A jégtánc két ikonja, Gabriella Papadakisz és Madison Hubbell igencsak művészi, és legalább annyira meglepő kűrt mutatott be február 8-án a svájci „Art on Ice gálán”. Páros műsoruk nem csupán a jégtánc művészi bemutatásáról szólt, hanem egyben
kettejük törekvését szimbolizálta: miszerint a közeli jövőben azonos nemű párosok is versenyezhessenek a műkorcsolya és a jégtánc legnagyobb világversenyein.
Tették ezt annak ellenére, hogy a sportágat évek óta szigorú szabályok kötik, és kizárólag férfiból és nőből álló párosoknak engedik az indulást a viadalokon.
A közönség mégis hatalmas ovációval fogadta a két legenda bemutatóját,
és egyre többen vannak, akik csatlakoznának Papadakisz és Hubbell mozgalmához.

Mielőtt rátérnénk a két jégtáncos törekvésénék hátterére, érdemes őket röviden bemutatni.
Valamikor egymás legnagyobb riválisai voltak, ádáz ellenfelekként csaptak össze éveken keresztül különböző világversenyeken.
Ha nincs a francia Papadakisz, az amerikai Hubbell könnyen a jégtánc történetének egyik legsikeresebb versenyzőjévé válhatott volna, ám így sem panaszkodhat, hiszen a 2022-es pekingi téli olimpián a csapatversenyben felért a csúcsra, hiszen Zachary Donohue párjaként olimpiai bajnok lett. Mellette azért szerzett egy ezüst- és egy bronzérmet az ötkarikás játékokon, illetve több világbajnoki érmet is a nyakába akasztottak, mielőtt 2022. március 22–27. között, Montpellier-ben megrendezett világbajnokságon újfent kikapott párjával Papadakiszéktól.
Hubbell férjhez ment, gyereket szült és edzősködik
Ez a vb-ezüst volt pályafutása utolsó érme, mert ezt követően 2023. június 7-én hozzáment az akkor már 5 éve a vőlegényeként ismert spanyol jégtáncoshoz, Adrián Díazhoz, akitől aztán 2024 februárjában megszületett a kislánya, Chloé. A sportágtól azonban nem szakadt el, a férjével együtt három nagyvárosban, Londonban, Montrealban és Ontarióban edzősködnek az akadémiájukon.

Papadakisz bűnhődött a ruhája hibája miatt
Gabriella Papadakisz korábbi partnerével, Guillaume Cizeronnal mindent megnyert, amit egy jégtáncos csak megnyerhet a karrierje során.
2022-ben végre-valahára olimpiai bajnokok lettek, miután 2018-ban csak egy vélhetően örökre emlékezetes malőr miatt lemaradtak az aranyról.
Ugyanis a pjoncsangi téli olimpián egyszerűen cserbenhagyta a ruhája Papadakiszt, akinek a téli olimpián a rövid program közben több alkalommal is kivillant a keble. Papadakisz ruhája az egyik emelésnél kapcsolódott ki, majd amikor hátradőlt a koreográfia részeként,
az elcsúszó felsője fedetlenül hagyta a felső testét, ami az élő közvetítésben is látszott, és a helyszínen még lassítva meg is ismételték.
Persze a két olimpiai érem mellé nyertek öt világbajnoki és öt Európa-bajnoki címet.
A sportág megmentése a cél
Nos, a két riválisból előbb barátnő, majd harcostárs vált. Nem sokkal a visszavonulásuk után már egyszer kipróbálták, milyen együtt, párban korcsolyázni, amit a svájci gálán megismételtek.
Téved, aki bármilyen gendertörekvést sejt a két ikon azon törekvésében, miszerint engedélyezzék az azonos nemű párok indulását a műkorcsolyaversenyeken. Nem ez motiválja őket, hanem a férfiak hiányától szenvedő sportág megmentése.
Hiszen ekképpen rengeteg, egyébként tehetséges, de pár nélkül maradt fiatal lányt és nőt lehetne a sportágban tartani.

Természetesen nem ők az elsők, akik felvetették a sportágat sújtó problémát. 2022-ben például
a Skate Canada lett az első olyan irányító testület, amely lehetővé tette az azonos nemű párok nemzeti szintű versenyét,
ami mérföldkő lehetett volna abban, hogy kövessék példájukat, és nemzetközi szinten változtassa meg a sportágat. Papadakisz és Hubbell olyan jövőt képzel el, ahol a tehetség az egyetlen dolog, ami meghatározza, hogy ki indulhat a versenyen, nemtől függetlenül.
Azt akarjuk, hogy a sportágból ne tűnjenek el tehetségek és mindenki megtalálja a helyét a jégen”
– erősítette meg Madison Hubbell, aki Papadakisszal együtt bízik abban, hogy a küzdelmük átalakíthatja a jelenleg ismert műkorcsolyázást.
A nemzetközi szövetség egyelőre hallgat
Mondjuk, erre jelenleg nem sok az esély, ugyanis a Nemzetközi Műkorcsolya Szövetség (ISU) egyelőre semmi jelét nem mutatja a szabályzat felülvizsgálatának, és vélhetően bizonyos „félreértések” miatt nem is nagyon akarnak hozzájuk nyúlni.
Ugyanakkor a sportág megmentése érdekében a nyomás egyre nő.
Ha több nemzeti szövetség követi a kanadaiak példáját, akkor az azonos nemű párok – a férfi pár nélkül maradt nők számára – megjelenése a műkorcsolyaversenyeken talán mégsem olyan távoli valóság.

