Tökéletes világbajnokság? Honfitársai gátolhatják meg a hazai hős hatodik aranyát
Johannes Hösflot Klaebo eddig öt versenyszámból öt aranynál jár. A norvég sífutó pályafutása alatt már tizennégy világbajnoki címet gyűjtött, ezzel Petter Northug helyett már ő a csúcstartó a férfiak között. Ha Klaebo 50 kilométeren is nyer, tökéletes mérleggel, hat aranyéremmel zárja a számára abszolút hazai vb-t Trondheimben.
Johannes Hösflot Klaebo a lehetséges hatból öt aranyérmet már megszerzett Norvégiának Trondheimben Fotó: The Yomiuri Shimbun via AFP/Kentaro Tominaga
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
Johannes Hösflot Klaebo világbajnoksága eddig tökéletesen alakul szülővárosában, Trondheimben. A huszonnyolc éves sífutó úgy várja a szombati 50 kilométeres tömegrajtos versenyt (11.30, tv.: Eurosport 1), hogy az első öt versenyszáma végén kivétel nélkül a dobogó legfelső fokára állhatott. Klaebo már az idei északisí-vb előtt is sportága történetének legszűkebb elitjébe tartozott, a trondheimi tarolásával pedig a nagy előd, Petter Northug elé lépett a világbajnoki címek számát illetően, azaz Klaebo koronáján már csak egy újabb, bár méretes ékkő lenne, ha a maximális hat aranyéremmel zárná a vb-t. Immár vitán felül ő minden idők legnagyobb férfi sífutója. Vagyis majdnem vitán felül.
Johannes Hösflot Klaebo csütörtökön megnyugtató előnyt kapott a váltó befutóembereként, Harald Östberg Amundsen szombaton az egyik nagy riválisa lesz (Fotó: AFP/Jonathan Nackstrand)
Az önérzetes Northug ugyanis a Klaebo karrierjének tizennegyedik vb-aranyát hozó csütörtöki férfi váltó után elkezdte sorolni, milyen rajta kívül álló körülmények akadályozták meg abban, hogy tizenháromnál is néhánnyal több világbajnoki címet szerezzen pályafutása során.
Klaebo persze erre felelhetne, hogy négy éve ő ért célba elsőként 50 kilométeren, csak sokat vitatott módon kizárták, de neki aligha van igénye belebonyolódni szópárbajba, s szüksége sincs hasonlóra.
Johannes Hösflot Klaebo: eddig ötből öt
S ha már akkor nem jött össze a távolsági versenyen a világbajnoki arany, jobb alkalom nem is lehetett a jég megtörésére, mint a Klaebo számára abszolút hazai trondheimi vb, ahol már az első hosszú távú szám, a síatlon az ő győzelmével ért véget.
– Szükségem volt erre, már régóta üldöztem ezt a sikert. Végre elmondhatjuk, hogy távolsági sífutó is vagyok – mondta Klaebo, aki aztán lendületből megnyerte a hagyományos, egyenkénti indításos versenyszámot is, ráadásul klasszikus stílusban, így immár a legkonzervatívabb sífutórajongók sem hiányolhatnak tőle igazán semmit.
Az egyéni és a csapatsprint, valamint a váltó megnyerése már szokásosnak tekinthető, mind a három versenyszámban zsinórban a negyedik vb-jén ünnepelhetett aranyat Johannes Hösflot Klaebo.
Ki a legjobb, Klaebo vagy Northug?
Tény, Klaebo profitál abból is, hogy férfi sífutásban Norvégia csapatszinten magasan kiemelkedik a mezőnyből, immár zsinórban a harmadik vb-n nyerte úgy a váltóaranyat, hogy befutóemberként akkora előnyt kapott a társaktól, amelyet rajta kívül vélhetően még legalább tizenöt norvég sífutó gond nélkül megtartott volna. Talán még a harminckilenc éves Petter Northug is, aki a hazai világbajnokság miatt visszatért a pályára öt év nyugdíj után, de nem került közel a világbajnoki kerettagság kiharcolásához.
