Ismert jelenség az ünnepnapok előtt, hogy az emberek tódulnak a boltokba, alkalmasint túlzottan nagy mennyiségű élelmiszert halmoznak fel, mert egyetlen napig nem tudnak bevásárolni. Erre az aggodalomra országok is képesek. Nagy-Britanniában a kereskedők központi döntés alapján elkezdtek tartalékolni, hiszen nyakukon az év vége, de még inkább január elseje, a brexit konkrét időpontja, amikor végleg elválnak útjaik a közösségéitől. A megállapodás pedig nem született meg.
Pedig elvben a tegnapi nap lett volna az utolsó határidő, amikorra valamilyen döntést kellett volna hozni. Boris Johnson és Ursula von der Leyen a britek és az unió részéről pedig azt a döntést hozta meg, hogy nem hoznak semmiféle döntést, de nem zárják le a tárgyalásokat, és azt se mondják meg, mikor lesz végső határidő. Mert senki se tudja, miként lehetne a vaskarikát a rendelkezésre álló faanyagból összekovácsolni, s aki időt nyer, életet nyer.
Ha nem sikerül megállapodni december 31-ig, akkor új helyzet áll elő, és azt kezeljük, okoskodik az Európai Bizottság és az Egyesült Királyság, addig pedig hagyjuk lepörögni a napokat, és a háttérben folytatjuk a mérsékelt intenzitású tárgyalásokat. Ugyanis ez már nem életbevágó, a szakításról megszületett a döntés, a kérdés csak az, pontosan ki viszi a hűtőszekrényt és ki a tévét. Pótolható dolgok, még ha itt kicsit komolyabb is a tét egy-két háztartási tárgynál.
A csatornán innen és túl azonban nem tudja senki, pontosan mit is hoz majd a január elseje, megállnak-e a kamionok és a repülőgépek, kifutnak-e a halászhajók, eljutnak-e a másik termékei a boltok polcaira. Ezért előtérbe kerülnek a jól bevált, óvatosságra intő ösztönök, és mindenki elkezd betárazni a Brit-szigeten. Londoni politikusok pedig azt mondják, Brüsszel attól fél, hogy kiderül, az unión kívül sokkal jobban megy majd az Egyesült Királyságnak, mint a közösség részeként.
A valóságban ez egy óriási bukás, amelyet az unió talán soha nem hever ki, és szomorú látlelete a célt tévesztett közösségi irányításnak.