Hetekkel ezelőtt került nyilvánosságra egy 2023-as orvosi jelentés, amely minden eddiginél egyértelműbb diagnózist ad a párizsi olimpián a női ökölvívómezőny 66 kilós súlycsoportjában aranyérmet nyert Imane Helif nemét és a nemi identitását illetően. A vizsgálatokat a párizsi Kreml-Bicetre kórházban és az algíri Mohamed Lamine Debaghine kórházban végezte el két professzor, Soumaya Fedal és Jacques Young. Az algériai ökölvívó az úgynevezett 5-alfa reduktáz defektus nevű rendellenességben szenved; ez egy olyan szexuális fejlődési zavar, amely azoknál fordul elő, akik biológiai értelemben férfiak. A jelentés azt is említi, hogy Helif MRI-vizsgálaton esett át, amely megállapította, hogy nincs méhe, viszont vannak belső heréi és van mikropénisze. Ezenkívül egy kromoszómavizsgálat bizonyította, hogy XY-kromoszómái vannak, és hogy a tesztoszteronszintje megegyezik a férfiakéval. A jelentés szerint Helif szülei vélhetően vérrokonok.

A Nemzetközi Olimpiai Bizottságon hatalmas a nyomás a nemiségvizsgálatok bevezetése érdekében, és még egyáltalán nem dőlt el, mi a helyes lépés, a Helifhez hasonlóan vitatott nemi identitású küzdők milyen elbánásban részesüljenek, ha sportolni szeretnének. Reem Alsalem, az ENSZ nők és lányok elleni erőszakkal foglalkozó különmegbízottja egyértelműen azt javasolja a sportszervezeteknek, hogy a versenyeken a nők között kizárólag olyanok indulhassanak, akik cisznemű nők, vagyis semmilyen elváltozás nincs a szervezetükben, és már nőként jöttek világra. Azoknak a sportolóknak, akik ennek a feltételnek nem felelnek meg vagy nem kívánnak az eredeti biológiai nemük küzdelmeiben indulni, hozzák létre az úgynevezett nyílt kategóriát, ahol simán versenyezhetnek anélkül, hogy a méltóságukat sérelem érné. Ugyanakkor Alsalem a sporteseményeken a kötelező nemiségvizsgálat bevezetése mellett foglalt állást a tisztességes verseny biztosítása érdekében.
A Nemzetközi Női Sportkonzorcium (ICFS) alapítója, Linda Blade nyílt levelet írt a szervezet nevében a Nemzetközi Olimpiai Bizottságnak (NOB), amelyben felszólítja a végrehajtó bizottságot, hogy vizsgálja felül és állítsa vissza a nemi alapú alkalmassági vizsgálatokat a női sportolók biztonságának érdekében. Blade felhívta a figyelmet arra is, hogy a Nemzetközi Olimpiai Bizottság nem konzultált senkivel, így az ICFS-sel sem a női sportolókkal kapcsolatos elképzeléseiről, ráadásul a nemiségvizsgálatot 1999-ben beszüntették.