Lépjünk túl a Gorenje-forradalom hamis életérzésén!
(Válasz Csóti Györgynek)
A legfontosabbnak azt tartom, hogy beszéljünk a rendszerváltásról, ne akarjuk azt harminc évvel az események után semmilyen módon sem kanonizálni, ne akarjunk ilyen rövid történelmi idő után egyetlen lehetséges értelmezést adni és azt kötelező normává tenni. Ezért is örültem Csóti György válaszának, mert természetesnek tartom, hogy az egy politikai táborhoz tartozók között is lehetnek eltérő vélemények a rendszerváltás fontosabb folyamatait illetően.
Annak pedig különösen örülök, hogy cikkem okán Csóti György is leírt olyan mozzanatokat, amelyekről eddig kevéssé beszéltünk vagy talán nem is tudtunk róluk. Ilyen például az, hogy a Nemzeti Kerekasztal-tárgyalások idején az ellenzéki pártok azt gondolták, hogy a lengyel modell érvényesül nálunk is, tehát a kommunista párt nem megy bele a teljesen szabad választásokba, s ragaszkodni fog ahhoz, hogy a mandátumok többségét (a lengyeleknél 65 százalékát) eleve megtartsa magának, s csak a többi mandátumért lehetne valódi verseny. Ezért ragaszkodtak a kétharmados törvényekhez, hogy előre megkössék az MSZMP kezét. Ez ütött vissza később s ezért kellett megállapodni az SZDSZ-szel.
Az ellenzéki pártok szempontját értem, legfeljebb annyit kérdeznék, vajon biztosan jól mérték-e fel az akkori politikai lehetőségeiket? Nem lehetett volna egy keményebb tárgyalási pozíciót felvenni akkor, amikor már túl voltunk Pozsgay Imre népfelkelés-nyilatkozatán, az MSZMP többpártrendszer melletti elköteleződésén, túl voltunk a magyar–osztrák határon történt kerítésátvágáson (a magyar határőrség már május 2-án kezdte el a vasfüggöny lebontását, Horn Gyula és Alois Mock külügyminiszterek június 27-én már csak befejezték a munkát), és túl voltunk a június 16-i újratemetésen, ahol az állampárt úgymond elismerte a múlt bűneit.
S már túl voltunk az ominózus félig szabad lengyel választásokon is (június 4.), amelyeken a Szolidaritás megnyerte a szejm mandátumainak lehetséges 35 százalékát, a szenátus mandátumainak pedig a 99 százalékát! Emellett 1989. július 11–13. között itt járt George Bush amerikai elnök, aki a demokratikus változásokat támogatta és találkozott az ellenzék tagjaival is, ezzel legitimálva őket – és ennek akkor súlya volt! A Szovjetunió, illetve Mihail Gorbacsov ekkor már semmi jelét nem adta annak, hogy katonailag beavatkozna a folyamatokba, ha éppenséggel valódi választások lennének Magyarországon. Kérdezem: nem lehet, hogy a megtörténtnél bátrabb, harciasabb pozíciót is fel lehetett volna venni, és abból kiindulni, hogy az MSZMP 1989 nyarán már nem fordíthatja vissza a folyamatokat?
Jómagam éppen harmincéves voltam abban az évben; sok akkori kortársammal együtt nem láttuk, mi foghatná vissza a változásokat, hogyan tudná a pártállam visszagyömöszölni a palackba a kiszabadult szellemet. Egyszóval: értem Csóti György véleményét, s értem, hogy akkor és ott az ellenzék szerinte így gondolkodott. Ha így gondolkodott, akkor szerintem rosszul mérte fel a helyzetet.
