IBM-bővítés: milliárdos beruházás igazolja a kormányt

Stratégiai partnernek tekintjük az olyan vállalatokat, amelyek Magyarországon munkahelyeket teremtenek – mondta Szijjártó Péter.

PR
2012. 09. 13. 11:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az IBM projektzáró eseményén Szijjártó Péter, a miniszterelnöki kabinet külügyi és külgazdasági ügyekért felelős államtitkára hangsúlyozta, hogy a magyar kormány gazdaságpolitikájának középpontjában a munkahelyteremtés áll. Emlékeztetett arra, hogy 2010-ben alig kétmillió ember fizetett adót Magyarországon, ezt sikerült növelni, és ma már a foglalkoztatottság a válság előtti szinten van. Ezt a munkahelyteremtő gazdaságpolitikát folytatni kívánják, mert az európai válságot csak így lehet leküzdeni.

Szijjártó Péter szeptember 6-án közölte: stratégiai megállapodásokat köt a kormány a közeljövőben a Magyarországon jelen lévő külföldi tulajdonú nagyvállalatokkal annak érdekében, hogy ezek a cégek nyereségük minél nagyobb részét újra hazánkban fektessék be.

Tudjon meg többet a gazdasági együttműködésekről és a kormány terveiről!

Kiemelte, Magyarország az európai növekedés motorja kíván lenni, ehhez a kabinet versenyképes üzleti környezetet kíván biztosítani. „Az IBM a magyar tudásalapú gazdaság legnagyobb munkaadójává vált, a mostani bővítés is igazolja, hogy jó úton jár a kormány. Stratégiai partnernek tekintjük az olyan vállalatokat, amelyek Magyarországon munkahelyeket teremtenek. Megállapodásokat kívánunk velük kötni, így teszünk az IBM-mel is. A tárgyalások jól haladnak, hamarosan aláírhatjuk a szerződést” – közölte az államtitkár.

Új stratégia

Elmondta: azt kérik a stratégiai partnerektől, hogy az itt megtermelt profitot Magyarországon használják fel, és hozzanak létre újabb munkahelyeket. Számítanak rájuk a duális szakképzés rendszerének felépítésében, működtetésében is, emellett szeretnék elérni, hogy minél több magyar tulajdonú kis- és középvállalkozás beszállítója lehessen ezeknek a multinacionális cégeknek.

„Új külgazdasági stratégiát folytatunk, amelynek fő célja az exportfejlesztés és a külföldi befektetések növelése hazánkban. Munkánk sikeres, mert a Nemzeti Külgazdasági Hivatal jelenleg 84 befektetésről tárgyal, amelyek 17 ezer új munkahely létrehozását jelentenék. Hetente 4-5 új megkeresés érkezik külföldi befektetési szándékkal” – fogalmazott Szijjártó Péter.

Versenyképes az IBM részlege

Mark Taylor, az IBM európai szolgáltatási részlegének főigazgatója elmondta, a székesfehérvári részleg világszínvonalú szolgáltatásokat nyújt költséghatékony módon. Hangsúlyozta, hogy a szaktudást tekintve versenyképesek az egész világon.

Takács Zoltán, a fennállása 15 éves évfordulóját ünneplő IBM Data Storage Systems Kft. igazgatója közölte: 2010 óta 450 új munkahelyet hoztak létre Székesfehérváron, ebből száznyolcvanat a most záruló 1,5 milliárd forintos projekt révén. Az új munkavállalók magas szintű szolgáltatásokat nyújtanak üzleti partnereiknek, ezért fontos követelmény volt az angolon kívül az olasz, a spanyol, a francia, a lengyel, a finn és a norvég nyelv ismerete. Jelenleg ezernél többen dolgoznak a központban, 99 százalékuk magyar állampolgár, többségük székesfehérvári vagy környékbeli lakos.

1997 óta

Az IBM Székesfehérváron 1997 óta működteti egyik stratégiai fontosságú nemzetközi szolgáltató központját. A Nemzetközi Szolgáltató Központ – az IBM Delivery Center Central Europe – biztosítja az IBM és globális ügyfelei számára az operációsrendszer-támogatással, adattárolás-kezeléssel és a rendszerhálózatok távfelügyeletével kapcsolatos szolgáltatásokat.

A jól képzett, több nyelvet beszélő szakemberek elsősorban Unix, Linux, Windows és MainFrame rendszerekhez és a rajtuk futó különböző alkalmazások (SAP, DB2, Oracle) működtetéséhez nyújtanak támogatást az IBM európai és észak-amerikai ügyfeleinek.

Különleges helyet foglal el az IBM-nél

A multinacionális cég magyarországi leányvállalata idén második alkalommal fejlesztette az egész Európát és Észak-Amerikát kiszolgáló egység kapacitását. Az év elején elkezdett, közel 1,5 milliárd forint értékű beruházáshoz a vállalat a nyáron 370 millió forint támogatást nyert az Új Széchenyi Terv pályázatán. A szolgáltató központ különleges helyet foglal el az IBM globális hálózatában: mindössze nyolc hasonló létesítmény működik az egész világon.

Az Új Széchenyi Terv

Matolcsy György miniszter korábban hangsúlyozta: az idei mintegy 1400–1600 milliárd  után jövőre a tervek szerint mintegy 2000 milliárd forint fejlesztési forrást állítanak az Új Széchenyi Terv mögé.

Orbán Viktor miniszterelnök július 19-én összegezte az Új Széchenyi Terv addigi eredményeit. A kormányfő azt mondta, ez a program az elmúlt évtizedek egyik legnagyobb és legsikeresebb magyar találmánya, amely 2001–02-ben a régió legversenyképesebb államává tette Magyarországot, és azt üzente, hogy a magyarok is lehetnek sikeresek. A tavaly újraindított terv alapja az volt, hogy a magyar tulajdonú gazdaságot talpra kell állítani és fel kell erősíteni. A lezárt beruházások „Magyarország megújulásának zászlóshajói” – fogalmazott, hozzátéve hogy a Nemzeti Fejlesztési Ügynökséghez percenként érkeznek a pályázatok, és idén átlagosan naponta négymilliárd forint értékben nyíltak meg új pályázati lehetőségek.

Középpontban a foglalkoztatás bővítése

Az Új Széchenyi Terv középpontjában a foglalkoztatás dinamikus bővítése, a pénzügyi stabilitás fenntartása, a gazdasági növekedés feltételeinek megteremtése, valamint hazánk versenyképességének javítása áll. A tízéves gazdaságstratégia kijelöli azokat a kitörési pontokat és a hozzájuk kapcsolódó programokat, amelyek biztosítják Magyarország hosszú távú fejlődését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.