Még hogy nincsenek egyenlőbbek az egyenlők között! Történt, hogy a sok botrány között, ami történt a párizsi olimpián, kissé elsikkadt Erriyon Knighton esete. Az amerikai sprinter tavaly márciusban megbukott a doppingteszten, miután a szervezetében trenbolonra bukkantak egy ellenőrzés során. Akkor átmenetileg felfüggesztették Erriyon Knightont, és úgy tűnt, vége az álmának, hogy éremért, a győzelemért futhasson 200 méteren Párizsban.
Júniusban azonban egy független bíró az Egyesült Államokban úgy döntött, hogy a sprinter pozitív doppingtesztjét nem a sportoló tudatos doppingolása, hanem az eredményezte, hogy a szennyezett húst fogyasztott, így került a szervezetébe a trenbolon. Utóbbit általában szarvasmarháknál használják izomépítésre, de korábbi tesztek, illetve vizsgálatok egyértelműen igazolták, hogy a szer a sportolók esetében is izomfejlődést idéz elő. Ezért pedig a WADA a tiltott szerek között tartja számon, ugyanakkor az amerikai olimpiai bizottság a bíró döntése értelmében – a WADA által leírtakat figyelmen kívül hagyva – visszavonta Knighton felfüggesztését, aki így rajthoz állhatott a párizsi olimpián.
Egyébként Knighton az egyik legnagyobb tehetségként számon tartott sprinter a világon, akinek olimpiai részvételéért maga Usain Bolt is szót emelt. Az amerikai futó a 2022-es eugene-i atlétikai világbajnokságon bronzérmet, a 2023-as budapesti világbajnokságon ezüstérmet szerzett 200 méteren, azaz joggal nevezték az olimpia egyik esélyesének ezen a távon. Viszont Párizsban annak ellenére lemaradt a dobogóról – a negyedik helyen zárt –, hogy a döntőben a verseny elején jobb reakcióidővel rendelkezett, mint a későbbi három érmes: az olimpiai bajnok botswanai Letsile Tebogo, valamint az amerikai Kenny Bednarek és Noah Lyles.
A Nemzetközi Atlétikai Szövetség viszont most úgy döntött, hogy fellebbez a döntés ellen, és a Sportdöntőbírósághoz fordult az ügyben. Egyértelmű állásfoglalásuk alapján az USADA által adott magyarázatok egyáltalán nem voltak meggyőzők és bizonyító erejűek arra nézve, hogy a pozitív teszt esetében nem Knighton hibázott. Mindenesetre érdeklődve várjuk a bíróság döntését. Arról nem beszélve, hogy amikor hasonló ügyben a kínai sportolók buktak le a doppingteszteken, az amerikaiak dühödten követelték az eltiltásukat.