Kylian Mbappé esélytelen volt a csúcsra, argentin játékosé a rekord
Hivatalosan is véget ért a 2024 nyári európai átigazolási időszak. A legnagyobb horderejű klubváltást már a nyár elején bejelentették: Kylian Mbappé a PSG helyett immár a Real Madrid játékosa. A legutóbbi világbajnokság gólkirálya párizsi szerződése lejártával ingyen váltott klubot, a nyáron a legtöbbet, 75 millió eurót az argentin világbajnok, Julián Álvarez játékjogáért fizetett az Atlético Madrid a Manchester Citynek. A legtöbbet a Chelsea költötte a nyáron, az átigazolási időszak legnagyobb vesztese pedig a nigériai támadó, Victor Osimhen lett.
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
Kylian Mbappé már lejátszott öt mérkőzést új klubja, a Real Madrid színeiben. A francia támadó az első madridi trófeájához, az Európai Szuperkupa megnyeréséhez góllal járult hozzá, a spanyol bajnokságban a negyedik fordulóig kellett várni az első Mbappé-találatra, a Real Betis ellen vasárnap viszont duplázott a francia. Míg a legutóbbi világbajnokság gólkirályának érkezését már a nyár elején, a németországi Európa-bajnokság rajtja előtt bejelentette a Real Madrid, sok futballistának csak augusztus utolsó napjaiban dőlt el a sorsa. A Chelsea folytatta a nagy költekezést, 238 millió euróval lett a nyár csúcstartója, még úgy is, hogy Victor Osimhen érkezéséről nem tudott megállapodni a Napoli együttesével.
A nigériai támadó tűnik a játékosok közül a mögöttünk hagyott átigazolási időszak legnagyobb vesztesének. Osimhen a 2022/23-as idényben gólkirályként segítette bajnoki címhez a Napolit, viszont tavaly az olasz klub mélyrepülésének is részese volt. Osimhen szerződését tavaly decemberben 2026 nyaráig meghosszabbította a Napoli, most azonban a klub kitette keretéből a csatárt.
Osimhen mindenről lemaradt
A szaúdi al-Ahlival a hírek szerint a Napoli már megegyezett, de Osimhen nem, míg a Chelsea főként kölcsönbe szerette volna a csatárt, s a londoniak ajánlata az olaszoknak nem felelt meg. Mindeközben Osimhen kilences mezszámát Nápolyban már megkapta az éppen a Chelsea-től 30 millió euróért megvett Romelu Lukaku, a nigériai pedig játékidő nélkül töltheti az őszt, a Napoli nem számít rá. Osimhen egy apróságban bízhat még: a szaúdi ligában az európai bajnokságokkal ellentétben csak ma ér véget az átigazolási időszak.
A szaúdiaknak egyébként nem volt igazán nagy dobásuk a nyáron, a tavalyi őrült költekezéshez képest a francia válogatottban kiegészítő embernek számító Moussa Diaby megszerzése volt a csúcs, igaz, érte azért az al-Ittihad kicsengetett 60 millió eurót az Aston Villának, míg az al-Ahli Osimhen helyett végül Ivan Toney-ért fizetett 42 millió eurót a Brentfordnak. A teljes kép azonban azt mutatja, hogy a szaúdi liga klubjainak összkiadása messze elmaradt az öt vezető európai bajnokságétól.
A Chelsea költötte a legtöbbet
Utóbbiak közül immár szokás szerint kiemelkedik a Premier League: míg a német, az olasz, a spanyol és a francia klubok összkiadása sem érte el az egymilliárd eurót, az angol élvonalbeli csapatoké 2,3 milliárdra rúg. A Chelsea 238 millió euróval csúcstartó, a londoni kékek ennek az összegnek majdnem a felét a Pedro Neto, Joao Félix portugál szélsőduóra költötték el. A Manchester Unitedtól érkezett kölcsönbe még Jadon Sancho is, a feleslegessé váló Raheem Sterling így kerülhetett szintén kölcsönbe az Arsenalhoz az átigazolási időszak legvégén.
A Chelsea költekezése megszokottnak tekinthető, ami igazán megdöbbentő jelzése a Premier League pénzügyi erejének, hogy a második legtöbbet a Brighton & Hove Albion költötte a nyáron valamennyi klub közül, több esetben is alaposan ráfizetve az érintett játékosok Transfermarkt szerinti piaci értékre.
Miért nem Mbappé volt a nyár legdrágább igazolása?
A legértékesebb játékost Kylian Mbappé személyében a Real Madrid szerezte meg a nyáron, érte azonban nem kellett átigazolási díjat fizetni, mivel Párizsban lejárt a szerződése. A legdrágább igazolást a városi rivális Atlético Madrid könyvelhette el, amely 75 millió euróért vette meg a világbajnok támadót, Julián Álvarezt a Manchester Citytől.
Ennek a listának a második helyén a Ferencváros egyik Európa-liga-ellenfele, a Tottenham Hotspur áll, amely 64 millió eurót fizetett a Bournemouthnak Dominic Solanke játékjogáért.
A húsz legdrágább igazolásból hármat is a Manchester United hajtott végre, amely a védelmét akarta megerősíteni. A Lille-től megvett tizennyolc éves Leny Yoro 62, a Bayerntől megszerzett Matthijs de Ligt 45 millió euróba került, a két középső védő mellett az átigazolási időszak utolsó napján a PSG-től védekező középpályást is vett a MU Manuel Ugarte (50 millió) személyében. Az Európa-bajnok spanyol válogatott vezéralakjai közül Dani Olmo váltott klubot, a Barcelona 55 millió eurót fizetett érte az RB Leipzignek.
A már említett Sterlingnél (35 millió euró) egyetlen, a Transfermarkt által többre becsült labdarúgót adtak kölcsön a nyáron. Giorgi Mamardasvili (45 millió euró) esete speciális: az Eb-n tündöklő grúz kapusért a Liverpool először fizetett 30 millió eurót a Valenciának, majd kölcsönben visszaküldte még egy idényre a spanyol klubhoz. A jelentősebb kölcsönügyletek között is akad, amely a Ferencvárost is érinti: a zöld-fehérek El-alapszakaszbeli ellenfele lesz a francia Nice is, amely kölcsönvette a Dortmund csodagyerekét, a tizenkilenc éves Youssoufa Moukokót.
Nagy nevek klub nélkül
Amelyik klub úgy érzi, hogy még mindig nem elég erős a kerete, az válogathat a neves szabadügynökök közül, azaz azoknak a futballistáknak a köréből, akik szerződésük nyári lejárta után jelenleg egyik egyesületnek sem a tagjai. A legtöbbre közülük a Juventust elhagyó francia világbajnokot, Adrien Rabiot-t becsüli a Transfermarkt (35 millió euró), mellette még Mario Hermoso (25 millió) emelkedik ki a névsorból.
Utóbbihoz hasonlóan az Atlético Madrid elhagyása után keres még klubot a holland Memphis Depay, a francia Anthony Martial kilenc manchesteri év után nem talált új csapatot a United helyett. Klubot keres még a 2014-es világbajnokság két nagy sztárja, James Rodríguez és Mats Hummels is.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.