Regőczy Krisztina csak gálák show-műsoraiban tudja elképzelni
Noha ismeri és elismeri a két olimpiai bajnok által említett és a műkorcsolyát régóta sújtó szinte krónikus férfihiányt olimpiai ezüstérmes, világbajnok jégtáncosunk, Regőczy Krisztina, a kifejezetten az észak-amerikai kontinensről induló törekvést,
az azonos nemű párosok indulását a legnagyobb műkorcsolyaversenyeken egyáltalán nem támogatja.
Azt elismeri – főleg Papadakisz és Hubbell bemutatója után –, az azonos nemű párosok
bemutatóinak a különböző gálákon show-elemként igenis helye lehet.
Mi a megoldás? A szinkronkorcsolya
Regőczy Krisztina a már évtizedek óta létező szinkronkorcsolyában látja a megoldást – 2008-ban éppen Budapesten rendezték a sportág világbajnokságát –, ami végre igazi megoldást hozott arra a problémára, hogy a sportágat mindig is sokkal több kislány űzte, mint fiú. A szinkronkorcsolyában a kecsesség a precizitással és a csapatmunkával társulva elbűvölő látványt nyújt a jégen.
Igazi csapatsport, amely hasonlít a műkorcsolyára és a jégtáncra, amelynek kűrjében általában 16 sportoló korcsolyázik különböző formákat alkotva.
A programokban előírt páros és csoportos emelések, illetve helyenként akrobatikus elemek is vannak.

– A csapatok főként lányokból állnak, de több gárdában kettő vagy négy fiú is megtalálható. Kifejezetten látványosak a versenyek, manapság már minden jégcsarnokot megtölt a közönség, amely nagyon jó hangulatot varázsol. Megvannak már itt is a bemutatandó előírt elemek és formációk, megvannak a szabályok a juniorok és a seniorok számára, ráadásul a sportágnak immár megrendezik a világbajnokságait is.
A szinkronkorcsolyát kellene beemelni a téli olimpiára, már a Nemzeti Olimpiai Bizottság előtt van a felvételi kérelem.
Eddig kvótahiány miatt nem mutatkozhattak be a téli ötkarikás játékokon, ám ha a híreknek megfelelően bizonyos sportágak átkerülnek a téli olimpia műsorából a nyáriéba és fordítva, talán végre felszabadul egy hely a szinkronkorcsolya számára – jelentette ki lapunknak Regőczy Krisztina.
Teljes mértékben egyetért a jégtánc magyar ikonjával Kendelényi-Gulyás Erika, a Testnevelési Egyetem adjunktusa, aki egyben a magyar szinkronkorcsolya-válogatott edzője is. A szakember szerint
sokkal komplexebb a probléma annál, mint amire a két egykori fantasztikus versenyző kétségkívül figyelemfelkeltő ötlete megoldást jelentene.
Ugyanis majd ezek után derül ki, egyáltalán lenne-e igény a szinkronkorcsolya mellett az azonos neműek párosainak megjelenésére a műkorcsolyában.
A 60-as, 70-es években az USA-ban és Kanadában sorban jöttek létre az első – főleg egyetemi – szinkronkorcsolya-csapatok. Az első versenyeket is itt tartották, míg az első nemzetközi viadalt Göteborgban rendezték 1989-ben, ahol magyar csapat már képviselte hazánk színeit.
Már van szóló jégtánc is
– Ráadásul a fiúk hiányára válaszul megjelent a szóló jégtánc is, így azok a kislányok, akiknek nem jut partner, ebben a szakágban léphetnek jégre, amíg eldől, egyénileg folytatják, vagy később megtalált partnerrel.
Ugyanakkor a szinkronkorcsolyára nem jellemző, hogy fiúk is lennének a csapatban, ha arányaiban kellene mutatnom, akkor száz lányra ha két fiú jut.
Ráadásul vannak olyan edzők, akik eleve nem szeretik a csapatban látni őket, mondván, a jelenlétük megbontaná az egységet, míg mások inkább kiemelik a jelenlétüket – árulta el Kedelényi-Gulyás Erika.
Maga a szinkronkorcsolya egyre népszerűbb Magyarországon, és ezt mi sem bizonyítja jobban, hogy
az elmúlt hétvégén rendezett utánpótlás országos bajnokságon 24 csapatban 390 versenyző lépett jégre, akik közül 12 volt a fiú.
A válogatott a legutóbbi három vb-n a top 10-ben végzett, a legjobb helyezést 2023-ban érték el a magyarok, amikor 7. helyen zártak.