Az űrruha eltér a XX. században a Holdon használt fehér szkafanderektől, de nem a fekete szín a lényegi különbség. (A majdaniak is fehérek lesznek.) – Az űrsiklókra tervezett szkafandereket használják jelenleg is az űrállomáson – mondta Vanessa Wyche, a NASA Johnson Űrközpontjának igazgatója.
Tehát negyven éve nem változott a technológia. Ami megfelelő a Föld körüli űrsétákra, nem alkalmas a Holdon. Ezért kellett az új ruha.
2021-ben az űrügynökség akkori főfelügyelője, Paul Martin arra figyelmeztetett, hogy az új szkafanderek kivitelezésének jelentős késése miatt nem tartható az a cél, hogy a NASA 2024-re embereket vigyen a Holdra. Az űrügynökség emiatt 2025-re halasztotta a missziót. Ezután jelentette be a NASA 2022 szeptemberében, hogy az Axiom Space-t bízta meg a modern űrruhák kifejlesztésével – a szerződés értéke elérte a három és fél milliárd dollárt.
A megújult szkafanderek kulcsfontosságú szerepet játszanak a NASA Artemis programjában, amelynek célja, hogy még ebben az évtizedben űrhajósok járjanak a Holdon. A Hold déli részére készülő űrutasok a megújult űrruhákban fedeznék fel égi kísérőnket.
Az amerikai űrügynökség Artemis-programjának első sikeres küldetése tavaly novemberben és decemberben történt. Az Artemis–1 november 16-án indult a floridai Kennedy Űrközpontból. Az Orion űrhajó fedélzetén két bábu utazott, s kerülte meg a Holdat, majd december 11-én sikeresen visszatért a Földre. Az első, még mindig a Hold körüli pályát célzó, de már embereket szállító próbaút az Artemis–2 lesz, legkorábban 2024 novemberében.
– A NASA és az Axiom együttműködése kritikus fontosságú. A NASA többéves kutatására és szakértelmére építve az Axiom következő generációs szkafanderei nemcsak az első nőnek teszik lehetővé a Holdon való sétát, hanem minden eddiginél több embernek nyílik lehetősége a szomszédos égitest felfedezésére – üzente Bill Nelson, a NASA igazgatója.