Nem lett ugyan béke karácsonyra, de a legkevésbé sem voltak hiábavalóak az ukrajnai háború lezárását sürgető erőfeszítések. Az ukrán elnök a mostani ortodox karácsony előtt nyíltan beszélt legalábbis a tűzszünet lehetőségéről. Volodimir Zelenszkij egy államfőtől szokatlanul hosszú, többórás interjúban többek közt azt fejtegette, hajlandó tárgyalni Oroszországgal, ha a NATO biztonsági garanciákat ad számára.
A színészi képességeit a hatodik éve tartó – és a jelek szerint soha véget nem érő – elnöksége alatt gyakran megcsillantó politikus most már „diplomáciai útról” tesz említést, egyre többet adva fel korábbi kardcsörtető retorikájából.
A ’80-as években, amikor iskolába jártunk, erre azt mondták: Jó reggelt kívánok! Mármint kissé gúnyosan annak, akinek későn esett le a tantusz. De Volodimir Olekszandrovicsnak most már dereng valami, barátkozik a gondolattal, hogy védállamában gyökeres változások következnek be két héten belül. Joe Biden – ha akad öt szabad perce a saját fiának adott kegyelem és Soros György kitüntetése között – még áttalicskázik Ukrajnának néhány milliárd dollárt, de ez már valóban a vég. Január 20-tól Donald Trumpnak hívják az Egyesült Államok elnökét, és Zelenszkij immár macska módjára dörgölőzik nemcsak hozzá, hanem – rugalmas színészként – a direktori székben ülő tagbaszakadt alakhoz is.
Utóbbit úgy hívják: valóság, és azt mondja, Ukrajna nem nyerheti meg a Moszkva elleni háborúját. Legalábbis a harmadik világháború kirobbanása nélkül bizonyosan nem. Akkor viszont — halottak, rokkantak és árvák százezrei, menekültek milliói után — jobb, ha kiszáll belőle, amíg még legalább vállalható feltételekkel megteheti.
E feltételek persze nem lesznek ideálisak. Ukrajna jelen állás szerint belátható ideig nem lesz már akkora, mint amekkora 2014 előtt volt; a Krímet például az oroszok nagyjából akkor fogják feladni, amikor a franciák áttolják az Eiffel-tornyot a müncheni Oktoberfestre. A legutóbbi harcok a stratégiai jelentőségű Pokrovszknál sem az ukrán sikerek irányába mutatnak. Több év háborúskodás után – területi lemondással és valóban garanciákkal védetten – a kifáradt ukrán nép végre ismét békében, bombázások, kényszersorozások és folyamatos katonatemetések nélkül élhetne.