Ma is kakasszóra ébredtem. Nem akárhonnan, egyenesen a kertre nyíló hálószoba ablakpárkányáról rikoltotta el magát a bitang tarajos. Nálunk ilyen a karantén.

Hadigondozás és kárpótlás
Anyagi és erkölcsi jóvátétel a rendszerváltoztatás után.
Ma is kakasszóra ébredtem. Nem akárhonnan, egyenesen a kertre nyíló hálószoba ablakpárkányáról rikoltotta el magát a bitang tarajos. Nálunk ilyen a karantén.
Ősz óta a virágágyások közt, a kert gyepszőnyegén kapirgál a teljes tyúkállomány. Valamikor október végén engedtem ki őket a baromfiólból, kora tavaszig jöhetnek, mehetnek kedvükre, de akkor aztán nincs pardon, visszaparancsolom majd a csapatot a helyére.
Legalább őket ne sújtsa ez a mindenféle kijárási korlátozás, ha már a gazdájukat bekényszerítette a házba. Mi bevonultunk, ők kivonultak. Megjegyzem, praktikus oka is van ennek a szabadságolásnak, rájöttem ugyanis, hogy azért állnak le a tyúkok ősszel a tojással, mert már nem kapnak zöldet (nincs fűnyírás), anélkül meg ugye nincs produktum. Ha viszont kirebbenhetnek a hervadó kertbe, ott még találnak maguknak kedvükre való ezt-azt, így aztán folyamatos marad a tojásfelhozatal.
Azt nem mondom, hogy az átállásnak nincsenek hátulütői, dehogyis nincsenek. Például az, hogy az állomány alaposan feldúlja a kertet. Az első hetekben még csak hagyján, akkor csupán amolyan pótfűnyírást végeztek, azóta viszont már ménkű árkokat, lyukakat kapartak ki mindenfelé. Gyepszőnyeg? Hol van az már! Most, a tél derekára valóságos katonai gyakorlóteret csináltak a kertből. Ráadásul a kerítés résein időnként egyik-másik kisurran az utcára, hogy az árokparton kapirgálhasson – igaz, pár perc múlva már rémülten jönne vissza, csak nem tudja, hogyan… Nem az eszükért szeretjük a tyúkokat. Ilyenkor az arra járók rendre becsöngetnek – Szomszéd úr, kiszökött a tyúkja! –, mire legtöbbször közös csirkefogásba kezdünk, némi vidámságot keltve a kihalt utcán. Szinte jólesik az ilyesmi ebben az elszeparált, szájmaszkos világban.
Nem mondom, azért árnyoldalai is vannak ennek a nagy baromfi-szabadságolásnak. Mert ugye nemcsak tojást tojnak ezek a jószágok… El lehet képzelni, milyen elővigyázatot igényel a gazda számára a kerti jövés-menés, elég egy figyelmetlen mozdulat, már vágódik is hanyatt az ember vödröstül, szakajtóstul. Márpedig jönni-menni kell, hogy megtaláljuk az eldugott tojásfészkeket. Ez egyébként is külön kaland, mert ahány szárnyas, annyi tojórejtekhely (a tizenöt tyúk mellett ráadásul féltucatnyi kacsa is totyog a kertben), törzshelyük nincs, majd mindennap új helyre pottyantanak a brigantik. Külön reggeli program az eldugott fészkek keresgélése. (Már most azon merengek, hogyan fogom én ezeket majd tavasszal visszaterelni a tyúkólba.)
A szokatlan állapot egyébként is új helyzeteket teremt. A kakas például – mint említettem – rájött, hogy megfelelő domb híján a hálószoba ablakpárkányára telepedve is kiválóan áttekintheti a terepet, onnan is lehet harsányan kukorékolni pirkadatkor. Sőt onnan az igazi. El lehet képzelni az odabent szunyókálók riadalmát… A tyúkok is egyfolytában ötletelnek. A kendermagos például újabban egyenesen a bejárati ajtónál lévő bevásárlókosárba tojik, persze úgy, hogy az attrakciója végén harsány kotkodácsolással hozza a környék tudomására a sikerét. Az egyik kacsa ennél is továbbment. Valahogy áttotyogott a szomszéd néni elvadult kertjébe, s most ott, a dermesztő hideg közepette nekiállt költeni. Ész megáll.
Az élet viszont – koronavírus ide vagy oda – nem áll meg. Ellenkezőleg. A világ a maga leleményei által él, mert így van ez kitalálva. És jól van kitalálva. És ha a buta tyúk föltalálja magát, a nagyratörő embernek is boldogulnia kell. De legalábbis nem szegheti kedvét ez a mostani, hatóságilag zabolázott világ. Mi, „vidékiek” egész biztosan nem megyünk tüntetni, háborogni a kijárási korlátozások ellen, mint sok helyütt a nagyvárosokban. Nem is jutna rá időnk – szeretteinket gardírozzuk, tojásfészkeket keresünk, néha alkalmi csirkefogónak állunk. S miközben a járvány végét, a tavaszt várjuk, azon vesszük észre magunkat, hogy újra fölfedeztük a világot. Mintha egyenesen Rousseau szólt volna hozzánk: Vissza a természethez!
Itt most kiteszem a pontot, megyek tojást gyűjteni. Az elült kacsát is meglesem.
Anyagi és erkölcsi jóvátétel a rendszerváltoztatás után.
Európa legnagyobb családi adócsökkentési programjának társadalmi támogatottsága egyértelmű.
A több mint húszezer lengyel fogoly meggyilkolását Sztálin és más szovjet vezetők utasítására hajtották végre.
A transzatlanti kapcsolatokban bekövetkezett feszültség új világhelyzetet teremtett.
Újabb árrésstop jön, mutatjuk, mely termékek leszek jóval olcsóbbak
Putyin bejelentette: Vége!
Ők lehetnek Ferenc pápa utódai - a legesélyesebb jelöltek - képgaléria
Volodimir Zelenszkij: Az oroszok egy intenzív szárazföldi támadást fedeztek a Kijev elleni súlyos támadással
Májusi pénzhoroszkóp: ennek a 4 csillagjegynek pénz üti a markát
Kiderült hogyan változk az üzemanyag ára kedden
A Liverpool legendája szerint azonnal kiteszik Szoboszlait a kezdőből, ha ez megtörténik
Elképesztő ítéletet mondtak Szoboszlairól a Liverpool bajnoki győzelme után
Szoboszlai bajnoki címe a szlovákokat különösen bosszanthatja
Kiderült Lendvai Ildikó féltve őrzött titka
Haaland lebukott, Szoboszlai miatt megcsalta a Manchester City-t
Nagyot hibázott a bíró a Barcelona–Real Madrid döntőn, állítja a szakértő
Anyagi és erkölcsi jóvátétel a rendszerváltoztatás után.
Európa legnagyobb családi adócsökkentési programjának társadalmi támogatottsága egyértelmű.
A több mint húszezer lengyel fogoly meggyilkolását Sztálin és más szovjet vezetők utasítására hajtották végre.
A transzatlanti kapcsolatokban bekövetkezett feszültség új világhelyzetet teremtett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.