Hivatalos garanciát jelentett az azeriektől kapott levél

A hivatalos azeri levél tartalma alapos garanciának volt tekinthető arra nézve, hogy nem alakítják át Ramil Sahib Safarov ítéletét – közölte a KIM.

NT
2012. 09. 03. 15:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Molnár Csaba, a Demokratikus Koalíció alelnöke hétfőn arról beszélt, pártja szerint bizonyíthatóan Orbán Viktor kormányfő a hibás az azeri baltás gyilkos szabadon engedéséért, mivel tudatosan nem kért megfelelő garanciát arra, hogy Azerbajdzsánban eltekintenek a kegyelemtől.

Alapos garancia

A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium közleményében kifejtette: Azerbajdzsán az ENSZ Biztonsági Tanácsának kétharmados többséggel megválasztott tagja, az Európa Tanács és több más nemzetközi szervezet tagja, számos nemzetközi egyezmény aláírója, így az ország igazságügyi minisztériumának hivatalos levelében foglaltak alapos garanciának tekinthetőek.

Felidézték, hogy az azeri igazságügyi minisztérium korábbi tájékoztatása szerint a Magyarországon meghozott büntető ítélet alapjául szolgáló cselekmény az azerbajdzsáni büntető törvénykönyv szerint is bűncselekmény, amely életfogytig tartó szabadságvesztéssel büntethető, az életfogytig tartó szabadságvesztésre ítélt pedig legkorábban 25 év múlva bocsátható feltételes szabadságra.

Az azeri szaktárca arról is tájékoztatta a KIM-et, hogy Safarov ítéletét nem alakítja át, hanem annak végrehajtását közvetlenül folytatja a magyar ítélet alapján – emlékeztettek. A KIM hozzáteszi, hogy a vonatkozó nemzetközi egyezmény szerint az átszállítás után a büntetés végrehajtására a végrehajtó állam joga irányadó, és egyedül ez az állam illetékes a megfelelő döntések meghozatalára.

Nem történt titkos megállapodás

„Higgadtan és nyugodtan vesszük ezt tudomásul” – ezt már Orbán Viktor miniszterelnök mondta hétfőn azzal kapcsolatban, hogy hazánk az azeri kiadatási ügyben a nemzetközi jogi eljárásrendet követte és ezt teszi ma is, valamint hogy nem tulajdonít különösebb jelentőséget az e körül kialakult vitának. Orbán Viktor hangsúlyozta továbbá, a nemzetközi jog szabályait nem titkos megállapodások szerint alakítják, hanem ahogyan azok írva vannak, nyilvánosan. Magyarország mindenkivel jó viszonyra törekszik, tiszteli a tőle különböző országokat, „megadjuk a tiszteletet, éppen ezért mindig a nemzetközi jog szabályainak betartása mellett fogunk eljárni a jövőben is, ugyanezt fogjuk cselekedni a jövőben is hasonló esetek esetén” – mondta a miniszterelnök.

Magyarország és Örményország kapcsolatáról szólva elmondta, „tiszteljük az örményeket, és reméljük, hogy jó viszonyt ápolhatunk velük a következő évtizedekben is”.

Új lakás, kifizetett bér

A Fidesz szerint nem meglepő, hogy az MSZP józan jogi megfontolások helyett az azeri baltás gyilkos kiadatása ügyében is az oroszok álláspontjára helyezkedett. Selmeczi Gabriella, a Fidesz szóvivője az MTI-hez hétfőn este eljuttatott, az MSZP elnökének sajtótájékoztatójára reagáló közleményében azt írta: ismét leszögezzük, hogy ebben az ügyben minden a nemzetközi jog szabályainak megfelelően történt. Mesterházy Attila, az MSZP elnöke közölte: tucatnyi kérdésre vár választ Orbán Viktortól az azeri baltás gyilkos kiadatásáról, köztük arra, hogy szóba került-e közte és az azeri elnök között a Magyarországon életfogytiglanra ítélt Ramil Safarov átszállítása, illetve hogy ígért-e bármilyen ellenszolgáltatást Azerbajdzsán. Elmondta: pártja határozati javaslatot nyújt be azért, hogy az Országgyűlés ítélje el Ramil Safarov kiadatását, kérjen bocsánatot az azeri katona által meggyilkolt örmény férfi hozzátartozóitól és az örmény néptől, valamint kötelezze a kormányt, hogy tegyen meg mindent az Örményországhoz fűződő diplomáciai kapcsolatok helyreállításáért.

