Garak: Az örök optimista.
Dr. Bashir: A vád helytálló.
Garak: Remélem, egy napon olyannak fogja látni a világmindenséget, amilyen, és nem olyannak, amilyennek szeretné látni.
Dr. Bashir: Igen, igyekszem mindennap cinikusabbá válni, minden ajándék lónak a szájába belenézek, a kék égen mindig felhőket keresek.
Garak: Bár komolyan gondolná.
A fentebb idézett párbeszéd – Star Trek: Deep Space 9, Inter arma enim silent leges című részből – azután jutott eszembe, hogy a baloldal és a liberális sajtó gyakorlatilag egy hét alatt kiszeretett Karácsony Gergelyből, és immár Márki-Zay Péterben (MZP) látják az ellenzék vezérét, sőt mint egy messiásra csillog szempárjuk. Nem olyannak látják, amilyen, hanem olyannak, amilyennek látni szeretnék. Ehhez képest a hódmezővásárhelyi polgármester számtalan meglepetést tartogathat még, amelyekre a baloldal pártjai és szavazói láthatóan koránt sincsenek felkészülve. Ebből kifolyólag pedig a csalódás is fájóbb és mélyebb lehet.
MZP-től azt várja a baloldal, hogy vigye az urnákhoz az összes baloldali szavazót, ezenfelül harapjon bele a Fidesz táborába, továbbá mobilizálja a kormánykritikus bizonytalanok tömegeit is. Mindez persze „túl szép” ahhoz, hogy igaz legyen, és csak a legnaivabbak és legtapasztalatlanabb politikusok – például Fekete-Győr András – gondolják azt, hogy a politika világa olyan egyszerű is volna, mint mondjuk kapásból eltalálni a legnagyobb két számjegyű prímszámot.
Az első és legfontosabb probléma a fentebb vázoltakkal, hogy a választópolgárok jelentős része nem ismeri, nem tudja, ki is Márki-Zay Péter. A hódmezővásárhelyi polgármester ugyanis bármennyire is azt hiszi, még jelen pillanatban sem országos ismertségű politikus. Ebből kifolyólag a magyar emberek egy jelentős részéhez a Fidesz–KDNP története-elbeszélése fog először eljutni Márki-Zay Péterről, vagyis a kormánypártok fogják pozicionálni, ami jelentősen ronthatja a baloldal miniszterelnök-jelöltjének távlatos esélyeit.
A következő gikszer a baloldali vágyakkal az, hogy a Fidesz nem hagyja a baloldal jelöltjének, hogy az „igazi” jobboldali-konzervatív szerepben pozőrködjön. A kormánypártok már el is indították kampányukat MZP ellen, amely arról szól, hogy a közös jelöltjük valójában nem jobb-, hanem baloldali politikát képvisel. Erre egyébként számtalan bizonyíték áll rendelkezésre: MZP globalista-internacionalista, kiáll az Európai Egyesült Államok terve mellett, több jogkört adna át Brüsszelnek, mielőbb bevezetné az eurót, méghozzá kimondottan azzal a céllal, hogy az ország gazdasági-politikai szuverenitása mind jobban kikerüljön a mindenkori magyar kormány és a Nemzeti Bank fennhatósága alól.
Ezeken felül számos ellentmondás terheli politikáját. Felállt egy színpadra azzal a baloldallal, amelyet elvileg leváltott. A „tiszták” szövetségében ott találhatjuk például a kommunista utódpártot, az MSZP-t. Hellyel kínálta a Kétfarkú Kutya pártot frakciójában, amely egyelőre nem is létezik. De Márki-Zay egy sor másik kérdésben is összevissza beszél: szerinte a kettős állampolgárság kérdése szlovák belügy. Ennek ellenére azt ígéri a külhoniaknak, hogy mindig számíthatnak rá – azzal a Gyurcsánnyal az oldalán, aki elvenné szavazati jogukat. Karácsony Gergely mellett azt ígéri, végrehajtja a visszalépett jelölt programját, amelynek szerves része az alapjövedelem is, azonban amikor ezzel szembesítik, akkor már azt állítja, ez az elem kikerült a tervből. Tagadja, hogy a lakhatáshoz való jog alapjog lenne, ennek ellenére alkotmányba foglalná azt. Szerinte az abortusz gyilkosság, azonban azok a nők, akik elvetetik születendő gyermeküket, nem gyilkosok.
