Miközben a magyar utónévlista négyezernél is több nevet tartalmaz, ötletgazdák jóvoltából évről évre bővül a kínálat. Tavaly például hetven új keresztnevet fogadott el (a beterjesztett 469 közül) a Nyelvtudományi Kutatóközpont (az MTA Nyelvtudományi Intézetének utódja). Íme néhány új, anyakönyveztethető név az elmúlt esztendők kínálatából: Teca, Dragana, Bojka, Pipó, Nazir, Kjókó, Emilin, Ájlá, Girdiána, Tiágó, Sztavrula, Gaura, Aglent, Airton, Sáfély, Amondó. (Utóbbi majd egy bemutatkozáskor lesz vicces: „Amondó vagyok”.) És néhány visszadobott névidea: Dömper, Radiátor, Jacuzzi, Kazetta, Wednesday, Rüntyi, Bimbi.
El lehet képzelni, mennyire erős idegzetű szakemberek alkothatják a nyelvtudományi testület úgynevezett naptári bizottságát. A rengeteg kérelem miatt gyakran hetente üléseznek szegények, egy-egy alkalommal átlagosan tíz-tizenöt keresztnév-elfogadási kérvényt bírálnak el. Ekkor döntenek arról, viselheti-e a kiötlött névleleményt az újszülött, vagy felejtse el a kedves szülő a szabadalmaztatásra megálmodott agyament szószörnyűséget. (Gyakran azt is a testületnek kell megfejteniük, vajon a kérvényező fiú, avagy leány számára szeretné-e „aktiválni” a fölterjesztett névvariációt.) Óriási felelősséggel járó munka ez, hiszen nekik kell megvédeniük a csöppségeket attól, nehogy valami kétségbeejtő keresztnévvel legyenek kénytelenek leélni az életüket, csupán mert elvarázsolt szülejük hirtelen jött ihletében azt ötlötte rájuk.
Jó hír, hogy változatlanul fölkapottak a bibliai nevek, főképpen az evangélistáké és az apostoloké: Máté, Márk, Péter stb. (Csak Júdásról nem kaptunk hírt. Pedig elszaporodtak.)