Soha nem látott akció Helif ellen – Negyvenezer ember írta alá a nők közötti szereplése megtiltásáért küzdő petíciót

Imane Helif nyilvánosságra került nemiségi vizsgálatainak eredményei után ismét fellángolt a vita a transznemű sportolók kérdésében. Noha a Nemzetközi Olimpiai Bizottság kitart a saját igazsága mellett, a sportszervezetre hatalmas nyomás nehezedik abban a kérdésben, hogy az olimpiai induláshoz is kötelező legyen a nemiségi vizsgálat. Az ENSZ különmegbízottja a férfi- és női kategória mellett egy harmadik kategória bevezetését ajánlja, és immár megkapta a NOB azt a nyílt levelet, amelyben azt követelik, akinél felmerül, hogy nem született nő, az ne indulhasson a hölgyek versenyein. A petíciót már negyvenezren írták alá.

2024. 12. 05. 7:15
Imane Helif vizsgálati eredményei napvilágra kerültek, és azt igazolták, hogy biológiailag férfi Fotó: Getty Images
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hetekkel ezelőtt került nyilvánosságra egy 2023-as orvosi jelentés, amely minden eddiginél egyértelműbb diagnózist ad a párizsi olimpián a női ökölvívómezőny 66 kilós súlycsoportjában aranyérmet nyert Imane Helif nemét és a nemi identitását illetően. A vizsgálatokat a párizsi Kreml-Bicetre kórházban és az algíri Mohamed Lamine Debaghine kórházban végezte el két professzor, Soumaya Fedal és Jacques Young. Az algériai ökölvívó az úgynevezett 5-alfa reduktáz defektus nevű rendellenességben szenved; ez egy olyan szexuális fejlődési zavar, amely azoknál fordul elő, akik biológiai értelemben férfiak. A jelentés azt is említi, hogy Helif MRI-vizsgálaton esett át, amely megállapította, hogy nincs méhe, viszont vannak belső heréi és van mikropénisze. Ezenkívül egy kromoszómavizsgálat bizonyította, hogy XY-kromoszómái vannak, és hogy a tesztoszteronszintje megegyezik a férfiakéval. A jelentés szerint Helif szülei vélhetően vérrokonok.

A Helifről nyilvánosságra került orvosi vizsgálati anyagok alapvetően kérdőjelezik meg a NOB döntésének helyességét (Fotó: AFP)

A Nemzetközi Olimpiai Bizottságon hatalmas a nyomás a nemiségvizsgálatok bevezetése érdekében, és még egyáltalán nem dőlt el, mi a helyes lépés, a Helifhez hasonlóan vitatott nemi identitású küzdők milyen elbánásban részesüljenek, ha sportolni szeretnének. Reem Alsalem, az ENSZ nők és lányok elleni erőszakkal foglalkozó különmegbízottja egyértelműen azt javasolja a sportszervezeteknek, hogy a versenyeken a nők között kizárólag olyanok indulhassanak, akik cisznemű nők, vagyis semmilyen elváltozás nincs a szervezetükben, és már nőként jöttek világra. Azoknak a sportolóknak, akik ennek a feltételnek nem felelnek meg vagy nem kívánnak az eredeti biológiai nemük küzdelmeiben indulni, hozzák létre az úgynevezett nyílt kategóriát, ahol simán versenyezhetnek anélkül, hogy a méltóságukat sérelem érné. Ugyanakkor Alsalem a sporteseményeken a kötelező nemiségvizsgálat bevezetése mellett foglalt állást a tisztességes verseny biztosítása érdekében.

A Nemzetközi Női Sportkonzorcium (ICFS) alapítója, Linda Blade nyílt levelet írt a szervezet nevében a Nemzetközi Olimpiai Bizottságnak (NOB), amelyben felszólítja a végrehajtó bizottságot, hogy vizsgálja felül és állítsa vissza a nemi alapú alkalmassági vizsgálatokat a női sportolók biztonságának érdekében. Blade felhívta a figyelmet arra is, hogy a Nemzetközi Olimpiai Bizottság nem konzultált senkivel, így az ICFS-sel sem a női sportolókkal kapcsolatos elképzeléseiről, ráadásul a nemiségvizsgálatot 1999-ben beszüntették.

A Kim Jones által vezetett Független Női Sporttanács (ICONS) egyenesen odáig ment, hogy azt követeli a NOB-tól, vegye vissza Helif párizsi aranyérmét.

– Egyetértünk abban, hogy vissza kell venni Helif aranyérmét az összes olyan díjával együtt, amit nők ellen nyert el, és ezeket az adott tornákon a legjobb női ökölvívónak adják át. Most kiderült, az IBA-nak volt igaza, és Helif részvétele női bokszviadalokon egyértelműen igazságtalan és az ellenfelek egészségére veszélyes – jelentette ki Kim Jones, aki hozzátette, azokat is szankcionálni kell, akik engedélyezték Helif indulását a nők között a párizsi olimpián.

Ha mindez nem lenne elég az elnökválasztásra készülő Nemzetközi Olimpiai Bizottságnak, megérkezett hozzájuk az a nyílt levél, amelyet világszerte több mint negyvenezren írtak alá. A levélben a női sportok, a privát terek és az alapvető tisztesség védelmére szólítják fel a NOB-ot az aláírók, és aggodalmukat fejezik ki amiatt, hogy a sportszervezet továbbra is megengedné azoknak az indulását a hölgyek között, akiknek nemcsak vitatott a nemi hovatartozásuk, hanem biológiailag férfinek számítanak. Az ADF International ezen a héten kézbesítette a levelet a NOB vezetésének. 

– Felháborító, hogy a NOB olyan irányelveket fogad el, amelyek lehetővé teszik a nőnek vallott férfiaknak, hogy versenyezzenek a női sportágakban. Ez nem más, mint az érzelmek előtérbe helyezése a tisztességnél, az ideológiánál és az igazságnál – olvasható a nyílt levélben.

Reem Alsalem, az ENSZ nők és lányok elleni erőszakkal foglalkozó különmegbízottjának jelentése szerint a nők több mint 890 érmet veszítettek el 29 sportágban a női kategóriákban versenyző férfiakkal szemben. Ez a jelentés az ADF International által az ENSZ New York-i központjában tartott közelmúltbeli közgyűlésén került a figyelem középpontjába.

 A brit olimpikon úszó és sportkommentátor, Sharron Davies – aki a 400 méteres vegyes olimpiai aranyát veszítette el a moszkvai olimpián a kelet-német Petra Schneider miatt – kijelentette, a női sportot soha nem lett volna szabad feláldozni az erényeket jelző genderideológia oltárán.

– Nagyon reméltem, hogy a Német Demokratikus Köztársaság megszűnése után soha többet nem látunk olyat, hogy egy valójában férfi vagy férfi hormonokkal teletömött nő akadályozzon meg százakat abban, hogy álmaikat valóra váltva érmet nyerjenek az olimpián. És tessék, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság megint beleesett ebbe a hibába, de most itt vagyunk, fellépünk ez ellen. Reméljük, hogy győz a józan ész, valamint a tisztesség, és olyan eset, mint például a párizsi olimpián történt női ökölvívásban, nem fog többet előfordulni. Mert az az olimpiák történetének a mélypontját, valamint teljes szégyent jelentett a világ előtt – jelentette ki Sharron Davies.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.