Indiában az egyik Karnátaka állambeli tónál döbbenetes felfedezésre jutottak. A természetkutatók egy csoportja egy aranyhátú békán észlelte, hogy az állatnak egy apró gomba hajtott ki az oldalából – számol be minderről a CNN. Ilyenfajta jelenséget korábban soha nem dokumentáltak. A tudósok értetlenül állnak a jelenség előtt.
Amikor először megfigyeltem a békát a gombával, lenyűgözött és felkeltette az érdeklődésemet a látvány. Az volt a gondolatom, hogy dokumentáljam, mivel erről a jelenségről még soha nem hallottunk. Csak azt akartuk, hogy ez egy ritka eset legyen, és ne veszélyes jelenség a békára nézve
– mondta Lohit YT, a folyók és vizes élőhelyek szakértője.
A Hylarana intermedia tudományos néven ismert faj bőségesen megtalálható India délnyugati Karnátaka és Kerala államaiban. A békák kicsik, legfeljebb 7,4 centiméter hosszúra nőnek.
Az eddigi információk szerint 2023 júniusában fedezték fel a kétéltűt, és nem gyűjtötték be, így sem a jelenség oka, sem a béka sorsa nem ismert.
A mikológusok a képek alapján azonosították a békából kinőtt gombát, amely a Mycena nemzetség része, egy olyan gombafajta, amely többnyire elhalt, korhadó fán terem. A gomba szaprofita, tápanyagait jellemzően elhalt vagy bomló szerves anyagokból nyeri, de egy 2023-as tanulmány szerint a gomba élő növényeken is fejlődhet egy szimbiotikus kapcsolatban.
Alyssa Wetterau Kaganer, a Cornell Egyetem Állatorvosi Főiskola közegészségügyi és ökoszisztéma-egészségügyi tanszékének posztdoktori munkatársa lenyűgözőnek találta a felfedezést, amikor először látta a békáról szóló jelentést.