Pusztító bomlás a mélyben

A földköpenyből származó szén-dioxid földrengéseket válthat ki. Ezt arra alapozzák a kutatók, hogy az Appennin-hegység környékén a természetes eredetű szén-dioxid-kibocsátás megugrása egybeesik a legnagyobb rengésekkel. Azaz Olaszország szeizmikus tevékenységének egy részét annak köszönheti, hogy a mélyben jelentős mennyiségű gáz halmozódott fel.

2020. 09. 03. 13:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Appennin-hegység környékét az elmúlt években számos pusztító földrengés rázta meg, közülük az egyik legnagyobb az a 6,3-as erősségű mozgás volt, amely 2009-ben lerombolta L’Aquila városát. A környéken végzett mérések szerint a természetes szén-dioxid-kibocsátás emelkedése egybeesett a legnagyobb földrengésekkel. Ez a megállapítás arra utal, hogy a felszínre törő gáz esetleg szerepet játszhat a folyamatban – jelent meg a Science Advances folyóiratban.

A földköpenyben természetes folyamatok során – karbonátos kőzetek megolvadásakor – jelentős mennyiségű szén-dioxid keletkezik. Ez a gáz gyűlik össze a földkéregben, szivárog a forrásokat tápláló talajvízbe. A földrengésre hajlamos területeken azonban pontos adatok hiányában senki sem tudta megmondani, hogy a szén-dioxid-kibocsátás változása összekapcsolható-e a rengésekkel. A homályt eloszlatandó, 2009 és 2018 között olasz kutatók megmérték a 2009-es L’Aquila-földrengés epicentruma közelében elhelyezkedő források gáztartalmát. Az adatok azt mutatták, hogy a szén-dioxid-kibocsátás megugrása nagyjából akkor történt, amikor erős földrengések pattannak ki, és a kibocsátás akkor esett vissza, amikor a rengések kisebbek voltak, illetve távolabb történtek. Amikor a régiót hatos vagy annál nagyobb erősségű rengések sújtották, a források naponta több mint hatszáz tonna szén-dioxidot bocsátottak ki. Szeizmikus szempontból csendes időszakokban a kibocsátás 400–500 tonna volt.

– Ezek az adatok azonban még mindig nem támasztják alá meggyőzően, hogy a szén-dioxid szintjének emelkedése elősegíti-e a földrengések kipattanását, hiszen az is elképzelhető, hogy a rázkódó kéreg természetes módon több gázt enged szabadon a megszokottnál – mondja Andrea Billi, a római Olasz Nemzeti Kutatási Tanács geológusa. Az ilyen típusú szén-dioxid-kibocsátás folyamatos figyelemmel kísérése az Appennineken és más szeizmikusan aktív régiókban, például Kaliforniá­ban és Japánban, felfedheti, hogy a felszínre törő gáz a földrengések előidézője vagy a talajmozgások mellékterméke. – Azt hiszem, van kapcsolat a kettő között – üzeni Giovanni Chiodini, a tanulmány társszerzője, a bolognai Olasz Nemzeti Geofizikai és Vulkanológiai Intézet geológusa.

– Nem tudom elképzelni, hogy ez így igaz legyen, bulvár íze van az egésznek – reagált a hírre Tóth László szeizmológus. Az, hogy a szén-dioxid-felszabadulás oka legyen a földrengésnek, az ő tudása és negyvenéves szeizmológiában eltöltött tapasztalata szerint ki van zárva. A földrengéseket tektonikus folyamatok okozzák, ebben teljes egyetértés van a szeizmológusok és geo­fizikusok körében. Kisebb rengéseket okozhat például jégtakarók elolvadása, de hatos erősségű rengéseket aligha. Bizonyos gázok kibocsátása valóban megváltozhat rengések előtt, alatt vagy után, de elsősorban a radon szerepel a szakirodalomban. Előjelként nem lehet ezekre tekinteni, mert egyszer egyszer fordulnak elő, gyakran azonban nem kapcsolhatók össze a földrengésekkel.

Szeizmológusokat vontak felelősségre

Emlékezhetünk rá, hogy a 2009-es L’Aquila-földrengés után perbe fogtak és első fokon elítéltek szeizmológusokat. Az ok az volt, hogy a nagy rengés előtt kiugróan megnőtt a szeizmicitás a területen, sok száz kisebb mozgás volt megfigyelhető és érezhető – a lakosság nyugtalankodott. A kutatókat és a katasztrófavédőket első fokon azért marasztalták el – hat év börtönt kaptak –, mert megalapozatlanul nyugtatták a lakosságot. A több mint háromszáz halálos áldozatot követelő, csaknem tízezer házat romba döntő katasztrófa után az olasz országos katasztrófa-előrejelzési bizottság hét tagját gondatlanságból elkövetett gyilkossággal vádolták, ám az olasz fellebbviteli bíróság utóbb felmentette a hét szakértőt.

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.