Másfelől, tényleg nagyon nehéz megítélni azt, hogy a civil társadalom – vagy inkább mondjuk így: az akkori, ébredező magyar polgárok – mennyire álltak volna egy határozottabb, radikálisabb rendszerváltás mögé, a Václav Havel által vezetett cseh (hiába nevezték bársonyos forradalomnak, valójában véres tüntetések szegélyezték az ottani átalakulást), a Mart Laar által vezetett észt, illetve a keletnémet és a romániai (bár puccsal beszennyezett) forradalom mintájára. Erre nincsenek igazán jó tudományos mérőeszközök, s valóban, egyfelől lehet arra utalni – miként Csóti György is teszi –, hogy a magyar emberek a rendszerváltást kispolgárként, afféle Gorenje-forradalomnak élték meg. Van ebben is igazság.
De én meg megéltem, résztvevője voltam az utca forradalmának, az akkori, 1988-as és 1989-es tüntetéseknek, s azt mondhatom: az a tömeg valódi és radikális változásokat követelt és tett is volna érte. Ne feledjük: mindig a társadalom egy aktív kisebbsége kezdi el a tüntetéseket, a forradalmat, s hozzájuk csatlakoznak később a nagyobb tömegek. Ez így volt 1956-ban is. Az embere döntő többsége általában – mint átlagpolgár – fél, kivár, nem kockáztat, de ha van kikhez csatlakozni, s főleg ha van politikai erő, amelyik az élére áll a folyamatoknak, akkor képes arra, hogy túllépjen a Gorenje-effektuson.
Gondoljunk csak 2006-ra: korántsem volt olyan diktatúra Magyarországon, mint az ötvenes években, ám az őszödi beszéd az utcára vitte az embereket. És miért maradtak ott hosszú hónapokon át? Azért, mert a Fidesz, némi kivárás után, a tüntetők mögé állt, s a Kossuth téren hosszú heteken át demonstrációkat tartott. Tehát az ellenzéki politikai erő megtámogatta az alulról jövő mozgásokat s motiválta a Gyurcsány Ferenccel való szembenállást, ami kitartott a következő választásokig.
Nem lehet, hogy azért volt az első szabad választásokon csak 65, illetve 45 százalékos részvétel, mert 1989 nyarától már nem osztottak lapot a népnek? Mert úgy érezték, nekik itt már nincs „dolguk”?
Egyébként szögezzük le: Antall József történelmi érdemei vitathatatlanok, azok előtt meghajtom a fejem. Azonban szerintem a talán legismertebb bonmot-ja, a „Tetszettek volna forradalmat csinálni” értelmezése, kibontása, sőt megfejtése még előttünk, történészek, politológusok előtt áll, sőt úgy gondolom, hogy ez egy olyan kulcsmondat, amelyből megérthető a magyar rendszerváltás karaktere. Ha tetszik, frappáns mondás, ahogy Csóti György írja. Azonban én leginkább mégis cinikus, sőt a társadalommal szemben egyenesen lekezelő mondatnak vélem, s ha még lesz mód rá, bővebben kifejtem, miért gondolom így.
Végül annyit még, hogy néhány név talán nem csak engem zavart az első demokratikusan megválasztott kormányban, elég csak Szilvásy György vagy Csepi Lajos nevét említenem, akik nem kevés kárt okoztak a kormánynak.
Örülök annak, hogy több kérdésben is egyetértünk – például Sólyom László negatív szerepéről –, amiben pedig nem, abban tudomásul veszem az eltérő véleményünket. Csóti György fontos mozzanatokat villantott fel a rendszerváltás időszakából, többek között azt, amit csak ő mondhatott el, amikor is Antall Józseffel kettesben beszéltek a későbbi MDF–SZDSZ-paktumról.
Azt hiszem, ebből is látszik, még sok történetet kellene elmondania az akkori időszak fontos résztvevőinek, a folyamatok alakítóinak. Amit valóban nem tudhattunk és nem ismerhettünk, viszont e történetek nélkül sok kérdésben még mindig sötétben tapogatózunk. Tehát kezdjük el az eddig homályban maradt összefüggések feltárását.
Nemcsak egy kutatót érdekel ez, hanem azt hiszem, egy egész országot.
Fricz Tamás