Ahogyan az lenni szokott, a balliberális oldalon mintha nem is értették volna Orbán Viktor tusnádfürdői beszédét, a gyenge reakcióik az intellektuális hiányosságuknak tudhatók be. A legérdekesebb a Demokratikus Koalíció közleménye volt: „Kellemes nyári időjárást és időtöltést kívánunk mindenkinek!” – írták. A baloldal legnagyobb pártjának tehát ennyi mondanivalója van arról, ami jelenleg a világban zajlik. Az amerikai–kínai dominanciaharcról, a háborúról, hazánk geopolitikai helyzetéről és a gazdasági folyamatokról. Ez így meglehetősen gyenge és kevés. Annak a jele, hogy Orbán Viktor egy olyan távlatos horizontot vázolt fel a beszédében, amelyhez a balliberális oldal egész egyszerűen nem nőtt fel. Ők nem tudnak ilyen összefüggésekben gondolkodni, nem képesek átlátni ezeket az összetett folyamatokat. Mindezek fényében nem meglepő, hogy Orbán Viktor is csupán ennyivel intézte el őket: „Az ellenzék olyan, mint a sör habja, jó, ha van, de ne rontsa el az ízét.”
Az ellenzéki véleményformálók leginkább azon rugóztak a beszédet követően, hogy miért sértette meg a románokat a kormányfő, miért szólt vissza nekik. Igen, Orbán Viktor valóban más politikát képvisel, mint a baloldali kollégái. Talán még sokan emlékeznek arra, amikor Medgyessy Péter akkori szocialista miniszterelnök 2002. december 1-jén, Románia nemzeti ünnepén, Erdély elcsatolása évfordulóján a budapesti Kempinski Hotelben kedélyesen pezsgővel koccintott román kollégájával, Adrian Năstaséval. Az ünneplők között volt többek között Göncz Árpád volt államfő és Kovács László külügyminiszter. Orbán Viktor valóban más utat választott: képviseli a magyar nemzeti érdekeket, és ha méltánytalan támadás éri hazánkat, akkor kiáll mellette. Erről volt szó a mostani tusnádfürdői beszédben is, ugyanis a román külügy meglehetősen szokatlan módon küldött egy olyan demarsot, amelyben megszabták volna, hogy miről beszélhet a magyar kormányfő. Az a minimum, hogy ezt vicces formában szóvá teszi a magyar kormányfő, és finoman helyre teszi román kollégáit.
Ennek ellenére természetesen a magyar–román viszony kapcsán ki lehet jelenteni, hogy régóta nem látott javulás állt be, egy évtizede nem volt példa arra, hogy a román kormányfő Bukarestben fogadja a magyar miniszterelnököt egy kétoldalú találkozón. Ráadásul a kiszivárgó információk szerint ez több volt udvariassági látogatásnál, a két ország több kérdésben is együttműködik, beruházások is megvalósulnak a jövőben Magyarország és Románia között. Vélhetően erre a mostani szóváltásnak sem lesz hatása, a román–magyar együttműködés erősödni fog.