Még emlékezhetünk a hetvenes-nyolcvanas évek bizarr politikai és gazdasági válságaira a Közel-Keleten, amelyek később elvezettek a XX. század második felének egyik legnagyobb és legkellemetlenebb gazdasági válságához a nyolcvanas években, amelyet stagflációnak neveztek. A stagfláció azt jelentette, hogy egyidejűleg állt fenn egyfelől a gazdasági stagnálás, illetve a gazdasági visszaesés, a válság, másfelől az árak jelentős emelkedése, az infláció. A közgazdaság két nagyon utált és romboló jelensége, a válság és az infláció egyidejűleg következett be. Hirtelen világossá vált, hogy míg a keresletindukált infláció esetében valóban nem lehetséges tartós visszaesés, azaz stagfláció, de kínálatvezérelt infláció esetén már annál inkább elképzelhető a stagnálás és az áremelkedés együttes megléte, és a hetvenes években éppen ez történt.
Mi volt ennek az oka? Ma már világos, hogy a hetvenes évek közel-keleti olajjal kapcsolatos történései okozták a stagfláció világméretű kitörését, amelynek végül is olyan következményei lettek, mint a latin-amerikai térséget évtizedekre megbénító, a fejlődő országokat sújtó adósságválság, illetve áttételesen a szocialista országok gazdasági összeomlása a kilencvenes évek elején.
A hetvenes években a Közel-Keleten az olajtermelés komolyan veszélybe került, ugyanis egyrészt az 1973-as, az izraeliek és az arabok közti, immár sokadik fegyveres összecsapást követő arab olajembargó, másrészt a hetvenes évek végén kitört iráni forradalom és az azt követő iraki–iráni háború alapjaiban rengette meg a világ olajtermelését. Ez azt eredményezte, hogy az olajárak hirtelen a többszörösükre nőttek. Míg az olaj hordónkénti ára a hetvenes évek elején az inflációval korrigálva a mai árakon húsz dollár körül alakult, addig 1974-ben, az olajembargó nyomán mai árakon mérve hirtelen hatvan dollárra nőtt.
Az olajár emelkedése hozzájárult az iráni forradalomhoz és Khomeini ajatollah hatalomra kerüléséhez is, ugyanis az olajár emelkedése inflációt okozott a nagyrészt olajból élő Iránban, miközben a beáramló olajjövedelmek jelentős emelkedése ellenére a mindenütt jelen levő rendszerszintű korrupció miatt az életszínvonal egyáltalán nem növekedett. Ez a helyzet volt a stagfláció első, először még csak egyetlen országra, Iránra kiterjedő megjelenése. A romló gazdasági helyzet aztán Iránban az Egyesült Államok által trónra juttatott és később is folyamatosan támogatott sah elűzéséhez és az iráni élet szinte minden területére kiterjedő muzulmán papi uralom bevezetéséhez vezetett.