idezojelek

Egy korszak lezárul

Varga Mihály és Matolcsy György egyvalamiben mindenképpen hasonlít egymásra: mindkettőjüknek szívügye az ország szekerének előremozdítása.

Kiss Gergely avatarja
Kiss Gergely
Cikk kép: undefined
Fotó: MTI/Hegedüs Róbert

Hamarosan lezárul egy korszak a Magyar Nemzeti Bank életében. Márciustól távozik az intézmény éléről Matolcsy György. Helyét Varga Mihály jelenlegi pénzügyminiszter veszi át. A hír nagy meglepetést nem jelentett, ám Orbán Viktor miniszterelnök tegnapi rádióinterjúja tette hivatalossá, amit már sejteni lehetett.
Matolcsy György 2013-ban vette át a jegybank irányítását Simor Andrástól. A 2010-ben hatalomra jutott Orbán-kormánynak első körben a balliberális kormányzás után itt maradt romokat kellett eltakarítania. 

Az ország a Nemzetközi Valutaalap „gyámsága” alatt vergődött.

Matolcsy György három évig még nemzetgazdasági miniszterként látott neki a feladatnak. Fordulatra volt szükség, be kellett indítani a növekedést, rendbe kellett rakni az államháztartást. Erről az időszakról 2015-ben úgy emlékezett meg, hogy Magyarország hajtotta végre a legsikeresebb válságkezelést, az ország minden makrogazdasági mutatóban sikeres. Utalt a csökkenő államadósságra, a három százalék alatti államháztartási hiányra, a folyamatosan emelkedő foglalkoztatottságra és a csökkenő munkanélküliségre. A siker kulcsának a munkát ösztönző adórendszert nevezte meg.

A balliberális hatalomgyakorlás egyik legfájóbb örökségét a túlburjánzott devizahitelek jelentették. Matolcsy György erről azt nyilatkozta 2013-ban, hogy a bankok a hibás gazdaságpolitika eredményeként közgazdaságilag hibás terméket hoztak létre a devizahitelezés felépítésekor.

Az egyoldalú szerződésmódosításokat pedig erkölcsileg és közgazdaságilag is elfogadhatatlannak nevezte. A kormány és a Magyar Nemzeti Bank együtt lépett, a hitelek forintosításával sikerült kiszabadulni a csapdahelyzetből.
Az összhang hosszú éveken keresztül kitartott, a jegybank is kivette a részét a gazdaság megerősítéséből. Tér nyílt a jelentős kamatcsökkentéshez, de emlékezhetünk a növekedési hitelprogramok elindítására is. Aki figyelemmel követte a gazdasági folyamatokat, azt is érezhette, hogy Matolcsy György szíve mélyén kicsit nemzetgazdasági is miniszter maradt. A gazdasági elképzeléseit, stratégiai elemzéseit jegybankelnökként is megosztotta a nyilvánossággal. Talán ez is közrejátszhatott abban, hogy a korábbi összhang idővel elhalványult. Ez leginkább a koronavírus-járványból fakadó megtorpanás időszakában csúcsosodott ki. Akkor ért véget a hét éven át tartó „növekedési aranykor”.

Meg kellett találni az összhangot a gazdaság felpörgetése, a munkahelyek megvédése és a pénzügyi fegyelem között.

Itt összeütköztek a nézőpontok, amelynek leginkább a balliberális táborban örültek. Szinte már várták, hogy Matolcsy György mikor szólal meg, mikor fogalmaz meg erős kritikát a kormány gazdaságpolitikájáról. Minden csoda három napig tart, ma már ez is a múlté. Orbán Viktor a minapi Eurázsia Fórumon azt mondta Matolcsy Györgyről – akit 2010-ben a „jobbkezének” nevezett –, hogy gazdasági miniszterként ő rakta le a magyar gazdaságpolitika alapjait. A kormányfő azt sem hallgatta el, hogy a jegybank aktív szereplővé vált elnöksége alatt, amely segítséget jelentett a kormánynak. A miniszterelnök tegnap egyenesen „hőstettként” hivatkozott a devizahitelesek megmentésére, Matolcsy György személyiségét pedig „impulzívnak” nevezte.

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Márciustól Varga Mihályra hárul a feladat, hogy a tovább kormányozza a jegybank „hajóját”.

 A jelenlegi pénzügyminiszter személyisége merőben eltér a leköszönő elnökétől, erre utalhatott Orbán Viktor, amikor úgy fogalmazott, hogy a „legkiszámíthatóbb és legnyugodtabb embert” választotta. Varga Mihály és Matolcsy György egyvalamiben azonban mindenképpen hasonlít egymásra: mindkettőjüknek szívügye az ország szekerének előremozdítása.

 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Pilhál Tamás avatarja
Pilhál Tamás

Kékcédulás választás újratöltve

Szentesi Zöldi László avatarja
Szentesi Zöldi László

Majom és rács

Gajdics Ottó avatarja
Gajdics Ottó

Az ellenzék egyre szélsőségesebb

Fricz Tamás avatarja
Fricz Tamás

A globális elit akarja a háborút

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.