Azt írták a minap a GKI Gazdaságkutató Zrt. béljósai, hogy a cégek borúsan látják a jövőjüket. Az építőipari vállalkozók a legszomorúbbak, ők most nem is téglára költenek, hanem kartonszámra veszik a százas papír zsebkendőket.
Őket az sem vigasztalja, hogy az ágazatnak 2023-ig 25 ezermilliárd forintos megrendelésállománya van, a termelés pedig akkorát nőtt éves szinten februárban, amire még nem volt példa.
Ez mind nem számít, mert a GKI megmondta, hogy romlottak a kilátások. Még jó, hogy azt nem vetették papírra, hogy akkor derülne ki az ég a gazdaság felett, ha a Fidesz ellenzékbe kerülne.
Mert a GKI szerint akkor még a madarak is szebben fütyülnek, ha a balliberális pártok kormányozzák az országot. Valahogy akkor többnyire olyan előrejelzések születtek, amelyek optimista jövőképet festettek.
Szakmai körök többször is kikezdték a GKI munkáját, az egyik olyan intézetnek tartva, melynek munkatársaira úgy tekintenek, mint olyan gazdaságpolitikusokra, akik inkább politikusok, mint gazdasági szakemberek.
Ezt a gondolatot a jobboldali elfogultsággal nem vádolható Index fogalmazta meg egy 2009-es cikkében, amelyben azt ecsetelték, hogy a GKI elnöke, Vértes András közel áll az MSZP-hez. Olyannyira közel, hogy a kormányzásba belebukott Gyurcsány Ferenc őt tette volna meg miniszterelnöknek.
Vértes Andrást, az egykori Országos Tervhivatal főosztályvezetőjét, akiről az a hír járja, hogy szabadidejében Amway-termékekkel, tisztítószerekkel, illetve szépségápolási cikkekkel házal.
Ha ez igaz, könnyen megeshet, hogy ez utóbbi területen jóval sikeresebb, mint a gazdasági folyamatok előrejelzésében. Az ugyanis valahogyan sehogy sem megy. No, nem csak a GKI van így ezzel. A Nemzetközi Valutaalaptól kezdve az Európai Bizottságon át több elemzőcég is alaposan mellélőtt az elmúlt években.
Rendre alacsonyabb gazdasági növekedést vetítettek előre, mint ami valójában bekövetkezett. Az embernek még a végén olyan gondolata támadhat, hogy ha a Fidesz kormányoz, akkor bizonyos szervezetek, cégek szándékosan lepontozzák az ország teljesítményét. Ők az örök kételkedők, aki szerint sem a rezsit, sem az alapkamatot nem lehet csökkenteni, az alacsony és egykulcsos személyi jövedelemadó miatt pedig kiürül a kincstár.