A gazdasági napilap cikke szerint decemberben Tállai András, a Belügyminisztérium önkormányzati államtitkára még azt közölte, hogy ez az összeg 80 milliárd forintot tehet majd ki 1756 település esetében. Korábban még ennél is nagyobb összeget, mintegy 95-100 milliárd forintot terveztek a rendezésre. A Belügyminisztérium szerint december 28-án minden egyes érintett önkormányzat esetében megtörtént a tartozások rendezése. Kivétel volt az a 14 önkormányzat, amelyeknek csökkentett mértékben, de legalább 40 százalékban vállalták át az adósságát.
Az adósságátvállalás mértékéről a nemzetgazdasági miniszter és a belügyminiszter legkésőbb február végéig egyezik meg az önkormányzatokkal. A gazdasági tárca vezetője – az államadósság-kezelő központon keresztül – június 28-áig köt újabb megállapodást a helyhatóságokkal és hitelezőikkel, gondoskodva az adósság átvállalásáról.
Már csak 14 olyan település maradt, ahol az adósságátvállalás még nem történt meg – mondta még december 20-án a kormányfő. Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében – Orbán Viktor tájékoztatása szerint – például 229 települési önkormányzatának 23 milliárd forint összegű adósságát vállalta át az állam, és Nyíregyháza polgármesterével arról kezdtek egyeztetést, hogy a város 20 milliárdos adósságállományát egy számjegyűre mérsékeljék.
A Nemzetgazdasági Minisztérium honlapján tette közzé azt a listát, amely részletezi a kabinet az ötezernél több lakosú települések adósságának átvállalását. A dokumentumból az is kiderül továbbá, hogy az egyes önkormányzatok adósságának várhatóan mekkora részét vállalja át az állam.
Hol és mennyi? – adósságátvállalás számokban:
Pintér Sándor belügyminiszter és Tarlós István főpolgármester találkozóján fény derült rá, a kormány a fővárosi önkormányzat felgyülemlett adósságából is részt vállal, a pontos részletek ugyan még nem nyilvánosak – február 15-éig kell megállapodni –, de 40 százalékot, vagyis 74,4 milliárd forintot mindenképpen átvállalnak.
Zala megyében mintegy száz kistelepüléstől vállalja át az állam a jelenlegi adósságait, ezek az összegek néhány milliótól 200 millió forintig terjednek.
Pécs mintegy 44 milliárd forint adósságának legalább a felét átvállalja az állam.
Nagykanizsa mintegy hétmilliárd forintos adósságállománya nagyjából 40 százalékkal csökken a kormány adósságkonszolidációjának köszönhetően.
Kaposvár 21 milliárd forint adósságának legkevesebb a felét átvállalja az állam.
Debrecen 27,34 milliárd forintnyi adósságának a felét vállalja át az állam az önkormányzati adósságrendezés keretében.