idezojelek

A születések számáról feketén-fehéren

A születések száma 93 ezerre nőtt, a termékenységi ráta tovább emelkedett és a házasságkötések száma is újabb csúcsot döntött.

Cikk kép: undefined

A napokban jelentette meg a KSH a legfrissebb, 2021-re vonatkozó demográfiai adatokat. A születések száma 93 ezerre nőtt, a termékenységi ráta tovább emelkedett és a házasságkötések száma is újabb csúcsot döntött. Úgy született 2010-hez képest több gyermek az elmúlt évtizedben, hogy közben több mint hatszázezerrel csökkent a gyermekvállalási korú, 18–40 év közötti korosztály létszáma. Mi ez, ha nem önmagunk árnyékának az átlépése? Meglepő, hogy még mindig vannak, akik kétségbe vonják a 2010-től megvalósuló népesedéspolitika eredmé­nyeit. Ráadásul közöttük a leghangosabbak éppen azok, akiknek lehetőségük lett volna az 1970-es években született nagy létszámú korosztályt segíteni abban a 2000-es évek derekán, hogy merjenek gyermeket vállalni.

Ők hiába szerettek volna már akkor is átlagosan legalább két gyermeket, az akkori, baloldali kormányzat nem támogatta őket ebben, sőt épp a gyermeket vállalókat és nevelőket hozta a legnehezebb helyzetbe, amikor megszüntette az otthonteremtést, a szocpolt, családok százezreit hagyta a devizacsapdában vergődni, alaposan leszűkítette a családi adókedvezményt, és le akarta rövidíteni a gyermekgondozás időszakát háromról két évre. 2002 és 2010 között még 3,3 millió körül volt a 18–40 év közöttiek létszáma, ráadásul 35 ezer fővel gyarapodott is a számuk, mára pedig már csak 2,7 millióan vannak. A „mi lett volna ha” kérdést ugyan nem szokás feltenni, de el tudják képzelni, milyen sok gyermek születhetett volna a kétezres években gyermekvállalási korban lévő nagy létszámú korosztálytól, ha akkor nem megszorítást, hanem támogatást kapnak a családok? Hiszen a lehetőség adott volt, a kétezres évek első évtizedében a mostaninál nagyjából hatszázezerrel többen tudtak volna gyermeket vállalni, mint a második évtizedben, ha ehhez legalább egy kicsi támogatást kaptak volna vagy legalább a családtámogatásokat nem nyirbálták volna meg.

2002 és 2008 között a születések száma 94 és 99 ezer között ingadozott, aztán 2010–2011-re „sikerült” elérni a mélypontot – 2011-ben már csak 88 ezer gyermek született. Ez azt jelenti, hogy a balliberális kormányok alatt 11 százalékkal csökkent a születések száma, miközben a gyermekvállalási korban lévők száma a mostaninál 22 százalékkal volt magasabb, azaz több nő kevesebb gyermeknek adott életet. Ehhez képest a nemzeti kormány elmúlt tíz éve alatt fordítva történt, jóval kevesebb nő több gyermeket szült, összességében 5,6 százalékkal nőtt a születések száma 2011-hez képest, úgy, hogy közben a 18–40-es korosztály létszáma 18 százalékkal csökkent.

Ha a gyermekvállalási kedv a 2011-es mélyponton marad, akkor egy Győr méretű város lakosságszámával megegyező létszámú gyermek nem született volna meg. A 2010-es kormányváltást követő időszakban született kisbabák közül most, a hetekben születik meg az egymilliomodik baba. Ha nem lenne Magyarországnak olyan kiterjedt és bőkezű családtámogatása, mint amilyen már egy évtizede a családokat szolgálja, akkor még további két évet várnunk kellene erre a kisbabára…

A szerző a Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért (KINCS) elnöke

Borítókép: illusztráció (Fotó: Pixabay)

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Novák Miklós avatarja
Novák Miklós

Szalai Ádámot újra kísérti az ellentmondás

Szőcs László avatarja
Szőcs László

Hígtrágya és pogrom Hollandiában

Sitkei Levente avatarja
Sitkei Levente

Ez itt az én hazám

Bayer Zsolt avatarja
Bayer Zsolt

Mivé lett világunk?

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.