Növények önfeláldozó üzemmódban, a túlélés érdekében

A vas nemcsak az emberi szervezet kiegyensúlyozott működéséhez, hanem a növények egészséges fejlődéséhez is nélkülözhetetlen. Magyar kutatók elsőként ismerték fel, hogy e fém hiányában károsodik a növények fotoszintézisért felelős, úgynevezett zöld színtestje.

2020. 05. 07. 10:30
20200421 Kesztölc Mezőgazdaság illusztráció Magyar Nemzet fotó: Mirkó István (MI) Fotó: Mirkó István
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A növények megfelelő növekedéséhez elengedhetetlen a fotoszintézis, vagyis a fény energiájának felhasználása. A fényenergia kémiai energiává alakítása a zöld színtestekben, azaz a kloropasztiszokban megy végbe, ami jelentős mennyiségű vasat igényel. Az emberi szervezetben vas hiányában vérszegénység alakul ki, a növényeknél „zöldszegénységről” beszélhetnénk, hiszen nem szintetizálódik elég klorofillmolekula, emiatt a levelek zöldülése elmarad. Az ELTE Növényélettani és Molekuláris Növénybiológiai Tanszék kutatói – tanulmányuk a Planta folyóiratban jelent meg – elsőként találtak összefüggést a növények vasellátása és a zöld színtestek vasfelvétele között.

Az egyetem munkatársai alacsony és magas vasellátású, idős és fiatal repceleveleket vizsgálva kimutatták, hogy a fém hiányában akár teljesen leállhat a kloroplasztiszokba irányuló vasszállítás, emiatt a fotoszintézis veszélybe kerül. A kutatást vezető Solti Ádám szerint az eredmények meglepőek, mivel eddig úgy tartották, hogy a kloroplasztiszok igyekeznek minél több vasat felvenni, hogy elsődlegesen a fotoszintézis tudjon maradéktalanul végbemenni. Ezzel szemben azt tapasztalták, ha a növényben nincs elegendő mennyiségű fém, a fotoszintézis háttérbe szorul, és a még meglévő anyag inkább a fiatal szövetek felé mozog, hogy azok fejlődését segítse.

Idős és fiatal repceleveleket vizsgálva jutottak el az alapvető élettani felismeréshez
Fotó: Mirkó István

– Ez egy „önfeláldozó” üzemmód, ugyanis azáltal, hogy az idősebb levelek nem vesznek fel tápanyagokat, illetve a fiatal szövetek felé szállítják a tápelemeket, lehetővé teszik azok túlélését. Tehát ha a tápanyagokból korlátozott az ellátás, a növény az idősebb szövetek, levelek „feláldozásával” biztosítja, hogy a hajtás csúcsán lévő fiatal, fejlődésre, megújulásra képes szövetek, sejtek tápanyagellátása megfelelő maradjon – tájékoztatott Solti Ádám, aki szerint nagyon hasonló az emberek, az állatok és a növények vasigénye. Talán nem is olyan meglepő ez, ha arra gondolunk, hogy az összes élő szervezetben hasonló biokémiai folyamatok játszódnak le. (A növényekben a vas mennyisége akkor optimális, ha nagyjából száz milligramm található egy kilogramm szövetben. Az, hogy mennyire széles az a tartomány, amelyben elegendő, még nem mérgező mennyiségű vashoz jutnak, növényfajtól függ, de egy és száz mikromol között a vasellátás optimálisnak mondható. Ilyenkor se hiánytüneteket, se károsodásokat nem lehet meghatározni.)

Az ELTE TTK Biológiai Intézeté­ben sok évtizede folyó kutatások egyik eredménye, hogy a növények vasellátása és a levelek öregedése között szoros kapcsolat van. Azok a növények, amelyek nem jutnak megfelelő mennyiségű fémhez – azon túl, hogy drámai, levélsárgulással együtt járó tünetet produkálnak – a levelek korai öregedését mutatták. Azt is kiderítették, hogy a fiatal levelek mindig több klorofillt tartalmaztak, ezek élettani állapota mindig jobb az idősebbekénél. – A kutatásaink során azt tapasztaltuk, hogy a levelek fejlődésekor a növények kezdetben igyekeznek minél több vasat felhalmozni a zöld színtestekben. Azonban amikor ez nem lehetséges, mert az ellátás korlátozott és más, fejlődésben lévő levelek is igénylik ezt az anyagot, egy ponton megtorpan a vasfelvétel, ettől kezdve az öregedés veszi át a levelek élettani működésében a főszerepet. A levelek öregedése tehát erős összefüggést mutat a vasellátás mértékével – tudtuk meg Solti Ádámtól.

Bár a vas a földkéreg egyik leggyakoribb eleme, sok esetben nem férnek hozzá a növények. A mezőgazdaságban mesterségesen kijuttatott anyagokkal javítható a növények vasellátása. További lehetőség a levelek felületére szórt vegyületek alkalmazása – meglepő módon ugyanis a növények nemcsak a gyökereikkel, hanem a leveleikkel is rengeteg anyagot, így vasvegyületeket is fel tudnak venni. Ahhoz azonban, hogy a növényi hajtások vasháztartását stabilizálni tudjuk, ismernünk kell, hogy milyen folyamatok szabályozzák annak elosztását. A kutatási eredmények hozzájárulnak tehát az úgynevezett levél­trágyázási technikák élettani hátterének megértéséhez, fejlesztéséhez is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.