mert Kamerun Perunak lőtt szabályos gólját érvénytelenítette a játékvezető.