A kitörés miatt a sziget is gyarapodott, az óceánba ömlött láva 33 hektár nagyságú szárazföldet hozott létre, és ez is folyamatosan szélesedik.
– A magma hét kürtőből tör fel egyszerre, a lávaszökőkutak több száz méterre csapnak fel, a sötét vulkáni hamufelhő pedig négy-öt kilométeres magasságba emelkedik, miközben eltakarja a Napot. Az ismétlődő robbanásos kitörések méteres lávafoszlányokat repítenek ki, sokszor több mint egy kilométer távolságba. A vulkánkitörést jelentős kén-dioxid- és szén-dioxid-gázkiáramlás is kíséri – tájékoztatott Harangi Szabolcs geológus-vulkanológus, az MTA levelező tagja.
A vulkánkitörés drámai helyzetre utal, de ez alapvetően a sziget délnyugati felére korlátozódik.
A mintegy 85 ezer lakosú La Palma nagy részén az élet normális kerékvágásban halad.
Aggodalom persze van, elsősorban a korábbi évtizedekben ismétlődően felvetődő megaszökőár lehetősége miatt. Brit kutatók 1999-ben írtak arról, hogy a sziget déli részén húzódó Cumbre Vieja magas hegygerincének oldala leszakadhat és becsúszhat az óceánba, ami több tíz méteres hullámokat vethet, a szökőár jelentős pusztítást okozhat nemcsak Európa nyugati, hanem Észak-Amerika keleti partvidékén is.
A szakemberek nem győzik hangsúlyozni, hogy egy ilyen katasztrofális eseménynek a valószínűsége elenyészően kicsi, talán egy aszteroidabecsapódás esélyével vethető össze. Habár az ismert, hogy nagy lejtőcsuszamlás számos esetben történt a Kanári-szigeteken az elmúlt néhány tízezer évben, azonban ehhez nagyon erős földrengések és/vagy a mostaninál sokkal jelentősebb vulkáni működés szükséges. A geológusok rámutattak arra is, hogy egy ilyen lecsúszás valószínűleg nem egy tömegben, egyszerre zajlik, hanem szakaszosan, és ezért hatása is csekélyebb, mint azt korábban gondolták. Várható, hogy ilyen esetben törések, repedések jelennek meg a felszínen, amelyek jelezhetik a hegyoldal gyengülését.
Az ELTE TTK Kőzettan-geokémiai Tanszékének tanára szerint nagy szökőár miatt tehát nem kell aggódni, a vulkáni működés azonban még hosszan eltarthat.
A kitöréshez az elmúlt napokban ismét 10-15 kilométer mélységből származó, érezhető földrengések kapcsolódtak, ami jelezheti, hogy jöhet még magmautánpótlás. A korábbi (például 1949, 1971) vulkánkitörések alapján több mint egy hónapig is tarthat ez az esemény, ami már most jóval több lávát (több mint ötvenmillió köbmétert) eredményezett, mint az előzők.
Borítókép: Izzó lávát lövell ki a Cumbre Vieja tűzhányó a Spanyolországhoz tartozó Kanári-szigeteki La Palma szigetén