Bár a balliberális média valószínűleg nem lesz hajlandó beismerni, hogy Magyarország nem elszigetelten él Európa közepén, arról nagy visszhanggal számoltak be, hogy nemrég az amerikai televízió egyik legismertebb arca látogatott el az országba. Tucker Carlson ittléte valójában sokat jelentett a nemzetközi színtéren is, mivel egyértelmű jele annak, hogy nincs igaza a balliberális nyugatiaknak, amikor azt mondják, Magyarország elszigetelődött a világ többi részétől.
Közel egy hetet töltött Magyarországon Tucker Carlson, amely idő alatt Budapestről sugározta a műsorát, és első kézből tudósított a magyar hétköznapokról, cáfolva számos, a balliberális médiában megfogalmazott vádat és féligazságot. A híres amerikai televíziós személyiség interjút készített Orbán Viktorral, amelyet már hárommillióan láttak – ennek segítségével az emberek maguk alkothatják meg a véleményüket a magyar politikáról. Ezenfelül a műsorvezető ittléte alatt több száz érdeklődő előtt mondta el véleményét Magyarországról az MCC feszten. Carlson látogatása hatalmas visszhangot keltett a nemzetközi sajtóban is, főleg annak a baloldali szereplőinél, akik a témával foglalkozó cikkeikben nem felejtették el megemlíteni a már sokszor ismételgetett vádjaikat, miszerint Magyarországon autokrácia és illiberális demokrácia van, valamint a szélsőjobb uralkodik.
Hogy milyen érzések is övezték Tucker Carlson magyarországi jelenlétét, azt az alábbi példák jól mutatják. A Vox oldalán arról írtak, hogy a műsorvezető úti célja, Magyarország a felfelé ívelő autoritarizmus modellje lett, és hogy Orbán Viktor az utóbbi tizenegy évet azzal töltötte, hogy rendszeresen ízekre szedte az ország szabad politikai rendszerét. Szerintük Magyarország egészen pontosan 2018-ban lépett át az autokrácia világába. A The Guardian cikkében hasonló hívószavakkal találkozhatunk – Magyarországnak autoriter vezetője van, és leépülőben van a demokrácia. Michael Gersonnak a The Washington Post oldalán megjelent véleménycikke szerint szintén rosszul áll Magyarország a demokrácia tekintetében, azt azonban keserűen konstatálja, hogy Orbán Viktor munkássága tetszik az amerikai jobboldalnak.
Tucker Carlson látogatásának számos fontos aspektusa van, az egyik fő közülük azonban az, hogy a televíziós műsorvezető ittléte azt bizonyította, amit itthon már sokan tudtak eddig is – hogy Magyarország valójában nincs elszigetelődve a világ többi részétől, és nem él médiakaranténban sem. Carlson az MCC feszten tartott előadást, ahol a véleményére sokan kíváncsiak voltak. A műsorvezető összefoglalta magyarországi élményeit, és a magyar modellt éltette. Emellett rámutatott, hogy az Egyesült Államok valójában nem szabadabb, mint Magyarország, és a médiaegyensúly is sokkal egészségesebb itt, mint a mágikus tengerentúlon. Carlson a beszédében érintette az olyan égető témákat is, mint például a gondolatszabadság vagy a múlt tisztelete és őrzése.
Még a fesztiválon tartott előadása előtt Tucker Carlson ellátogatott a déli határra is, ahol elmondása szerint először is meglepődött, hogy valójában csak egy drótkerítést lát. Arra gondolt, vajon hogyan lehet az, hogy a magyarok biztosítani tudják így is a határvédelmet, mindenféle masszív fal nélkül. Mindeközben az Egyesült Államokban válságos helyzet uralkodik a déli határnál, ahol tömegesen akarnak átkelni az emberek. Csakhogy Joe Bident hiába aposztrofálták a migránsok megmentőjeként korábban, már ő sem akarja mindenféle kontroll nélkül beengedni a bevándorlókat. Hogy ennek a gyakorlatnak mi lesz a vége, azt senki nem tudja megjósolni – az azonban biztos, hogy az amerikai belbiztonsági miniszter elismerte, két évtizedes rekordot dönthet az átkelési kísérletek száma az ország délnyugati határán.
A kérdés most az, hogy változhat-e Magyarország megítélése a nyugati balliberális világban Tucker Carlson látogatása és beszámolói után. Ami biztos, hogy látogatása fontos mérföldkő volt az ország életében, és egy olyan út elejét jelentheti, amelynek során még számos külföldi gondolkodó és médiaszemélyiség látogathat el hozzánk, hogy aztán beszámoljanak az élményeikről az otthonukban, és ezzel tételesen cáfolják a baloldali vádakat.
A szerző a Századvég Közéleti Tudásközpont Alapítvány junior elemzője