Ismert, Magyarország múlt héten pénteken adta ki Azerbajdzsánnak az örmény katonatársa meggyilkolása miatt életfogytiglani börtönbüntetésre ítélt Safarovot, akit hazájában elnöki kegyelemmel azonnal szabadlábra helyeztek, őrnaggyá léptettek elő, új lakást adtak neki, és visszamenőleg kifizették a bérét. Szerzs Szargszján örmény elnök még aznap Jerevánban bejelentette, hogy országa megszakítja a diplomáciai és minden egyéb hivatalos kapcsolatát Magyarországgal.

Bírálatot kapott az örmény államfő is

Az örmény államfő kudarcának tartja Safarov szabadon engedését a Hetk című jereváni oknyomozó hírportál. A szerző szerint világosan látható volt, hogy Magyarország egyszer ki fogja adni Safarovot Azerbajdzsánnak. Viszont egészen addig, amíg a kiadásra sor került, az örmény államfő keveset tett a megakadályozásáért. A szerző úgy véli, az elnök valójában saját kudarcát próbálja leplezni a hangos tiltakozással. Mint írja, Magyarországot nem lehet felelősségre vonni az ügyben, hiszen a nemzetközi jognak megfelelően járt el.

Diplomáciai jegyzék

Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára vasárnap diplomáciai jegyzéket nyújtott át Vilayat Guliyevnek, Azerbajdzsán budapesti nagykövetének. „Magyarország elfogadhatatlannak tartja és elítéli Azerbajdzsán lépését, amely ellentétes a vonatkozó nemzetközi jogszabályokkal, és szöges ellentétben áll az azeri fél ez ügyben tett ígéretével, amelyet a 2012. augusztus 15-ei keltezésű, Magyarország Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumának továbbított levelében Azerbajdzsán Köztársaság igazságügyi miniszterhelyettese is megerősített” – olvasható a jegyzékben.

Los Angeles-i tüntetés

Tiltakozó megmozdulást szervezett szerda délutánra a Los Angeles-i azeri és magyar főkonzulátus elé több amerikai örmény ifjúsági szervezet. A Facebookon az Armenian Youth Federation (Örmény Ifjúsági Szövetség) nevű szervezet által köröztetett felhívás szerint a megmozduláson, amelyet a Ramil Safarov azerbajdzsáni katonatiszt kiadása és kegyelemben részesítése elleni tiltakozásként szerveznek, öt amerikai örmény ifjúsági szervezet vesz majd részt. A magyar és az azeri képviselet, több más ország főkonzulátusával egyetemben, ugyanabban a toronyépületben található.

Los Angeles Moszkva után a legnagyobb örmény lakossággal rendelkező város Örményországon kívül. A 2000-es amerikai népszámlálás adatai szerint a dél-kaliforniai nagyvárosban és annak körzetében csaknem 170 ezer örmény élt, ami akkor az egyesült államokbeli örmény származásúak 43 százalékát jelentette.

Deák András Oroszország-szakértő szerint alapvetően a karabahi konfliktus határozza meg az örmény–azeri viszonyt, sőt ez a két ország belpolitikájában is rendkívüli jelentőségű. A kiadatással kapcsolatban különféle, az összeesküvések világát idéző találgatások láttak napvilágot: Washington irányít, az oroszokat leckéztették meg, ki profitál ebből Azerbajdzsánban?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.