Egyszer csak feltűnik a Föld légkörében egy addig ismeretlen, azonosíthatatlan repülő tárgy, nevezhetjük akár ufónak is, vagy szimplán csak űrhajónak. A Fehér Házban, a Kremlben és Csongnanhajban egyaránt megdöbbenéssel észlelik az objektumot, s rögvest kölcsönösen egymást gyanúsítják és vakmerő légitámadást sejtenek a jelenség mögött.
Ám mire bármelyik birodalmi központban kiadnák a parancsot az elhárító védelmi rendszer aktivizálására, az űrhajó már landol a Földön. Az első kérdés mindjárt az, vajon hol: Washingtonban, Moszkvában vagy Pekingben? Ki tudja? Hajlunk arra, ha ez 2019-ben történik, akkor az Egyesült Államokban, de lehet, hogy a Szahara egyik dűnéjén vagy akár a Csendes-óceán háborítatlan vizein. A földönkívüliekről – avagy barátságosabban látogatóknak nevezve őket – bátran feltételezhetjük, hogy ha ők már megfejtették a galaxisokon átívelő utazás rejtélyét, akkor nem okozhat gondot nekik, hogy biztonságban Földünk bármely pontján kikössenek.
Hitünkből fakadóan azt is feltételezhetjük róluk, a világmindenség egy és örök Istene őket is saját képmására teremtette, tehát emberszabású lények, csak nálunk okosabbak, intelligensebbek, ezért úgy érkeznek, hogy már értik, beszélik nyelveinket, tisztában vannak földi létünk előnyeivel és hátrányaival, szépségeivel és igazságtalanságaival. Tételezzük fel továbbá róluk, hogy jó szándékkal jönnek, mert ha gonoszak lennének, akár el is pusztíthatnák a Földet anélkül, hogy tudomást vennének rólunk. Szóval azért jönnek, hogy kapcsolatba kerüljenek velünk, ezért tárgyalni szeretnének. De kivel?
Ez persze csak sci-fi, de az utóbbi kérdéssel ráirányíthatjuk a figyelmet korunk egyik problémájára.
Rossz tapasztalataink miatt érthetően zsigerileg óvakodunk a nemzetek feletti kormányzás víziójától, miközben feszítő ellenmondásként földi létünk fenntarthatóságát ma már elsősorban globális kihívások fenyegetik.
Klímaváltozás, túlnépesedés, környezetszennyezés, energiaellátás, fogyatkozó édesvízi készletek, a biológiai fajok felgyorsuló kihalása – csupán néhány a legismertebbek közül, amelyek mellett felsorakoztathatjuk az emberiséget közvetlenül érintő modern népbetegségeket (elhízás, depresszió, rák).