idezojelek

Szenvtelen háború

Hogyan vehetünk részt emberként abban a háborúban, amiben az ellenfelünk már nem ember?

Cikk kép: undefined

Emlékszem, nem sokkal azután, hogy kitört a háború Ukrajnában, beleégett két kép a szemembe. Az egyiken alacsonyan szálló Mi–24-es harci helikopterek voltak, a másik egy valamilyen vezetékre tekeredett, felismerhetetlenségig összeroncsolódott és megégett ember maradványait mutatta. 

A lélektől megfosztott porhüvely több méter magasan lógott, és látszott rajta, hogy olyan gyorsan pusztult el, hogy az Úrhoz ­kiáltani sem volt ideje.

Az orosz–ukrán háború kitörése előtt sok beszélgetés tárgya volt a háborúk elszemélytelenedése. Mennyivel szebb kor volt – lamentáltunk – a lovagoké, ahol a fizikai erő és a szemkontaktus valóban férfit kívánt a harcba. Ahol a lóval, egy másik élőlénnyel való kapcsolatunk döntő lehetett a csatatéren, ahol az ellenfél szemébe nézett a deli vitéz, és így győzte le. A lélek párbajai is voltak ezek, hiszen ez elképesztő teher az embernek.

Aztán jöttek a lőfegyverek, és elszemélytelenítették a harcot, legalábbis eddig azt hittük, hogy a zuhogó acélzivatar szórta halálnál nincs rosszabb, nincs kegyetlenebb. Mert a fent taglalt emberi erő vívta hadakozásban az utolsó pillanatig ott volt a remény a menekülésre; vagy egy halálos sebbel még volt talán annyi idő, hogy a pap feladja az utolsó kenetet. 

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kilőtt golyónál csak az elsütőbillentyű meghúzásáig, de a kakas ütésekor mindez szertefoszlik, visszafordíthatatlanná válik a halál. Tulajdonképpen ez már akkor bekövetkezik, amikor eldördül a puska.

Az ember roppant erőfeszítése volt, hogy – a mind korszerűbb haditechnika segítségével – időben és térben eltávolította a gyilkostól a halált. Nem akarja látni azt, ahogy megteszi a legéletidegenebb cselekedetet, hogy elveszi embertársa életét. És most a háborúságra gondolok, szigorúan azon kontextust szemlélem, amikor az ember rákényszerül erre a bűnre, mert az ellenség vagy a felettese készteti, illetve parancsolja.

A honvédő háborúnál becsületesebb dolgot nem tudok elképzelni. Ebben mi, magyarok egyébként is remekelünk! De van egyáltalán becsület a mostani háborúkban? És véletlenül sem szeretnék abba a bugyuta és gyermekded spirálba belezuhanni, hogy romantizálnám a harcot, de ugyanakkor nem lehet eltagadni azt sem, hogy bizony van magasztossága annak, ha az ember Istenért, a hazáért, a családért harcol.

Mennyi becsület marad viszont akkor, amikor a nihil, a semmi, a vég a hangsebesség többszörösével, elháríthatatlanul érkezik, mint most keleten? 

A kilőtt rakéták elképesztően precízek, nem lehet a szemükbe nézni, és nem lehet meggyőzni őket arról, hogy mégse vegyék el az életünket, hogy helytelen, amit tesznek. Egy rakétában nincs becsület, nem enged távozni a harcmezőről, nincs benne lovagiasság. Hogyan vehetünk részt emberként abban a háborúban, amiben az ellenfelünk már nem ember?

A szerző közíró

Borítókép: Ukrán katonák M777-es tarackkal készülnek lőni az orosz erőket a kelet-ukrajnai donyecki területen 2022. június 6-án (Fotó: MTI/EPA)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Ágoston Balázs avatarja
Ágoston Balázs

Vidékellenes flaszterhuszárok

Borbély Zsolt Attila avatarja
Borbély Zsolt Attila

A Hunyadi-film és a román mítoszok

Huth Gergely avatarja
Huth Gergely

A pöcegödör legalján

Novák Miklós avatarja
Novák Miklós

Szalai Ádámot újra kísérti az ellentmondás

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.