Először atlétikában, mégpedig éppen az 1966-os budapesti Európa-bajnokság előtt tartottak nemi (akkoriban még úgy mondták: szex) vizsgálatot. Ewa Klobukowska akkor még nem akadt fenn a rostán. Egy év múlva mégis eltiltották. Ő volt az első közismert sportoló, aki elvérzett a nemi teszten. A lengyel atlétanő azzal vonta magára a vetélytársak és persze az irigyek figyelmét, hogy elképesztően gyorsan futott, háromszor is megjavította a 100 méteres síkfutás világcsúcsát. Mint kiderült, igazságtalanul vonták meg tőle a versenyzés jogát a nők között.
Ewa Klobukowskát eltiltották, majd gyereke született
Kétségtelen, hogy a lengyel sportolónőnek is volt kromoszóma-rendellenessége, de az – kérem, ne várjanak tudományos igényű biológiai értekezést – nem befolyásolta női mivoltát, sportolóként sem jelentett neki előnyt. Ezt később belátták, Klobukowska az 1968-as mexikói olimpián ismét versenyezhetett volna. Ám akkor már várandós volt, s egészséges fiúgyermeknek adott életet...
A Pressz „fivérek” visszavonultak
A teszt bevezetését ettől függetlenül a többség üdvözölte. Okkal. Szép számmal akadtak ugyanis gyanús esetek. Az egyaránt olimpiai aranyérmes szovjet Pressz nővérek, Irina és Tamara – akiket gúnyosan csak Pressz fivérekként emlegettek – az említett vizsgálat bevezetésekor például úgy döntöttek, inkább visszavonulnak. (Azt se hallgassuk el, a román színekben 1960-ban Rómában és 1964-ben Tokióban magasugrásban győztes, hosszú időn át világcsúcstartó Balázs Jolánt is hírbe hozták, de a gyanú vele szemben nem nyert bizonyítást.)
A kromoszómán alapuló genetikai vizsgálat egészen 1999-ig volt érvényben. A női és az emberi jogok térnyerésének hatására a módszert számos bírálat érte, végül felhagytak vele, a sydney-i olimpia előtt már nem végeztek ilyen tesztet.