idezojelek

Az USA túlságosan közel van hozzánk

A balliberális Biden-kormányzat barátságtalan lépéseit már a vízumszigorítás előtt is megtapasztalhattuk.

Cikk kép: undefined

Az Egyesült Államok budapesti nagykövetsége nemrég arról tájékoztatta a magyar kormányt, hogy az USA a magyar útlevéllel rendelkező személyek utazási engedélyt jóváhagyó elektronikus rendszeren keresztül igényelt utazási engedélyének érvényességi idejét két évről egy évre csökkenti és csupán egyszeri használatra korlátozza.

A meghökkentő bejelentéssel kapcsolatban Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára kijelentette, hogy a vízumszigorítás bosszúnak tekinthető, mivel Magyarország nem hajlandó kiadni az amerikaiaknak a kettős állampolgársággal rendelkező kilencszázezer külhoni magyar adatait. Az államtitkár szerint „nincs garancia arra, hogy ha eleget tennénk ennek a kérésnek, akkor nem adnák ki a kárpátaljai magyarok adatait Ukrajnának, ami súlyos következménnyel járna az ottani magyarság számára a kettős állampolgárság ukrajnai tilalma miatt”.

Erről eszembe jut, hogy mindössze egyszer jártam az Egyesült Államokban, még 1996-ban. Akkor − Püski Sándor közvetítésének hála − a New York-i magyaroktól meghívást kaptam, hogy a Magyar ösvény című kötetem könyvbemutatójának keretében tartsak előadást a konzervatív sajtó hazai állapotáról Manhattanben, a 82. utcában lévő Árpád Hallban.

Az utazás előtt találkoztam először az USA vízumkérelemmel kapcsolatos kérdőívével, s igencsak meglepődtem egyes kérdések furcsaságai miatt. Azt érthetőnek tartottam, hogy a szuperhatalom hatóságai szeretnék kiszűrni azokat, akik a „nem bebocsátható” kategóriába esnek, akiket például vétség vagy bűncselekmény elkövetése miatt valaha is letartóztattak vagy megbüntettek. E körbe tartoztak azok, akik kábítószer-kereskedelemmel, prostitúcióval vagy kerítéssel foglalatoskodtak, akiket öt éven belül kiutasítottak az Egyesült Államokból, aki abból a célból kérte a bebocsátását, hogy ott megsértse az exporttilalmi szabályokat, illetve aki felforgatónak, terroristának vagy valami ehhez hasonlónak minősült. Az idevágó kérdések teljes mértékben jogosak és észszerűek voltak, és ma is azok.

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ezzel szemben túlzott kíváncsiságnak tűnt, hogy az amerikai illetékesek a kérelmező munkahelyének címe és telefonszáma iránt is érdeklődtek, és tudni akartak azokról a korábbi lakhelyekről, ahol az illető öt éven belül hat hónapnál hosszabb ideig tartózkodott. A kérdőív legkülönösebb kérdése így hangzott: „Adott-e valaha parancsot, felbujtatott-e vagy más módon részt vett-e emberek üldöztetésében, azok vallási, politikai vagy faji hovatartozásuk miatt, a német náci kormány által megszállt vagy azzal szövetséges ország kormányának közvetlen vagy közvetett irányítása alatt, vagy részt vett-e valaha népirtásban?” Ez a passzus azért volt felettébb különös, mert a kér­dőív a vallási, a politikai vagy a faji hovatartozás miatti üldözésben való rész­vételt csak a német nácikkal összefüggésben firtatta, s egyáltalán nem ér­dek­lőd­ött az ilyesfajta bűnök elkövetése iránt, ha azokat a szovjet-bolsevik rendszer szolgálatában követték el.

Mivel szerencsésen átjutottam a szűrőn, alkalmam nyílt bejutni az ismert felhőkarcolókba, így az akkor még álló ikertornyok egyikének tetején is nézelődhettem. Azután áthajóztam a Szabadság-szoborhoz, sétáltam a Wall Streeten, a Central Parkban, körbehajóztam Manhattant, és ami igazán nagy élmény volt: láttam a Macskákat a Broadway egyik színházában. Igen nagy hatással volt rám a Metropolitan múzeum is a világ minden részéből összehordott, lenyűgözően gazdag kiállítási anyagaival. Az ott töltött két hét alatt − a turistákat elkápráztató dolgok mellett − a multikulturális társadalom sokféle riasz­tó jelét is láttam, és azzal a határozott érzéssel tértem haza, hogy Magyarországon ezerszer jobb élni, mint odaát, még ha az anyagiakat tekintve szerényebbek is a lehetőségeink.

Az idő tájt még azt hihettük, hogy a földgolyó ellenkező oldalán elterülő USA messze van tőlünk. Ma viszont azt látjuk, hogy nagyon is közel van, és a közelsége egyre zavaróbb. A balliberális Biden-kormányzat barátságtalan lépéseit már a vízumszigorítás előtt is megtapasztalhattuk. Elég, ha Pressman nagykövet hazánkkal szembeni, Finnország és Svédország NATO-csatlakozását szorgalmazó, nyomásgyakorlást kilátásba helyező megnyilvánulásaira gondolunk.

Az is provokatív kijelentés volt a részéről, amikor azt állította: Magyarország a Putyin által támogatott nézeteket hangoztatja. Mondta ezt azután, hogy Szijjártó Péter külügyminiszter vette magának a bátorságot, és az USA engedélye nélkül Moszkvába utazott.

Az valamiért nem zavarta Pressmant, hogy az általa képviselt nagyhatalom a NATO bővítésével egy másik nagyhatalmat provokál, hogy az Egyesült Államok a mértéktelen fegyverszállításokkal és pénzügyi támogatásokkal elnyújtja az ukrajnai háborút és késlelteti a békekötés lehetőségét.

A belügyeinkbe beavatkozó amerikai nagykövet szerint a migránskérdéssel, a genderelmélettel, a woke-izmussal szembeni magyar küzdelem álkultúrharc, az ukrajnai háború viszont valódi probléma, ezért azzal kellene foglalkoznunk. Igen, a háborút mi is komoly problémának tartjuk. Talán nem kellene tovább szítani itt, Magyarország tőszomszédságában.

A szerző író, újságíró

Borítókép: David Pressman amerikai nagykövet (Fotó: Laufer László)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Borbély Zsolt Attila avatarja
Borbély Zsolt Attila

A Hunyadi-film és a román mítoszok

Huth Gergely avatarja
Huth Gergely

A pöcegödör legalján

Novák Miklós avatarja
Novák Miklós

Szalai Ádámot újra kísérti az ellentmondás

Szőcs László avatarja
Szőcs László

Hígtrágya és pogrom Hollandiában

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.