Az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) erősen elfogult Orbán Viktorral és kormányával szemben. Más magyarázat aligha lehet arra a szigorúan titkos jelentésre, amely az utóbbi hetekben látott napvilágot, és amely szerint a magyar miniszterelnök az egész Amerikai Egyesült Államokat tekinti a legnagyobb geopolitikai ellenfelének.
A dokumentum – amennyiben valódi – félrevezető és erős csúsztatást fogalmaz meg: a kormányfő legfeljebb a Demokrata Pártot tekintheti ellenfelének. Habár a mindenkori magyar kormányok és a Demokrata Párt közötti ellentét még Orbán Viktor 2010-es választási győzelme előtti időkre is visszanyúlik, az amerikai baloldali-liberális politikai elit tett is azért, hogy a magyar kormánykörök mostanában nehezteljenek rá: gondoljunk csak a dollárbaloldal botrányára, amikor a 2022-es választásokon négymilliárd forinttal támogatták az ellenzéket.
Az esetet az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága is tárgyalta, és a zárt ülésekről nyilvánosságra hoztak két, a történteket feltáró anyagot. Ezekből kiderült, hogy a jelenleg kormányzó Demokrata Párthoz köthető személyek állnak a Magyarországra guruló dollárok mögött.
Mindemellett érdemes arra is felhívni a figyelmet, hogy a magyar miniszterelnök 2019-ben a Fehér Házba látogatott Donald Trumphoz, majd 2022-ben az amerikai konzervatív körök egyik legnagyobb rendezvénysorozatán, a CPAC-en mondott beszédet Dallasban. Ez aligha képzelhető el egy olyan politikus esetében, aki az Egyesült Államok egészét ellenfélként jelöli ki.
A CIA-jelentést természetesen nem lehet önmagában szemlélni, a hírszerzők a kormányokat szolgálják ki információval, ami pedig a döntéshozatalt segíti. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a Központi Hírszerző Ügynökségnek ne lennének saját érdekei, amelyek mentén cselekszik. Az egyik ilyen – és esetünkben ez a legfontosabb tényező –, hogy Orbán Viktor aktív támogatója, drukkere Donald Trumpnak, akivel elnöki terminusa alatt lényegében szembekerült a CIA és az amerikai hírszerző közösség nagy része.
Éppen ezért ez a baráti viszony lehet az amerikai demokraták és a CIA számára is a vörös vonal, amit átlépett a magyar miniszterelnök. Erre mutat az is, hogy nemrég David Pressman budapesti amerikai nagykövet külön Twitter-posztot szentelt annak, amikor Orbán Viktor a közösségi oldalán egy Trumppal szolidáris bejegyzést tett közzé.
A magyar miniszterelnök üzenete, annak időzítése arra utal, hogy szorít Trumpnak, hogy sikerrel kezelje a várhatóan ellene induló eljárásokat. A nagykövet azonban mindezt az amerikai belpolitikába való beavatkozásként értelmezte, erősen kiforgatva kontextusából az eredeti üzenetet.
A Demokrata Párton belüli Trump-fóbia talán nem szorul külön bemutatásra, a magyarországi sajtó részletesen foglalkozott a kérdéssel. A korábbi amerikai elnök és a CIA kapcsolata azonban idehaza nem került fókuszba. A történetet jelentősen leegyszerűsítve, de mégis közérthetően mondta el Andrew Bustamante nyugdíjazott CIA-tiszt tavaly nyáron, Lex Fridman podcast interjújában.
A korábbi kém a történet kezdetét visszavezeti a 2001. szeptember 11-i terrortámadásokig, amely után egy kongresszusi vizsgálóbizottság megállapította: az egyik legjelentősebb, az ikertornyok ledőléséhez vezető tényező az volt, hogy a különböző amerikai hírszerző ügynökségek nem megfelelően osztották meg az információkat egymással, miközben rivalizáltak is. Mindemellett az újfajta erőpróbára, a terror elleni háborúra sem voltak felkészülve.