A címben foglalt felszólítás – Kezes, fizess! – lényegében természetesnek mondható, hiszen bárki tudhatja, hogy aki kezességet vállal más tartozásáért, az köteles fizetni, ha az adós nem törleszti a részleteket. Ez már a római jogban is így volt. Eredetileg ugyan az „Adós, fizess!” mondat lenne érvényes, de a kezes bizonyos esetekben belép az adós helyére.
Tapasztalhatták ezt az elmúlt időkben is mindazok, akik munkatársuk, ismerősük kölcsönszerződését kezesként aláírták azzal a feltétellel, hogy majd ők helytállnak, ha a kölcsönfelvevő nem fizetné az összeget.
Legutóbb a kezességnek egy új megjelenési formájával találkozhattunk, a családvédelmi terv részeként ugyanis a kormány törvénytervezetet nyújtott be a parlamenthez a babaváró támogatás egyes feltételeiről. A tervezett szöveg szerint az állam kezességet, méghozzá készfizető kezességet vállal a babaváró támogatással nyújtott kölcsönért, a tőkeösszeg és a kamat erejéig.
A kezesség indoka nyilvánvalóan az, hogy a közhatalom a központi költségvetésből segíti a fiatal házaspárokat, amikor lehetővé teszi: legfeljebb tízmillió forint összegben a hitelintézettől kölcsönt vegyenek fel. Ezt azután a kedvezményezettek a megszülető gyermekek számától függően kamatmentes hitelként vagy vissza nem térítendő támogatásként hasznosíthatják.
Az állami kezesség mindenképpen előnyös a családoknak, mert így sem a fiatal házaspárnak, sem pedig a szüleiknek nem kell a meglévő ingatlanaikra jelzálogjogot bejegyeztetniük, de ismerősök, családtagok kezességvállalására sem lesz szükség. Az állam garanciát nyújt a banknak: a pénz nem kerülhet veszélybe.
Adott esetben a készfizető kezes önként fizet. Annyit ehhez mindenképpen hozzátehetünk, hogy az állam a kezesség két változata – a sortartó és a készfizető kezesség – közül a hatékonyabb formát választotta. Ilyenkor fölösleges, hogy a hitelt nyújtó bank először a kölcsönfelvevőt vegye sorra, s csak akkor forduljon a kezes ellen, ha az adós így sem teljesít. A készfizető kezes per nélkül is helytáll. Más kérdés, hogy az adósok szintén felelősséggel tartoznak.