idezojelek

Fény a sötétben

Meglepő, hogyan roppanhatott össze ilyen hamar az élet az Ibériai-félszigeten.

Sitkei Levente avatarja
Sitkei Levente
Cikk kép: undefined

Nagyjából másfél napig tartott az általános áramszünet Spanyolországban és Portugáliában. Ebből a meghökkentő esetből lehet és érdemes is tanulni, kérdés, meg fogja-e valaki fogalmazni, mit veszíthetünk, ha továbbra is a most használt ösvényt járjuk. Pedig ez az áramkimaradás nagyon figyelmeztető jel.

Valójában ma se tudjuk, mi történt, de két országot egy csapásra visszadobott a középkorba az elektromosság hiánya. Mindkét helyzet érthetetlen. Egy hét alatt sem adott senki elfogadható magyarázatot az eseményre, pletykák és elméletek keringenek az éterben, mintha legalábbis áramhálózatokra szakosodott mérnökökkel lenne tele a világháló. 

A valóságban ezek a mérnökök nem csevegnek az interneten, önjelölt megmondóemberek harsogják bölcsességeiket, mert ez a netes fórum sajátossága, mindenki roppant felkészültnek és okosnak tartja magát minden kérdésben. Épp ezért meglepő, hogyan roppanhatott össze ilyen hamar az élet az Ibériai-félszigeten. 

No nem arról van szó, hogy a spanyolok és a portugálok elkezdtek hirtelen kecskére vadászni és vermeléssel hűteni, még az Amerikában teljesen általános jelenség se tűnt fel, hogy mikor valami vészhelyzet van, a helyi lakosság megrohamozza és kifosztja a boltokat. Ennél stabilabb azért Európa összes országa. De látványos, hogy áram nélkül semmi sincs. Nem tud felszállni a repülőgép, nincs tömegközlekedés, nincsenek jelzőlámpák, nincs mobilhálózat, nincs internet, nincs televízió, s nincs okosmegoldásos fizetési rendszer. Vagyis az van, amit száz éve ismertünk, persze kis túlzással, mert a kórházak egy ideig fenn tudják tartani a működésüket, no és dízelmozdonyokat is lehetne használni, igaz, a biztosítórendszerekhez nem volna áram.

Mit tanít nekünk az egynapos áramszünet? Azt, hogy a modern technológia egy elképesztően vékony máz az emberek tudatán. A modern kor gyermeke azt hiszi, mindig lesz mobiltelefon a kezében, amely készen adja számára a válaszokat a kérdéseire, esetleg a kérdéseket is megfogalmazza helyette.

Vagyis a mai fiatalok összenőnek a készülékkel, megtanulnak úgy élni, hogy a virtuális és a valóságos világ összeér, egybefonódik, profin tájékozódnak az egyesek és nullák által felépített mátrixban, de a valós tudást meghagyják a könyvespolcokon. Ugyanis semmi szükségük rá, arra való a mobil és a számítógép. Majd valahol kisül egy ellenállás, az áramingadozás láncreakciót eredményez, a biztosítórendszer pedig a nagyobb kár elkerülése érdekében leállítja az áramhálózatot. A modern fiúk és lányok pedig útjelzők nélkül maradnak. Nem tudnak semmit se vásárolni, nem ismerik ki magukat a városban, nem tudják, kikkel beszéltek meg találkozót, nem tudnak közlekedni, nem tudnak dolgozni. Olyan nomádok, akik a digitális pusztákon bolyonganak, de a valós, fizikai környezet számukra teljesen idegen és félelmetes. Sokan nem tudnak folyóírással írni, egyszerűen, tollal, egy darab papírra. 

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nemrég még lelkes beszámolókat olvashattunk az oktatási rendszerek reformjáról, Finnország amolyan jövőállam volt, ahol minden digitális, a fiatalokat az életre tanítják, tőzsdézést és klímaválsággal kapcsolatos alternatív gazdálkodást tanulnak, számítógépes készségeik kiválóak, és persze már nem tanulnak meg kézzel írni. Aztán a lendület alábbhanyatlott, mert kiderült, nem teljes szamárság megtanítani az Odüsszeiát a gyerekeknek, jó néha fejben szorozni és osztani, alkalmazni a Pitagorasz-tételt a mindennapok során. A mai fiatalok elvben remekül tudnak együtt dolgozni a Chat GPT robotjával, sokkal jobban, mint a szüleik, de ha nincs áram, robot sincs. Akkor pedig marad a saját kútfő, amely egyes esetekben bizony nincs tele tudománnyal.

Természetesen az áramszolgáltatás nem áll le és nem is fog leállni, de az üzemzavarokat nem lehet kizárni. Az, hogy két országot másfél napig áram nélkül hagyott a hálózat, nemrég még lehetetlennek tűnt. Ma már tudjuk, hogy ez bizony lehetséges. 

De túlzott az a hit, amellyel a jövőt szemléljük. Ugyanis sehol sincs az leírva, kőbe vésve, megígérve, hogy a jövő csakis jót hozhat, hogy mindig lesz korlátlan zene a Spotify-on, és nem lesz szükség arra, hogy a kutak vizét fertőtlenítsük. 

A spanyolok és portugálok az egyetlen emberi dolgot tették, amit tehettek, összekaparták a maradék készpénzüket, és elmentek a kocsmákba-kisvendéglőkbe, ahol barátaikkal borozgattak és lakomáztak. Vagyis a legjobb megoldást választották, emberekkel találkoztak, elfordulva a virtuális valóságtól.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Sitkei Levente avatarja
Sitkei Levente

Fény a sötétben

Bayer Zsolt avatarja
Bayer Zsolt

Termékenység mint pártpolitika

Deák Dániel avatarja
Deák Dániel

Az Európai Néppárt buktatja le a Tiszát

Pilhál Tamás avatarja
Pilhál Tamás

Manfred Weber melegen ajánlja nekünk az ő „Peter Mádzsárját”

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.