A migrációról MZP korábban még úgy érvelt, hogy az jót tesz a gazdaságnak, manapság azt mondja, nem szabad egyetlen bevándorlót sem beengedni. A baloldal adóemelési koncepcióival kapcsolatban úgy fogalmaz, hogy ezekről nem szabad beszélni. A baloldali pártok programjai ugyanis több ezer milliárd forintot emésztenének fel, mely lyukakat tartósan csak megszorításokkal lehet betapasztani. Márki-Zay a korrupció fogalmát is meglehetősen sajátosan értelmezi. A nepotizmus szerinte ugyanis rendben van, ahogy abban sem lát semmilyen kivetnivalót, ha ugyanaz a vállalkozó írja a pályázatot, aki később meg is nyeri azt.
Ezenfelül érdemes külön kitérni a Gyurcsány Ferenccel és a DK-val való kapcsolatra is. Egyrészt elfogadja, hogy az őszödi beszéd „igazságbeszéd” volt, bátor szembenézés Gyurcsány részéről a politika hazugságaival. Egy másik alkalommal pedig a baloldal jelöltje arról beszélt, ő azért fog dolgozni, hogy a DK-nak ne a legnagyobb baloldali, hanem a legnagyobb kormánypárti frakciója legyen. A hódmezővásárhelyi polgármester továbbá egy interjúban azt is vázolta, ő úgy képzeli el a kormányzást, hogy a pártok és azok frakciói a megrendelők, ő pedig a végrehajtója akaratuknak, mint egy magáncégben. Ez pedig előrevetíti azt, hogy teljesen mindegy, ő maga milyen politikát is akar végrehajtani: ki lesz, aki azt megszavazza? Amennyiben ugyanis a Gyurcsány által küldött, a főpolgármestert zsaroló rejtélyes sms-ek ügyét komolyan vesszük, abból az következik, hogy Márki-Zay éppúgy a baloldal erős emberének a markában van, mint Karácsony a Városházán. Ebből kifolyólag pedig teljesen mindegy, hogy MZP milyen politikát is képvisel, ugyanis még az az – egyetlen – ütőkártya sincs a kezében, mint a főpolgármesternek, hogy lemond, mivel a miniszterelnököt nem közvetlenül választják hazánkban, így a baloldal könnyedén pótolhatja.
Az azonban teljesen bizonyos, hogy sem a kiábrándult fideszeseket, sem semmilyen választópolgárt nem lehet megszólítani és támogatásra bírni azzal, ha ostobának és tudatlannak állítják be. Márki-Zay pedig nem először teszi ezt. Többször is kikelt a békemeneten részt vevők ellen, erőszakosnak és butának titulálva a demonstrálókat. A napokban pedig odáig ragadtatta magát, hogy híveit az „ostoba” fideszesek „felvilágosítására” hívta fel: „Amit önök tudnak tenni […], hogy felvilágosítják ismerőseiket, felvilágosítják az igazságtól elzárt embereket, azokat az ostoba embereket, akik elhiszik, hogy a Fidesz nem bevándorlásszervező, migránsbetelepítő párt. Hát, ha van még olyan ostoba ember az országban, aki elhiszi, hogy a Fidesz bevándorlásellenes, azokat tessék felvilágosítani.” 2016-ban a kötelező betelepítési kvótáról szóló népszavazáson 3,3 millió olyan választópolgár volt, aki a bevándorlásellenes politikára szavazott. 2018-ban több mint 2,8 millió ember volt, aki a Fideszre voksolt, a választás fő kérdése pedig szintén a bevándorlás volt. Ezeket az embereket minősítette a hódmezővásárhelyi polgármester. Az ilyen mondatok és ilyen akciók olyan amatőrizmusra és önhittségre utalnak, amely már rövid távon meg fogja bosszulni magát.
Amennyiben MZP folytatja ámokfutását, nemhogy a fideszeseket vagy a kiábrándult jobboldaliakat nem fogja tudni megszólítani, de a mérsékelt, középen álló és baloldali szavazók is el fognak pártolni mellőle, ugyanis egy elszabadult hajóágyúra még akkor sem szívesen szavaznak emberek, amennyiben éppenséggel nem pártolják a jelenlegi rendszert.
A szerző az Alapjogokért Központ vezető elemzője
Borítókép: Márki-Zay Péter, Hódmezővásárhely polgármestere a Transparency International Magyarország konferenciáján egy VI. kerületi étteremben. Fotó: MTI/Mohai Balázs