Az oktatási államtitkár kiemelte: az önkormányzati rendszer nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, nem alakult ki színes, magas színvonalú iskolarendszer. Nagyra nőttek a különbségek tanulók és iskolák között, és olyan rendszer jött létre, amelyben az állam nagyon kevés lehetőséggel rendelkezett az iskolai munka kontrollálásának területén. Az az álláspontjuk, hogy a különbségeket ki kell egyenlíteni, és ezt csak az állam felelősségvállalása mellett lehet megtenni – mutatott rá.
Hiller István azt mondta: nem szolgálják a magyar oktatás és a diákok érdekeit a kormányzat lépései. A jobbaktól elvesznek, de semmilyen garanciát nem adnak arra, hogy a gyengébbek színvonala javuljon. Az pedig párját ritkító, hogy a területért felelős helyettes államtitkár bejelenti a lemondását az átalakítás közben – tette hozzá a korábbi oktatási miniszter.
Kósa Lajos szerint az oktatási intézményrendszer átalakításának „eminensen az a szándéka”, hogy az oktatás jobb legyen. Nem azért veszi át az állam az intézmények fenntartását, hogy a rendszer olcsóbb legyen, hanem azért, hogy hatékonyabban működjön. A hatékonyság azt is jelenti, hogy ne pazaroljuk az erőforrásokat, de ezután sem fogunk kevesebbet költeni az oktatásra, mint a korábbi struktúrában – jelentette ki a politikus csütörtökön.
Kedden a parlamentben vitanapot tartottak a köznevelésről. Hoffmann Rózsa államtitkár zárszavában az oktatási intézmények fenntartóváltásával kapcsolatban azt hangsúlyozta, hogy a pánikkeltés helyett nyugalomra lenne szükség, és ebben kérte a szakszervezetek együttműködését is. Hoffmann Rózsa egyébként a Lánchíd Rádiónak múlt héten azt mondta, nagy valószínűséggel lesz pénz jövőre a pedagógusbér-emelésre. Mint az mno.hu megírta, az elhalasztott fizetésemelést a megmaradó bankadóból finanszírozhatja az Orbán-kormány.
Szombaton folytatódnak a tárgyalások a kormány és a pedagógus-sztrájkbizottság között.
Hoffmann Rózsa szerint semmilyen tény nem támasztja alá, hogy nem lesz működőképes az új rendszer és a központ. „Önök elég sokáig kormányoztak, és nem tudtak egy eredményes iskolarendszert létrehozni, ezen változtatni kell” – hangsúlyozta. Gloviczki Zoltán helyettes államtitkár benyújtotta ugyan a lemondását, de végül a helyén maradt, és „teljes gőzzel dolgozik” – jegyezte meg az államtitkár. Kitért arra is, hogy a jövő évi költségvetés még nem született meg, és ha látják, akkor lehet a forrásokról beszélni.
Források
Hiller István azt mondta, az államtitkár nem tud pénzt szerezni ennek a területnek, és idézte azt az átadás-átvétel kapcsán készült októberi kormányzati előterjesztést, amely szerint „a döntés végrehajtásához szükséges személyi, tárgyi és költségvetési feltételek nem állnak teljes egészében rendelkezésre, sem a központban, sem az Oktatási Hivatalban, sem a Magyar Államkincstárban”.
Hoffmann Rózsa erre úgy reagált: azóta rendelkezésre állnak a források. Megvan és meglesz a pénz – mondta, majd feltette a kérdést: nem képzelik, hogy egy ilyen átalakításba belekezd a kormány anélkül, hogy mellé tenné a szükséges forrásokat?
Felsőoktatás
A szocialista politikus az elmúlt két és fél év tapasztalatára hivatkozva fenntartotta az állítását. Hiller István szóvá tette a felsőoktatási forráskivonásokat is, és horrornak, rémálomnak nevezte az önfinanszírozó felsőoktatás tervét. Önfinanszírozó felsőoktatás nincs Európában, sem az unióban, sem azon kívül – mondta. Szerinte a tandíjak többszörösére nőnek majd Magyarországon, a hallgatókat pedig beleviszik a diákhitel-konstrukcióba, aztán 30-35 évig törlesztenek majd.
Hoffmann Rózsa kijelentette: nem vonnak ki pénzt a felsőoktatásból, más csatornán keresztül kerülnek be források, és a diákhitel állami kamattámogatására jelentős összegeket terveznek. Az állam nem kíván teljesen kivonulni a felsőoktatás finanszírozásából – hangsúlyozta Hoffmann Rózsa. Kitért arra is, hogy szerdán tárgyalt a rektori konferencia képviselőivel, és ők megerősítették, hogy túlzóak a zárolásról elhangzott drámai kijelentések.