Messzinek tűnhet 2022, akár azt is gondolhatnánk, hogy hátradőlve megpihenhetünk, és kiélvezhetjük a viszonylagos nyugalmat, de a helyzet az, hogy az ellenzékünk le sem szállt a gázpedálról, sőt. Egy méretes téglát raktak a hülyeségzsigulijuk sebességét szabályozó szerkezetre, miközben az ablakokból kihajolva harciasan azt kurjongatják, hogy diktatúra meg elnyomás van, ezért a hatalmat csak forradalom segítségével képesek megdönteni.
Vagy egy kis jogállamiság- meg demokráciacsökkentéssel.
Persze csak amíg rendet raknak. Egy hétig vagy kettőig. Esetleg pár évig. Vagy örökre. A képviseleti demokráciát egyébként is meghaladta a modern kori civilizáció. Lám, ha az emberekre bízzuk a döntést, azok felelőtlenül mindenféle populista Trumpokat, Salviniket meg Orbánokat juttatnak hatalomra. Egyre többen és egyre gátlástalanabbul mondják ki a baloldalon, hogy szerintük mi a biztos győzelem receptje. Forradalom kell, hisz diktatúra van.
Legutóbb Fleck Zoltán, az ELTE tanára nyilatkozott egy erőset. Szerinte „a 2022-es választás után, egy ellenzéki győzelem esetén időlegesen le kell mondani a jogállam tiszta érvényesüléséről”. Javaslata több szempontból is problémás. Az egyik, hogy miért is lenne szükség egy demokratikus választás után lemondani a szent jogállamiság kereteiről. Ami egyébként, ha épp nem a diktatúra megdöntése a cél, tehát normál üzemben, a szürke hétköznapokon annyira fontos, hogy az ellenzék politikusai egy emberként szoktak drukkolni azért, hogy az EU, jogállamisági deficitre hivatkozva, elindítsa a 7-es cikkely szerinti eljárást, illetve seregeivel vonuljon be Magyarországra és kergesse el Orbán Viktort.
Tehát mi a cél? Az, hogy a fideszes politikusokat a törvényeket mellőzve elűzzék a hatalom közeléből? De hiszen a választásnak pont ez az értelme. Az egyik politikai erő legyőzi a másikat, hogy aztán azokkal és úgy irányítsa az országot, ahogyan helyesnek gondolja. Ilyenkor a győztes párt olyan törvényeket, rendelkezéseket igyekszik bevezetni parlamenti többségének segítségével, amelyeket jónak, szükségesnek tart.
Ez a képviseleti demokrácia lényege.