Mintegy varázsütésre, de egyáltalán nem meglepő módon kártyavárként omlott össze szomszédunkban a demokrácia. Az eset teljesen példátlan és borzasztó félelmetes. Az elnök az alkotmány egyik cikkelyének idézésével tudja megoldani, hogy az engedélyezettnél hónapokkal többet töltsön az ország élén, amíg valami módon meg tudják szervezni újra az elnökválasztást, és azt az eredményt majd talán el is fogadja az ország népe. Csakhogy nehéz lesz elfeledni, hogy már volt egy voksolás, amelynek most semmis a végeredménye. Arról is szó van, hogy rengeteg pénzt költöttek a TikTok közösségi portálon politikai reklámokra, s ezek nyilván az oroszok voltak, akik így a táncoló cicás videókkal a feje tetejére állították a román demokráciát. Legalábbis az amerikaiak így vélik, ők pedig biztosan nem hazudnak. Jelenleg alkotmányjogász legyen a talpán, aki átlátja, miként lehetne jogszerűen vezetni keleti szomszédunkat.
A legendás, a baloldali sajtóban amolyan tündöklő szuperállamként lefestett Romániában ennyire törékeny a demokrácia.
Természetesen mindenhol az, csak úgy működik, ha mindenki együtt dolgozik a fennmaradásán, és az egész lakosság alapvetően elfogadja, hogy ez egy ilyen rendszer. Elfogadja, hogy mások is élnek az országban, nem csak ő. Ahol régóta működik a demokrácia, esetleg jó mobiltelefonokat és csinos kocsikat gyártanak, ott úgy gondoljuk, a népfelség elve mindenek felett áll, és megdönthetetlen a rendszer. Mert Dél-Korea csak azóta demokrácia, mint Magyarország, 1948 és 1991 között katonai diktatúraként működött, és akkoriban senki se kapkodott az ottani autókért és tévékért. Ma digitális nagyhatalom, a legsikeresebb ázsiai ország a popkultúrában, a jövőt kezében tartó gigász. Aztán az elnök megpróbálja megpuccsolni az államot, s miután ez nem sikerül, szomorúan beismeri a kudarcát, s elfogadja a védelmi minisztere lemondását, aki arra hivatkozva kéri a felmentését, hogy nem tudta megakadályozni az elnöki puccsot. Franciaországban a sebtében összetákolt választási koalícióval megoldották – nem először a történelemben –, hogy ne nyerjen a Nemzeti Tömörülés, három hónappal később pedig megbukik Michel Barnier kormánya, nyilván a nép pontosan így képzeli a hatékony hatalomgyakorlást. Németországban pedig a politikai élet a gazdasággal együtt olyan pusztaság képét mutatja, amelyet Angela Merkel szisztematikus munkával gyomlálgatott 16 éven át, kiszedegetve a gyomok mellett az élő és egészséges növényeket is. Jön is az előre hozott választás, ahol szinte senkire se tudnak szavazni az emberek.
Ez csak néhány példa az elmúlt napokból, a sor hosszasan folytatható.
Nincs olyan, hogy megdönthetetlen demokrácia, csak olyan ország van, ahol a közmegegyezés elég stabil ahhoz, hogy a többség minden nap újra meg újra ezt a rendszert választja.
A válságból válságba bukdácsoló világban rengetegen próbálják meg aláásni mások stabilitását, a legtorzabb gondolkodású liberális is felismerheti, hogy az Európai Unió súlyos betegségekkel küzd, s egyáltalán nem a létező világok legjobbika. Talán lehetne az, ha tehetséges és ügyes politikusok irányítanák, s akkor talán vonzó is volna a tagok és tagjelöltek számára vagy még azon is túl, de ma elsősorban arról híres, hogy ingyenpénzt ad messziről jött nincsteleneknek, akik cserébe randalíroznak az utcán.
Magyarországon a rendszerváltozás óta nem volt előre hozott választás, egyedüliként a régióban. A stabilitás megteremtése és fenntartása pedig borzasztó fontos. Ahol évente megbuktatják a kormányt, ott természetessé válik a politikai törékenység, újra és újra urnákhoz szólítják az embereket.
Akik egy nap pedig úgy döntenek, maradjanak a kártyák szétszórva.
További A Helyzet híreink
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhezKis Soros „konteói”
Soros kitervelte, mi meg dögöljünk bele az áradatba. Ki a szociopata, ha nem ő?
A börtön ablakában
Bombafenyegetés. Általában magányos őrültek, gyáván bujkáló vallási vagy politikai fanatikusok, illetve csínytevő, dolgozattól rettegő diákok követik el ezt a bűncselekményt szerte a világban.
Repülőrajt
„Így kezdődik egy fantasztikus év.”
Washingtoni mennydörgés
Trump nemcsak ígérgetett, hanem nagy elánnal látott munkához.
Véleményváró
Tovább az összes cikkhezNeveknek adása Amerikában
Bayer Zsolt: Ez a mi ellenzékünk
Közeledik a liberális világrend vége
Trump rendelete: a háború kezdete
A szerző további cikkei
Tovább az összes cikkhezNeveknek adása Amerikában
LANGY ESŐK JÖNNEK – Ha Trump közli, hogy a Mexikói-öböl Amerikai-öböl lesz, azzal jelzi, hogy az USA-énak tekinti a vizet.
Győzni kell
Miközben az európai népek kétséges lelkesedéssel támogatják Ukrajnát, minden állam igyekszik bebiztosítani magát a háború előtt.
Grönland, a kincset érő jégtömb
Nem olyan könnyű megvásárolni egy földdarabot, mint száz éve.
Elon Musk, a világ legszabadabb embere
LANGY ESŐK JÖNNEK – Nem a platform hiánya okozza a szavazatok elmaradását, hanem a teljesítmény hiánya.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
Orbán Viktor: A koronavírus-járvány legnagyobb tanulsága a magyarok ereje és összetartása
Imre Bence: Benne van a csapatban az elődöntő
Az állatorvosok sürgős figyelmeztetést adtak ki a házi kedvencek nyalogatásával kapcsolatban, miután egy nőnek amputálni kellett a végtagjait
A világ legjobb nyolc csapata között Magyarország
Mindenki őt bámulta, óriásciciket villantott a tengerparton a bombázó
Miért pécézte ki Donald Trump Kanadát?
Szankciók: Csak Brüsszelben nem veszik észre, hogy több kárt okoznak Európának, mint Oroszoroszágnak
Meglepő szerepkörben tűnt fel Sallai Roland
Harry herceg visszavonul, fontos döntést hozott családja érdekében
Szoboszlai góllal tett róla, hogy a Liverpoolnak ne legyen szenvedős meccse
Illegálisan hulladéklerakónak használja a Margitsziget egy részét a Főkert
Lefüleltük Geszti Péter körmönfont támadását Orbánék ellen
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhezKis Soros „konteói”
Soros kitervelte, mi meg dögöljünk bele az áradatba. Ki a szociopata, ha nem ő?
A börtön ablakában
Bombafenyegetés. Általában magányos őrültek, gyáván bujkáló vallási vagy politikai fanatikusok, illetve csínytevő, dolgozattól rettegő diákok követik el ezt a bűncselekményt szerte a világban.
Repülőrajt
„Így kezdődik egy fantasztikus év.”
Washingtoni mennydörgés
Trump nemcsak ígérgetett, hanem nagy elánnal látott munkához.