Le tudjuk győzni a koronavírust

A dél-koreai üzletemberek a karantén ideje alatt is beléphettek az országba.

Choe Kyoo Sik
2020. 06. 15. 8:00
Pécs, 2020. május 7. Vért vesznek a koronavírus-fertõzöttség megállapítására szolgáló szûrésekre kijelölt rendelõben a Pécsi Tudományegyetemen 2020. május 7-én. A koronavírussal kapcsolatos szûrõprogramban négy egyetem - a Semmelweis Egyetem, a Debreceni Egyetem, a Szegedi Tudományegyetem és a Pécsi Tudományegyetem - vesz részt. A programba a feltételezett fertõzötti arányból kiindulva 17 ezer 780 embert hívtak meg véletlenszerûen kiválasztva, õk életkorra, nemre és regionálisan is reprezentálják a magyar társadalmat. MTI/Sóki Tamás Fotó: Sóki Tamás
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Covid–19 járványügyi helyzet egyre javul Magyarországon. A napi megbetegedések száma tíz fő alá csökkent, és a betegek száma is csökkenő tendenciát mutat. Ennek hatására a kormány az országos kijárási korlátozásokat jelentősen enyhítette vidéken és Budapesten is. A dél-koreai nagykövetség környékén van egy kávézó, ahová el szoktam menni egy finom kávét meginni, és úgy örültem, amikor újra kinyitott, mintha egy jó barátom hívott volna meg. Ez azt jelenti, hogy a mindennapi életünk lassan újra visszatér.

Az elmúlt három hónapban Magyarország keményen dolgozott a koronavírus járvány megfékezésén. Én magam is megtapasztaltam Magyarországon az összefogás erejét, a kormány gyors reagálásának és az aktív polgári együttműködésnek köszönhetően a koronavírus-járvány nem vett nagy lendületet. A járvány azonban nem tűnt el. Bármilyen nehézséget jelentsen, továbbra is mindent meg kell tennünk a mindennapokban az élet normalitásának megőrzéséért.

A Covid–19-járvány bármikor észrevétlenül tovább terjedhet, amit a legkisebb gondatlanság is előidézhet. Bár Dél-Koreában szintén jelentősen csökkent a fertőzöttek száma május elején, sajnos az utóbbi időben ismét feszültté vált a helyzet, mert újra növekedni kezdett a betegek száma, amiben leginkább a szórakozóhelyek és a logisztikai központok játszottak szerepet.

A járvány terjedését mindenképp kontroll alatt kell tartani, ugyanakkor erőfeszítéseket is kell tenni a polgárok mindennapi életének megőrzésére. Ez természetesen nem könnyű feladat, de megvédhetjük mindennapi életünket és gazdaságunkat akkor, ha a bizalom és az együttműködés két alapelvét mindig szem előtt tartjuk.

A kormány és az állampolgárok közötti erős bizalom szükséges feltétel ahhoz, hogy az üzleti szektor működjön, a vírus terjedése kontroll alatt maradjon, miközben a polgárok mindennapi élete is fenntartható legyen.

A bizalom hatékonyan képes megakadályozni a járvány terjedését elszigetelési intézkedések nélkül, segíti a kormányt és az állampolgárokat a kommunikációban, és lehetővé teszi a polgároknak, hogy részt vegyenek a kormány járványellenes intézkedéseiben. Ugyanakkor a bizalom kiépítése nehéz egy ilyen példátlan válságban. A járvány elterjedése kezdetén a dél-koreai kormány is sok kritikát kapott az állampolgároktól, mert kételkedtek abban, hogy a kormány képes a járványt időben és a megfelelő kapacitással kezelni. De átfogó teszteléssel, az információk nyilvánosságra hozatalával, valamint a kormány és a civil társadalom közötti együttműködés erősítése révén sikerült bizonyos mértékben elérni, hogy a polgárok megbízzanak a kormány politikájában.

