Ki kell hozni az országot a szocialisták által itt hagyott csapdákból

Ki kell váltani az önkormányzatokat abból az adósságcsapdából, amit a szocialista kormányok okoztak - ezt jelölte meg a kormány céljának Lázár János.

NT
2012. 11. 16. 11:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lázár János a távirati irodának juttatta el pénteken az önkormányzatok adósságátvételével kapcsolatban közleményét, amiben megköszönte Botka László (MSZP) szegedi polgármester „igazán különleges érdeklődését”, amelyet Hódmezővásárhely, illetve a személye iránt tanúsít, megfogalmazása szerint azonban ez sem a város, sem saját részéről „nem nyerhet viszonzást”. Azt írta: „mi, hódmezővásárhelyiek igen konzervatív emberek vagyunk, és nem foglalkozunk Szeged pénzügyeivel, ahogyan Botka Lászlónak sincs semmi köze Hódmezővásárhely gazdálkodásához”.

Hódmezővásárhelyen kezdődtek az egyeztetések

Az országban először Hódmezővásárhelyen kezdődtek el az önkormányzati adósságok állami átvételével kapcsolatos egyeztetések. A kormány célja az, hogy az önkormányzatok döntő többségét kiváltsa az adósságcsapdából – közölte Matolcsy György. A nemzetgazdasági miniszter beszélt arról is, hogy növekedési fordulat előtt áll a magyar gazdaság. Lázár János szerint az önkormányzati adósságokkal kapcsolatos lépés a települések történetében az önkormányzatok 1990-es megalakulásához fogható változás.

Lázár: Botka nyugodtan utasítsa el a kormány ajánlatát

„Magyarország kormányának a célja egyértelműen az, hogy az önkormányzatok döntő többségét kiváltsa az adósságcsapdából, amelybe a szocialista kormányok évei alatt kényszerültek. Félreértés azonban ne essék: ez Szeged számára nem kötelező! Ha Botka László valóban olyan sikeres gazdaságpolitikát folytat, és nem csupán a nyilatkozatokhoz, de a tettekhez is van benne elég bátorság, nyugodtan utasítsa el a kormány ajánlatát, és kezelje azzal a magabiztossággal Szeged országosan is kimagasló adósságállományát, ahogyan más városok pénzügyeiben mutatja az irányt” – tette hozzá az államtitkár.

Lázár János Botka László csütörtöki nyilatkozatára reagált, amikor is többek között azt közölte: az állam 100 milliárd forinttal többet vesz el a települési önkormányzatoktól, mint amennyi feladatot átvesz, továbbá a feladatátvállalás miatt a települések elveszítik hitelfedezetüket, így a Fidesz nem megmenti, hanem felszámolja az önkormányzatiságot. A szegedi polgármester pikánsnak nevezte, hogy a kormány éppen Hódmezővásárhelyen, közlése szerint az ország egyik leginkább eladósodott városában tette meg bejelentését.

Kedvezményt kapnának a nem eladósodott önkormányzatok

A kormány mérlegeli, hogy azokat a városokat, amelyeknek nincs kiváltandó hitelük, kedvezőbb helyzetbe hozza fejlesztési elképzeléseik megvalósításakor – erről már Giró-Szász András kormányszóvivő beszélt a Hír TV Rájátszás című műsorában csütörtök este. Közölte: még nem dőlt el, az állam milyen módon értékeli azoknak a helyhatóságoknak a munkáját, amelyek nem adósodtak el az elmúlt években. Felvetődött, hogy ezek a városok kisebb önrésszel szállhassanak be az európai uniós fejlesztésekbe – mondta.

Pártállástól függetlenül kérhetik számon őket

Nagyobb, az 5000 lakosnál többel rendelkező települések adósságaira világított rá a miniszterelnök-helyettes is. Semjén Zsolt hangsúlyozta: a megyei önkormányzatok és a kistelepülések után a kormány ezekre fordítja majd a legnagyobb energiát. A politikus alapvetően a hitelfelvételekben és azok elosztásában, felhasználásában látja a problémát, ami súlyos felelőtlenségre vall. Semjén arra is rámutatott: kirívó esetben az is előfordulhat, hogy ezeknek büntetőjogi következményei lehetnek –  az Állami Számvevőszék kezeli az eladósodások okainak feltárását. Kettős mércétől és pártállástól függetlenül, ahogy Semjén fogalmazott.

Kevesebb veszteséget okoz

Szerdai helyzetértékelésükben londoni elemzők úgy vélekedtek: a magyarországi önkormányzatok adósságállományának esetleges átrendezése sokkal kevesebb veszteséget okozna a magyar bankrendszernek, mint a devizaalapú magánszektorbeli ingatlanhitelek tavaly lehetővé tett kedvezményes árfolyamú előtörlesztése, mivel ezúttal jóval kisebb összegről van szó.

Orbán Viktor miniszterelnök a Fidesz által szervezett, Önkormányzatok az adósság csapdájában című, októberi budapesti rendezvényen jelentette be, hogy 612 milliárd forintnyi adósságot vesz át az állam 1956 önkormányzattól.

Harc az adósság ellen

Teljes fronton fölvette a küzdelmet a devizaadóssággal a második Orbán-kormány mind a lakossági, mind az állami szférában. A kabinet megkezdte az államadósság deviza részének törlesztését, a devizahitelesek számának a csökkentése már több mint két éve tart, és most az önkormányzati adósság átvételével folytatódik ez a tendencia.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.