Az urnákhoz járultak egy hete a szászországi és a türingiai polgárok. Türingiában a szélsőbaloldali Die Linke, a szociáldemokraták (SPD) és a Zöldek alkotta kisebbségi kormányt 22,4, míg a szászországi CDU–SPD–Zöldek kormánykoalíciót 44,3 százalékos eredménnyel váltották le a keletnémetek.
De csak most következik a java. Türingiában a bevándorlásellenes Alternatíva Németországért (AfD) 32,8 százalékos eredménnyel győzte le a kereszténydemokrata CDU-t (23,6 százalék). A vele szomszédos Szászországban a CDU 31,9 százalékkal szorította a második helyre az AfD-t (30,6 százalék).
Mármost az AfD-vel senki nem akar koalícióra lépni, míg a vele egyívású Sahra Wagenknecht Szövetséggel (BSW) ez valami téves felfogás révén mégis lehetséges és szükséges is. Mindkettő oroszbarát. Ám az AfD-nél ez kizáró okot jelent a fősodor szemében, míg a BSW esetében szándékosan szemet hunynak felette. Előbbi ugyanis jobboldali, utóbbi pedig baloldali párt. Jelenleg még az olimposzi istenek sem a megmondhatói, hogy ki, kivel és milyen feltételekkel kormányozhat majd ezekben a tartományokban. A szeptember 22-i brandenburgi választások előtt nem is lehet sok mindenre számítani.
Az AfD és a BSW nem egyszerűen a kapuk előtt, ante portas, hanem már a kapukon belül áll. Mindenesetre sok a kelepce a kormányalakítás előtt ebben a három keletnémet tartományban, nem tudni még, hová is vezet az út.
Vannak azonban érdekes fejlemények. A türingiai tartományi gyűlésben az AfD egyharmados eredményt ért el, ami a párt, valamint ottani erős embere, Björn Höcke hatósági üldöztetését tekintve valódi érdekesség. Az AfD nélkül ebben a tartományban mostantól már nem lehet alkotmánybírót kinevezni vagy alkotmánymódosítást végrehajtani.
Szászországban azonban az AfD egy mandátummal lemaradt az egyharmados kisebbségről. Nagyot örvendeztek ezen a fősodorbeli versenytársai. Ugyanakkor sajnos üröm szorult az örömükbe. Az elsősorban a bajor politikából ismert Szabad Választók pártja (FW) tartományi egyéni mandátumhoz juttatta a Lipcse melletti kisváros, Grimma polgármesterét, Matthias Bergert. Berger nem woke-os politikus, nem zöld és nem is baloldali. Így aztán a szászországi alkotmánybírókkal és döntésekkel kapcsolatban ügyelhet majd arra, hogy ezek ne essenek áldozatul a baloldali megfontolásoknak. Vagyis vele együtt összeáll a fősodort blokkoló kisebbség Szászországban anélkül is, hogy Bergernek az AfD-vel való együttműködésre kellene törekednie.