Az elmúlt évek gazdaságpolitikai lépései mögött három nagyon fontos cél húzódik meg.
Az USA megindítja a nagy gázjátszmát
Várhatóan felértékelődik Magyarország eddigi regionális energiapozíciója.
Az elmúlt évek gazdaságpolitikai lépései mögött három nagyon fontos cél húzódik meg.
Az első Magyarország válságállósága. Miután manapság nagyon nagy a világgazdasági helyzetnek való kitettség, s mivel lépten-nyomon felmerül a kutatói-elemzői körökben a közelgő válság potenciális esélye (mivel régen volt válság a világban, így a cikluselméletek alapján a következő közeli megvalósulása eséllyel bír), nem árt óvatosnak lenni.
Ráadásul a gazdaságpolitika álmoskönyvében az a tankönyvi leírás, hogy mindezt a gazdasági prosperitás, a „bő esztendők” alatt célszerű megtenni. Akkor kell tartalékolni, csökkenteni a potenciális kockázatokat. Ennek a célnak az érdekében történik a költségvetési és a fizetési mérleg kedvező kondícióban tartása, az adósságállományunk csökkentése, forintosítása. De bizonyos értelemben ebbe illeszkedik a versenyképességünk – különösen a hazai kkv-szektor esetében történő – előmozdítása, fokozása is.
A második (nem erősorrendben) szempont a gazdasági növekedésünk ütemének magasan tartása, fenntarthatóságának erősítése. Az első célhoz sorolt hazai versenyképesség ehhez a célhoz látszólag jól illeszkedik. Konkrétan nézve azonban a költségvetési hiány leszorítása (akár a kiadások csökkentésével, akár esetleg adóemeléssel történik) általában ellentmond a második célnak. Mint ahogy a hazai államadósság-finanszírozáshoz szükséges állampapírok nagy tömegű kibocsátása esetében is komoly kockázatot jelent, hiszen így a megtakarításba vándorló pénz, illetve forrás nem a pénzintézetek közvetítésével a gazdasági növekedést közvetlenül ösztönző beruházásokat segíti, támogatja.
Ráadásul az is feszültségforrás, hogy a válságállóság elérése sokkal inkább hosszabb távú cél, míg a gazdasági növekedés ösztönzése pedig általában a rövid távú, politikai/választási érdekeket szolgálja. Nekünk azonban egyszerre kell rövid, de középtávon is gondolkodni ahhoz, hogy felelős döntéseket tudjunk hozni, illetve hogy a gyermekeink szemrehányásait ne kelljen majd később hallgatni.
A harmadik fontos célkereszt (gyermekeink emlegetése át is vezet bennünket ehhez) a fontos nemzetstratégiai célok jó definiálása, azok irányába tett hatásos és szisztematikus lépések sorozata. Ma talán a legfontosabb ilyen cél a családpolitikai-nemzetvédelmi intézkedések, de ezek sok pénzbe kerülnek, így az első és második céllal – legalábbis rövid távon – szemben állnak. Szintén nemzetstratégiai célnak tekintem a hazai nettó munkajövedelmek jelentős és az évek hosszú sorában érvényesített növelését, mert enélkül fokozódna a már így is kritikus mértékű munkaerő-elvándorlás. S mivel a növekvő bérjövedelmek terheit nem lehet kizárólag a Magyarországon működő cégekre hárítani, így ez megintcsak a költségvetési pozíciónkat rontja, az egyensúlyunkat, válságállóságunkat veszélyezteti.
Szintén nemzetstratégiai célnak tekinthető a digitalizációs infrastruktúra és tudás segítése, elterjesztése, amely bár sok pénzbe kerül, de a világgazdasági versenyképességünknek ma az egyik legjobban látható, illetve legfontosabb területe, tényezője.
Azt gondolom, hogy a lényeg világos: nagyon bonyolult soktényezős játszmában vagyunk, ahol bár szeretnénk sokkal inkább a magunk urai lenni, de pont az önállóságunk, s cselekvőképességünk fokozása miatt nagyon okosan, patikamérlegen kimérve kell döntenünk a megteendő lépések köréről, azok ütemezéséről. Távlatos módon gondolkodva, s a jó sakkjátékos mintájára, előzetesen végig kell gondolni az alternatívákat, a döntési lehetőségeinket, azok potenciális hatásait, következményeit. Hiszen egyszerre akarunk stabilitást és növekedést. S emellett nemzetépítést is!
A szerző közgazdász, főiskolai tanár
Várhatóan felértékelődik Magyarország eddigi regionális energiapozíciója.
A nagy nyelvi modellek, köztük a ChatGPT legújabb verziói, áttörést hoztak létre a tudásnyerés terén.
Magyar Péternek vállalnia kell a felelősséget a tetteiért. Még akkor is, hogyha ez szokatlan számára.
ÉN CSAK LEÍRTAM… – Nagy kérdés, hogy az európai patrióták képesek lesznek-e Dávidként legyőzni Góliátot.
Rekordkamatot fizet a Babakötvény februárban
Teljes összeomlás, Novak Djokovics álma idén sem teljesülhet
Gyártási hiba miatt fém került a kedvelt termékbe, azonnal levették a magyar boltok polcairól
Bayerre vadászott a HVG, a publicista most "visszalőtt" + videó
Ez a 3 csillagjegy menthetetlen, mindig ugyanabba a szerelmi hibába esik
A Gazprom hirtelen engedélyt kapott az Északi Áramlat 2. javítási munkálataira
Brutálisan megnőtt a nemi diszfóriával diagnosztizált gyerekek aránya
Marozsán Fábián nyert, győzelemmel kezdtük a Kanada elleni Davis-kupa-párharcot
Izzott a levegő stúdióban, Csintalan olyat mondott, hogy beleremegett a mennyezet
Trump elárulta mit tervez Putyinnal
Nincsenek véletlenek: Arne Slot Kerkez Milosról beszélt a Liverpool meccse után
Marozsán megoldotta, amit Fucsovics és Sonego nem tudott + videó
Várhatóan felértékelődik Magyarország eddigi regionális energiapozíciója.
A nagy nyelvi modellek, köztük a ChatGPT legújabb verziói, áttörést hoztak létre a tudásnyerés terén.
Magyar Péternek vállalnia kell a felelősséget a tetteiért. Még akkor is, hogyha ez szokatlan számára.
ÉN CSAK LEÍRTAM… – Nagy kérdés, hogy az európai patrióták képesek lesznek-e Dávidként legyőzni Góliátot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.