Joe Biden beiktatásának másnapján hivatalos ukrán források villámgyorsan két hírt repítettek világgá. Az egyik szerint a kijevi diplomácia már dolgozik az amerikai elnök meghívásán Ukrajnába, illetve Volodimir Zelenszkij ukrán elnök amerikai látogatásán. A másik szerint pedig az ukrán rendőrség lezárta azt a büntetőeljárást, amelyet Viktor Sokin volt ukrán főügyész indított azzal a váddal Biden ellen, hogy az ő nyomására váltották le posztjáról. A nagy sietség okát egy rövid történelmi és aktuálpolitikai áttekintéssel igen könnyű lesz megérteni.
Az első önálló orosz állam, a Kijevi Rusz, amint a neve is mutatja, kijevi székhellyel, a mai Ukrajna területén jött létre. Így valójában Kijev az egyik legősibb orosz alapítású város, a későbbi Oroszország bölcsője, első uralkodója, Oleg pedig egyben az első, név szerint ismert orosz fejedelem. Többek között Kijevből terjedt el a Bizánctól átvett pravoszláv kereszténység, illetve a Cirill és Metód által az ógörög ábécé betűiből alkotott glagolita írásmód.
A legújabb ukrán történetírás a Kijevi Rusz korától számítja az ukrán állam történetének kezdeteit, ami merő képtelenség, hiszen külön ukrán és belorusz népcsoportról csak jóval később, a XII. század után lehet beszélni.
Ekkor a Kijevi Rusz részfejedelemségekre hullott, amelyek könnyen prédájául estek a kelet felé irányuló litván, később pedig lengyel hódításoknak. Ennek következtében az ezen a területen élő oroszok etnikai, kulturális, nyelvi, gazdasági tekintetben nyugati hatás alá kerültek, és belőlük lettek a későbbi fehéroroszok, illetve a kisoroszok. A fehérorosz, Fehéroroszország megnevezés ma is egyértelműen utal az orosz eredetre, míg a XIX. század elejétől egyre erősödő nemzeti identitáskeresés hatására a kisorosz, Kisoroszország helyett fokozatosan a mára végérvényesen meghonosodott ukrán, Ukrajna formák terjedtek el.
Az etnikai folyamatot tovább bonyolította, hogy a lengyelek és litvánok megszállta területekről tömegesen menekültek el a jobbágyok az idegen fennhatóság elől a Dnyeper, majd később a Don vidékére, ahol autonóm közösségeket létrehozva fegyveresen védték magukat és számtalan előjogot harcoltak ki mindenkori uraikkal szemben. Ők voltak a kozákok.