Věra Jourová, az Európai Bizottság értékekért és átláthatóságért felelős alelnöki tisztét viselő cseh politikus 2020. szeptember 30-án az Európai Bizottság első jogállamisági jelentését mutatta be a nyilvánosságnak, kifejtve, hogy bár a jogállamiság számos tagállamban szigorú jogi szabályok által védett, meglátása szerint az igazságszolgáltatás és a média szabadságát érintő kihívások több országban súlyosan veszélyeztetik a demokratikus normák betartását.
A Magyarországról szóló különjelentés több hamis ténybeli közlést, illetve egyes tények – valószínűleg szándékoltan – félrevezető interpretálását tartalmazza. Mint arra már több elemző is rámutatott, a dokumentum szakmai hitelességét alapjaiban gyengíti az a körülmény is, hogy a benne forrásként feltüntetett több mint harminc szervezetből tucatnyi egyértelműen a Soros György üzletember Nyílt Társadalom Alapítványok (OSF) által pénzügyileg működtetett NGO-hálózathoz sorolható. Ebből eredő komoly kivetnivaló a jelentéssel kapcsolatban, hogy a felkért politikai NGO-k által megfogalmazott – markánsan vádaskodó jellegű – véleményeket minden kritikai mérlegelés, megfontolás nélkül elfogadja a dokumentum. Ehhez tartozó tény, hogy 2014–2019 között Jean-Claude Juncker akkori EB-elnök biztosaként Jourová és szakmai csapata legkevesebb tizennyolc hivatalos találkozót tartott az OSF-hez vagy más, az amerikai milliárdos érdekeltségeihez köthető nem kormányzati szervezetekkel.
A Jourová-jelentés hosszan fejtegeti a magyar igazságszolgáltatás és média helyzetét. Nem veszi figyelembe azt az alapvető szakmai körülményt, hogy például a bírósági rendszer feletti ellenőrzést a törvénykezéssel, valamint az igazgatással kapcsolatos feladatok közötti alapvető különbség okán reformálta meg a magyar törvényalkotó 2010-et követően azért, hogy hatékonyabbá és korszerűbbé tegye annak működését. A megváltozott igazgatási szerkezet egy újfajta, sokkal észszerűbben működő munkamegosztást alakított ki az érintett szakmai közigazgatási szervek között.