Igaz, éppen a trondheimi női váltó bizonyította a norvégok kárára, hogy a befutóember nagy előnye nem garancia az aranyra: Kristin Austgulen Fosnaes több mint fél perc előnyt adott el a svéd Jonna Sundlinggal szemben, így a női sífutóknál a norvégok még mindig arany nélkül állnak Trondheimben, ott a svédek tarolnak eddig.
Klaebo a közelébe sem került hasonló összeomlásnak a férfiváltó befutóembereként.
– Az első kört megnyomtam, az utolsónak próbáltam minden pillanatát élvezni. Emlékezni fogok erre a napra életem végéig – mondta a norvég klasszis, aki az utolsó emelkedőt szórakozásból kemény tempóban nyomta végig, majd elmosolyodott, az arénába pedig már norvég zászlóval síelt be.
Klaebo ezzel az arannyal került Northug elé, egyrészt az összesítést (14-13), másrészt a legjobb vb-t tekintve, az előd legjobb világbajnoksága a 2015-ös volt, amelyet négy vb-címmel zárt.
Klaebo és Northug pályafutása egyébként keresztezte egymást, 2017-ben mindketten vb-döntőt futottak sprintben, de akkor Northug már, Klaebo még nem volt a világ legjobbja, előbbi ötödik, utóbbi harmadik helyen futott be, s az az olasz Federico Pellegrino nyert, aki idén, a saját utolsó vb-jén ezüstérmes lett Klaebo mögött.
A olimpiákat tekintve már eddig is Klaebo állt sokkal jobban, Northug a vancouveri két arany után Szocsiban érem nélkül maradt. Klaebo szintén két olimpia alatt öt bajnoki címet szerzett, jövőre egy igazán jó teljesítménnyel akár minden idők legsikeresebb téli olimpikonja lehet, ha eljut összesítésben kilenc aranyig.
Ki akadályozhatja meg Klaebo hatodik aranyát, a tökéletes vb-t?
Egyelőre azonban még a vb-n van dolga Klaebónak: a tökéletes világbajnoksághoz a szombati 50 kilométeres tömegrajtos versenyt kellene megnyernie, amelyet idén szabadstílusban rendeznek. Hat aranyat soha senki nem szerzett még északisí-vb-n, igaz, 1997-ben, amikor szintén Trondheim volt a házigazda, az orosz Jelena Vjelbe úgy nyert öt aranyat a női sífutók között, hogy neki akkor az volt a maximum.
Vjelbe egyékbént ugyanúgy tizennégy vb-aranyéremmel áll, mint Klaebo, illetve Therese Johaug, aki a vasárnapi női 50 kilométeren fejezi be másodszor is a pályafutását. Előttük már csak Marit Björgen áll, tizennyolc arannyal.
Eirik Myhr Nossum, a norvég válogatott edzője igencsak leegyszerűsítette az esélylatolgatás Klaebo idei hatodik vb-aranya kapcsán.
Persze, hogy képes rá. Ő a világ legjobb sífutója.
Húsz éve Frode Estil nyerte az 50 kilométert a vb-n, aki szerint Klaebo minden szemponból a legjobb.
– Különleges figyelni a síelését. Tisztán, csodás technikával síel, és van egy turbófokozata, amivel senki nem tudja felvenni a versenyt – mondta Estil, aki azért egyvalamire képes volt pályafutása során, amire Klaebo vélhetően sosem lesz: Salt Lake City-ben 20 kilométeres verseny végén holtversenyben nyert olimpiai bajnoki címet honfitársával, Thomas Alsgaard-ral.
Klaebo legnagyobb riválisai vélhetően házon belülről jönnek majd, egyrészt a váltóban még vele együtt küzdő, különleges történettel rendelkező Harald Östberg Amundsen, másrészt a címvédő Paal Golberg. Utóbbi rápihent az 50 kilométerre: amíg Klaebo végigversenyezte az elmúlt másfél hetet, Golbergnek ez lesz az egyetlen futama a világbajnokságon. S két éve Klaebo ugyan kibírta vele az 50 kilométert, de az Estil által is említett csodafegyvere a hosszú verseny végén már cserben hagyta.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.