idezojelek

A magyar növekedés három eurázsiai köre

Fontos gazdasági érdekek fűződnek a keleti nyitás folytatásához és mélyítéséhez.

Cikk kép: undefined

A 2011-ben elindított ún. keleti nyitás óta számos elemzés vizsgálta a külpolitikai kezdeményezés racionalitását és eredményességét. Az a tény, hogy tavaly a kínai, tavalyelőtt pedig a koreai vállalatok voltak a legnagyobb közvetlen tőkebefektetők Magyarországon, talán nyugodtabb, szakmai vizekre tereli enyhíti majd a keleti politika körüli vitát.

Az már egyre kevésbé kérdés, hogy a globális gazdasági növekedés súlypontja az eurázsiai térségbe tolódik – noha vannak olyan hangok, amelyek szerint a XXI. század is az USA százada lesz –, mégis a hosszú távú adatokat elemzők Eurázsia felemelkedést jelzik előre, és ez ma a szakmai főáramlat is. Ennél érdekesebb kérdés, hogy az eurázsiai térség felemelkedését mely régiók és országok fogják húzni, azaz milyen lesz a térség növekedésének belső szerkezete. Bár Niels Bohr közismert mondása szerint a jóslás nagyon bonyolult dolog, különösen, ha a jövőről van szó, és e mondás óvatossá tehet bennünket ezen a területen, mégis érdemes egy rövid pillantást vetni a Nemzetközi Valutaalap (IMF) hosszú távú előrejelzéseire, ha többet akarunk tudni a magyar gazdaságot érő potenciális növekedési impulzusokról és azok irányairól.

Nagyot visszaugorva az időben azt láthatjuk, hogy 1980-ban a világ legfejlettebb, meghatározó országait tömörítő G7-ek még a világ GDP-jének valamivel több mint felét adták vásárlóerő-paritáson számolva, ma már ez az arány alig több mint egyharmad, és 2026-ig ez tovább fog csökkenni. Ugyanakkor a másik oldalon, az ún. feltörekvő ázsiai országokat összefoglaló csoport, amelynek a világ GDP-jében való részesedése 1980-ban még csak kilenc százalék körül volt, 2020-ban a globális bruttó össztermék több mint egyharmadát tette ki, és ez az arány 2026-ig 36 százalék fölé fog emelkedni.

Az ezen adatok ellen érvelők leggyakoribb ellenvetése, hogy ez igaz, de ez a növekedés nem vezet el az egy főre jutó GDP-nél kiegyenlítődési folyamathoz. Nem, de nem is kell, hiszen a magyar növekedési lehetőségeket nemcsak az határozza meg, hogy milyenek a partnerország belső jövedelmi viszonyai vagy életszínvonala, hanem a potenciális kereskedelem nagysága is. Az egy főre jutó GDP alapján mért felzárkózás esetleges elmaradása nem akadályozza meg, hogy a térség kiemelkedő vállalatai hozzájáruljanak a magyar beruházások, munkahelyek bővüléséhez és a technológiai színvonal növekedéséhez, erre a legjobb példákat nyilván Kínában lehet találni.

Ha csoportosítani akarjuk a térség meghatározó országait az eltérő magyar gazdasági érdekek mentén, akkor a következő három kört láthatjuk.

Az első körbe azok az országok kerülhetnek, amelyek nemcsak a világátlagnál jóval gyorsabban növekednek, hanem a térségen belül is kiugranak gazdasági gyarapodásuk ütemével. Kína az egyik legnyilvánvalóbb példa, hiszen 1980-ban az ország vásárlóerő-paritáson mért részesedése 2,3 százalék volt a világ GDP-jén belül, mára ez az arány 17 százalék, és az előrejelzés szerint 2026-ban meg fogja haladni a húsz százalékot. India hasonló, bár kevésbé dinamikus pályát futott be ugyanabban az időszakban, az előrejelzések szerint 2026-ra nyolc százalék felett lesz a világ GDP-jében való részesedése. A világ- és regionális átlagnál gyorsabb növekedési ütem jellemző Indonézia, Malajzia, Vietnam esetében, de Kína meghatározó szerepe továbbra is megmarad a világban és a térségen belül.

Mind Kína, mind India ezért is jelentősek a magyar külgazdaságpolitika szempontjából, mert nemcsak a kereskedelemben és a tőkebefektetésekben, hanem a technológiai transzferben is egyre meghatározóbb a szerepük.

Külön kört képeznek azon országok, amelyek ugyan nem növekednek gyorsan a világ átlagához képest, a térségből érkező technológiaintenzív befektetések azonban meghatározók Magyarország számára. Japán és Dél-Korea szerepe is jelentős a magyarországi technológiai modernizációban. Japán régóta itt van, és Dél-Korea az elmúlt években végrehajtott autóipari befektetéseivel gyakorlatilag újrarajzolta ezt az ágazatot Magyarországon.

A harmadik körbe kerül például Oroszország és Kazahsztán, melyeknél a világ GDP-jében betöltött részesedésükben ugyan zsugorodás fog bekövetkezni az IMF előrejelzése szerint, de ezen országok (potenciális) hozzájárulása jelentős a magyar energia- és nyersanyagellátás biztosításához. Kazahsztán és még inkább Oroszország fontos, sőt egyre fontosabb partnerei Magyarországnak, és Oroszország külpolitikai jelentősége akkor is meglesz, ha az Európai Parlament további súlytalan állásfoglalásokat bocsát ki.

Nyilván a fenti számokat, arányokat nagyban átírhatja a világgazdasági folyamatok radikális átalakulása, nem kell messzire mennünk, elég csak a globális járvány hatásaira gondolnunk. Mint fent láttunk, Kína fejlődése meghatározó az egész térségben. A járvány hatására a kínai felzárkózás ütemének fennmaradása várható, és a technológiatranszfer területén a szerepe tovább fog növekedni.

A fent vázolt három eurázsiai kör nyilván nem vegytiszta besorolás, hiszen Kína például jelenleg is az első és a második körbe sorolható, de az országok ilyen jellegű osztályozása megmutatja a velük fenntartott kapcsolatok átalakulását és azok jellegének megváltozását is.

A szerző a nemzetközi kapcsolatok szakértője, a Neumann János Egyetem Eurázsia Központ kutatásvezetője

Borítókép:Világgazdaság/Kallus György

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Deák Dániel avatarja
Deák Dániel

Európa már megint lemarad

Pilhál Tamás avatarja
Pilhál Tamás

Kékcédulás választás újratöltve

Szentesi Zöldi László avatarja
Szentesi Zöldi László

Majom és rács

Gajdics Ottó avatarja
Gajdics Ottó

Az ellenzék egyre szélsőségesebb

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.