Az elmúlt évek gazdaságpolitikai lépései mögött három nagyon fontos cél húzódik meg.
A nagy igazgatás
Magyar Péter teljességgel alkalmatlan bármiféle közfeladatra. Így viszont még érthetetlenebb, hogyan lett Brüsszel embere.
Az elmúlt évek gazdaságpolitikai lépései mögött három nagyon fontos cél húzódik meg.
Az első Magyarország válságállósága. Miután manapság nagyon nagy a világgazdasági helyzetnek való kitettség, s mivel lépten-nyomon felmerül a kutatói-elemzői körökben a közelgő válság potenciális esélye (mivel régen volt válság a világban, így a cikluselméletek alapján a következő közeli megvalósulása eséllyel bír), nem árt óvatosnak lenni.
Ráadásul a gazdaságpolitika álmoskönyvében az a tankönyvi leírás, hogy mindezt a gazdasági prosperitás, a „bő esztendők” alatt célszerű megtenni. Akkor kell tartalékolni, csökkenteni a potenciális kockázatokat. Ennek a célnak az érdekében történik a költségvetési és a fizetési mérleg kedvező kondícióban tartása, az adósságállományunk csökkentése, forintosítása. De bizonyos értelemben ebbe illeszkedik a versenyképességünk – különösen a hazai kkv-szektor esetében történő – előmozdítása, fokozása is.
A második (nem erősorrendben) szempont a gazdasági növekedésünk ütemének magasan tartása, fenntarthatóságának erősítése. Az első célhoz sorolt hazai versenyképesség ehhez a célhoz látszólag jól illeszkedik. Konkrétan nézve azonban a költségvetési hiány leszorítása (akár a kiadások csökkentésével, akár esetleg adóemeléssel történik) általában ellentmond a második célnak. Mint ahogy a hazai államadósság-finanszírozáshoz szükséges állampapírok nagy tömegű kibocsátása esetében is komoly kockázatot jelent, hiszen így a megtakarításba vándorló pénz, illetve forrás nem a pénzintézetek közvetítésével a gazdasági növekedést közvetlenül ösztönző beruházásokat segíti, támogatja.
Ráadásul az is feszültségforrás, hogy a válságállóság elérése sokkal inkább hosszabb távú cél, míg a gazdasági növekedés ösztönzése pedig általában a rövid távú, politikai/választási érdekeket szolgálja. Nekünk azonban egyszerre kell rövid, de középtávon is gondolkodni ahhoz, hogy felelős döntéseket tudjunk hozni, illetve hogy a gyermekeink szemrehányásait ne kelljen majd később hallgatni.
A harmadik fontos célkereszt (gyermekeink emlegetése át is vezet bennünket ehhez) a fontos nemzetstratégiai célok jó definiálása, azok irányába tett hatásos és szisztematikus lépések sorozata. Ma talán a legfontosabb ilyen cél a családpolitikai-nemzetvédelmi intézkedések, de ezek sok pénzbe kerülnek, így az első és második céllal – legalábbis rövid távon – szemben állnak. Szintén nemzetstratégiai célnak tekintem a hazai nettó munkajövedelmek jelentős és az évek hosszú sorában érvényesített növelését, mert enélkül fokozódna a már így is kritikus mértékű munkaerő-elvándorlás. S mivel a növekvő bérjövedelmek terheit nem lehet kizárólag a Magyarországon működő cégekre hárítani, így ez megintcsak a költségvetési pozíciónkat rontja, az egyensúlyunkat, válságállóságunkat veszélyezteti.
Szintén nemzetstratégiai célnak tekinthető a digitalizációs infrastruktúra és tudás segítése, elterjesztése, amely bár sok pénzbe kerül, de a világgazdasági versenyképességünknek ma az egyik legjobban látható, illetve legfontosabb területe, tényezője.
Azt gondolom, hogy a lényeg világos: nagyon bonyolult soktényezős játszmában vagyunk, ahol bár szeretnénk sokkal inkább a magunk urai lenni, de pont az önállóságunk, s cselekvőképességünk fokozása miatt nagyon okosan, patikamérlegen kimérve kell döntenünk a megteendő lépések köréről, azok ütemezéséről. Távlatos módon gondolkodva, s a jó sakkjátékos mintájára, előzetesen végig kell gondolni az alternatívákat, a döntési lehetőségeinket, azok potenciális hatásait, következményeit. Hiszen egyszerre akarunk stabilitást és növekedést. S emellett nemzetépítést is!
A szerző közgazdász, főiskolai tanár
Magyar Péter teljességgel alkalmatlan bármiféle közfeladatra. Így viszont még érthetetlenebb, hogyan lett Brüsszel embere.
Mi köze a politikának a pszichiátriához? Jó esetben semmi. Ám ez most nem jó eset.
A keresztény emberekkel és jelképekkel való tudatos leszámolás történt Magdeburgban.
A nemzetállam felépítésétől eljutottunk a férfiak szüléséig.
Európa a poszt-liberális világrend kapujában
Büszkén viselem a román válogatott mezét – mondja a korábbi magyar válogatott játékos
Vörös riasztást kapott minden Gmail-felhasználó: azonnal törölni kell ezt a 3 e-mailt!
A Mol-vezérnek elege lett, fillérekért osztogatták a luxusautókat, már magyar áldozata is volt a vámháborúnak - a legolvasottabb pénz- és tőkepiaci hírek 2024 júliusban
Dárdai Bence máris kenterbe veri Szoboszlait, főhet Marco Rossi feje
Teljes hátraarc: Ukrajna elveszítheti az egyik legnagyobb katonai támogatóját
Oroszország hatalmas támadást indított
Így készül az igazi bajai halászlé – videón a tradicionális elkészítési mód
Az Eb-bronzérmes kézilabda-válogatott sikerkapitánya elmondta, miért utasítja vissza a lehetőségeket
Pressman nem teszi zsebre, amit a lehetséges utódjától kapott
Hamarosan évértékelő interjút ad Orbán Viktor miniszterelnök
Szoboszlai Dominik is főszereplő volt, a Liverpool remek ajándékkal kedveskedett szurkolóinak + videó
Magyar Péter teljességgel alkalmatlan bármiféle közfeladatra. Így viszont még érthetetlenebb, hogyan lett Brüsszel embere.
Mi köze a politikának a pszichiátriához? Jó esetben semmi. Ám ez most nem jó eset.
A keresztény emberekkel és jelképekkel való tudatos leszámolás történt Magdeburgban.
A nemzetállam felépítésétől eljutottunk a férfiak szüléséig.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.