Egyelőre titok övezi, milyen választási alkuk fognak születni a baloldalon, szövetséget köt-e az MSZP és az Együtt 2014. Ha igen, akkor is ott a kérdés, hogy Mesterházy Attila vagy Bajnai Gordon lehet-e a kormányfőjelölt vagy más megoldást keresnek. Mesterházy egyelőre nem foglal állást, csak annyit közölt: szerinte erről az év második felében érdemes dönteni.
Kovács László volt szocialista pártelnök ugyanakkor a hétvégén már kétharmados győzelmet vizionált az ellenzéki összefogás eredményeként. Mint mondta: 2002-ben pártelnökként ő is átadta a kormányzást Medgyessy Péternek a siker érdekében.
Szétaprózott ellenzék
Szakértők szerint a Mesterházy–Bajnai-küzdelem hozhat még fordulatokat, mindenesetre az ellenzék a szétaprózottsága miatt nincs könnyű helyzetben. Zárug Péter Farkas a Magyar Nemzetnek úgy vélekedett: nem zárható ki, hogy a „két dudás” megfér egy csárdában. A helyzetet azonban nem könnyíti meg, hogy az LMP-ből kivált platformisták valószínűleg egy ideig biztosan az Együtt 2014-gyel képzelik el a szövetséget, míg eközben a Gyurcsány vezette Demokratikus Koalíció aktív résztvevője az MSZP-s egyeztetéseknek, ez azonban Bajnaiék számára jelenthet taszító erőt.
Fodor Csaba szerint jelenleg Mesterházy van helyzeti előnyben, mivel az elmúlt hónapban a szocialisták határozták meg a baloldal politikai napirendjét. Eközben az E 2014 sokat veszített lendületéből, többek között az LMP-vel kapcsolatos stratégiájának köszönhetően. Ugyanakkor az Orbán-ellenesség így is összehozhatja a „veszekedő baloldalt”, még ha tartalmi kérdésekben nincs is a felek között egyetértés – vélekedett a Nézőpont Intézet elemzője.
Baja Ferenc eközben az MSZP-s miniszterelnök-jelölt-állítás mellett foglalt állást. A szocialista platform elnöke úgy látja: kizárólag a szocialista pártnak van politikai súlya az ellenzéki oldalon. Kiss Péter, az MSZP Baloldali Tömörülésének vezetője ugyanakkor az együttműködési lehetőség kapcsán azt nyilatkozta: közös listában és jelöltekben gondolkodnak az Együtt 2014-gyel, de arról, hogy esetleg Bajnai legyen a miniszterelnök-jelölt szerinte még korai beszélni.
Akadály az együttműködés előtt
A Voksblog írása szerint a közös jelöltek szerepe a jelenlegi politikai helyzet tükrében erősen felértékelődhet. Ennek alapvető oka az egyéni ág jelentőségének megnövekedése az új választási rendszerben. Az egyéni mandátumok megszerzése ugyanis a jelenleg megosztott ellenzék számára csak valamilyen összehangolt választási stratégia és együttműködés mellett lehetséges.
Mint írják, egy ilyen együttműködés létrehozása egyébként is komoly kihívást jelent a részt vevő politikai szereplők számára, az új választási törvény ugyanis nem említi azokat a közös jelölteket, amelyek jelölőszervezetei nem állítottak közös országos listát. Ebből következően az ilyen jelöltekre leadott szavazatok nem számítanak sem töredék- sem többletszavazatnak, gyakorlatilag elvesznek.
Külön akcióznak
Az elmúlt hét tükrében az ellenzéki oldalon az egyetlen közös pont az Orbán-kormány támadása. A héten újra egyeztetett a baloldal az MSZP vezetésével, ám az Együtt 2014 ismét kihagyta az egyeztetést. A szocialisták a gazdaságpolitika miatt fejezték ki aggodalmaikat. Eközben Bajnai Gordon egy üzleti fórumon kritizálta a jelenlegi kormányt. Bajnai folytatta országjárását is, de a volt kormányfőt Békéscsabán transzparensek és akasztófa várta, így tüntettek ellene.
Nem sok jót jeleznek Bajnaiéknak a közvélemény-kutatások
Eközben a januári közvélemény-kutatási adatok szerint továbbra is magabiztosan vezet a Fidesz–KDNP-szövetség. Négy intézet összevont adatai alapján a biztos szavazók körében a Fidesz–KDNP 41, az MSZP 29, a Jobbik 15,25, az LMP 5,5, míg a DK 2 százalékon áll. Így könnyen elképzelhető, hogy a választások után csupán hárompárti parlament alakulna, mivel az LMP belső viszályai miatt nem valószínű, hogy növelni fogja a támogatottságát.
A felmérések arra is rámutattak, hogy a Bajnai Gordon által alapított Együtt 2014 támogatottsága az október végén mért 22 százalékról mostanra jócskán lecsökkent. A Medián, amely tavaly még kimagasló eredményt mutatott ki az alakulatnak, most csak 7 százalékra mérte őket. A Tárki szerint a teljes népesség körében Bajnaiék már csak 3 százalékot tudhatnak magukénak.