A dél-koreai kormány által biztosított betegnyomkövetéses módszerrel nyert átlátható információk alapján a polgárok saját maguk tudták megállapítani a megfertőződés lehetőségét, illetve önkéntesen tudtak tesztelésre jelentkezni. Mindeközben a kormány irányelvének megfelelően szigorúan betartják a személyes higiénia és a társadalmi távolságtartás szabályait, valamint a maszk kötelező viselését. Ennek eredményeként Dél-Koreában a napi megfertőződöttek száma, ami február végén, a csúcspontján 909 fő volt, május elejére átlagosan mindössze 6,4 főre csökkent, és a halálozási arány is eddig viszonylag alacsony, 2,4 százalékos tudott maradni.

Dél-Koreában mindezt hatalmas lezárások nélkül hajtották végre, és még a járvány intenzív szakaszában sem volt probléma az, hogy az emberek óriási készleteket halmoztak volna fel. Meg vagyok győződve arról, hogy a kormány nyílt és átlátható intézkedései az állampolgárokban a kormány iránti bizalmat fogják erősíteni, és ez lehet a hatékony vagy talán az egyetlen módja annak, hogy lezárások nélkül megállítsuk a koronavírus-járványt.

A nemzeti szinten megvalósuló bizalomhoz nemzetközi szintű együttműködésre is szükség van. A Covid–19-vírus legelőször tavaly decemberben jelent meg, és láttuk, hogy milyen gyorsan képes terjedni a világon. Így sok ország nem az együttműködést, hanem inkább a határok lezárásával az elszigetelés módszerét választotta. Jelenleg, amikor a világ gazdasági és társadalmi kapcsolatainak bonyolult összefonódása miatt nagyon sok minden átnyúlik a nemzeti határokon, az elszigeteltség mint válasz azonban nem lehet hosszan fenntartható stratégia. Az országoknak együtt kell működniük egymással, tudva azt, hogy egészségbiztonsági szempontból nincsenek határok.

Különösen fontos a vírussal kapcsolatos információ gyors cseréje. A világ minden orvosának és egészségügyi szakemberének együttműködése kell ahhoz, hogy megoldásokat tudjunk találni az információk megosztására és a vírusjárvány legyőzésére. Dél-Koreának egyedi esetei és tapasztalatai vannak, hiszen ott a koronavírus-járvány korábban terjedt el, mint más országokban. Magyarországnak pedig hasznos tapasztalatai vannak arról, hogyan minimalizálja a járvány terjedését a penetráció szempontjából második gócpontnak számító Európában.

A két ország közötti aktív információcsere elősegíti jövőbeni védekezésünk javítását. Ezt szem előtt tartva a dél-koreai kormány május 4. óta hetente rendez Covid–19-cel kapcsolatos internetes szemináriumokat. Ezeken számos ország egészségügyi szakemberei és tisztviselői vesznek részt, és Dél-Korea ezt a platformot használja tapasztalatainak megosztására és a világ minden tájáról csatlakozó szakértők véleményének meghallgatására. A magyar Emberi Erőforrások Minisztériuma is részt vesz ezeken a szemináriumokon. Ezek az erőfeszítések képezik a nemzetközi együttműködés alapját ahhoz, hogy a Covid–19-járványt véglegesen le tudjuk győzni.

A jelenlegi koronavírus-járvány példátlan sebességgel és óriási mértékben sodorja veszélybe az emberiséget, azonban a válság új lehetőségeket is jelenthet az országoknak. Dél-Korea szigorú egészségvédelmi intézkedések betartásával megtartotta az országos választásokat április 15-én, és még ebben a járványügyi helyzetben is 66,2 százalékos volt a részvételi arány, ami a legmagasabb az elmúlt huszon­nyolc évben.

Magyarország azzal, hogy engedélyezte dél-koreai üzletembereknek, hogy a karanténra vonatkozó iránymutatások betartásával belépjenek az országba, kivételesen jó példát mutatott, és ez bizonyítja, hogy a két ország együttműködése még válsághelyzetben is erős tudott maradni. A válság közepette megvalósuló bizalom és együttműködés elősegíti a nemzeti és nemzetközi védekezést, valamint a járvány legyőzését. A járvány ily módon való végleges legyőzése után teljesen másképp fogunk majd élni.

A szerző a Koreai Köztársaság nagykövete

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.